archiv aktualit.
Etika genového inženýrství i sonda do neprozkoumaných historických pramenů: Filosofický ústav láká špičkové zahraniční badatele
Filosofický ústav Akademie věd ČR bude od letošního roku hostit dva zahraniční badatele, kteří se svými projekty uspěli v prestižní soutěži Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships. Ve výzvě, jejímž cílem je podpořit excelentní projekty špičkových vědců, bylo podáno přes 10 000 žádostí. V rámci České republiky bylo podpořeno 25 projektů na 11 institucích. Pro Filosofický ústav jde o skvělý výsledek, kterým potvrzuje své místo mezi nejprestižnějšími českými výzkumnými institucemi. Více
- Zveřejněno: 11.03.2025
Perspektivy myšlení. Výzva k zasílání abstraktů pro 2. ročník doktorandské filosofické konference
Konference pro doktorandy, doktorandky a studující magisterských filosofických oborů slouží k prezentaci studentských výzkumů, k rozvoji diskuse o aktuálních i historických filosofických tématech a k navázání kontaktů v nastupující generaci akademické obce. Zájemce o prezentaci svého výzkumu prosíme o zaslání anonymizovaného abstraktu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 30. dubna 2025. Podrobně
- Zveřejněno: 06.03.2025
Dějiny nenávisti
Nad překotným vývojem nenávistných projevů v online světě, směřujících od výkřiků jednotlivců přes koordinované útoky kybersmeček až po novou fázi internetových guvernérů, se ve své ranní úvaze na Českém rozhlase Vltava zamýšlí Tomáš Koblížek.
- Zveřejněno: 05.03.2025
Informace o uzavření knihovny
Ve čtvrtek 6. 3. 2025 bude z technických důvodů Knihovna Filosofického ústavu zcela uzavřena.
- Zveřejněno: 03.03.2025
Ke kořenům vědecké tradice v Evropě
Rozhovor s historikem a filosofem vědy Otou Pavlíčkem, odborníkem na dějiny středověkého myšlení v Evropě a letošním laureátem Ceny Nadace Neuron poslouchejte v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu (25. 2. ve 13h43).
- Zveřejněno: 26.02.2025
"Minulost není možné věrně zpřítomnit"
Rozhovor s historikem a medievistou Martinem Šormem o husitství, odkazu Františka Šmahela a zobrazování středověku v populární kultuře přinesl Deník Alarm a nový díl podcastu Dějiny bez konce.
- Zveřejněno: 25.02.2025
Logika, fenomenologie i technologická etika. Stáže Otevřené vědy 2025
Stáží Otevřené vědy se letos ve Filosofickém ústavu zúčastní dvanáct talentovaných studentů a studentek se zájmem o filosofii a příbuzné obory. Cenné zkušenosti z vědecké praxe i motivaci k dalšímu vysokoškolskému studiu budou moci získat pod vedením pěti našich lektorů, a sice v oblasti medievistiky, etiky, fenomenologie, logiky a antické kultury. Podrobně o tématech jednotlivých stáží.
- Zveřejněno: 24.02.2025
Hledáme posilu do týmu projektu Vědění ve věku nedůvěry
Přijmeme postdoktorandku/a s vysokou motivací a kvalifikací pro výzkumný projekt Vědění ve věku nedůvěry, který se realizuje ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové a Ústavem informatiky Akademie věd ČR. Podrobnosti o vypsané pozici. Předpokládaný nástup je od dubna 2025. Případné zájemce prosíme o podání přihlášky do 10. března 2025 na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
- Zveřejněno: 19.02.2025
Doba prolhaná
Dezinformace a falešné zprávy zahlcují svět. Padají i z úst nyní nejmocnějšího muže planety. Proč jsou některé výroky nebezpečné a jak se jim bránit? Rozsáhlý text k tématu přinesl v rozhovoru s analytickým filosofem Tomášem Koblížkem Magazín Víkend DNES. Znění zveřejňujeme se souhlasem redakce.
- Zveřejněno: 18.02.2025
O čemkoliv. Sonda do vědeckých debat středověku
Kvodlibety, neboli přednášky na obecně vědecká témata od gramatiky přes fyziku, optiku až po medicínu či metafyziku, jsou doménou výzkumu historika a filosofa Oty Pavlíčka. Za studium kvodlibetů obdržel letos v lednu Cenu Neuron pro nadějné vědce. Co zajímavého nám tato "mezioborová setkání" učenců odhalují dnes, vědec prozrazuje v rozsáhlém článku na portálu české televize čt24.
- Zveřejněno: 17.02.2025