Zvolte jazyk

DomovO násPředstavujeme se

titulka01

Jsme výzkumným pracovištěm neuniverzitního typu, jehož hlavním cílem je přispět k rozvoji světového bádání v oblasti filosofie a příbuzných vědních oborů jako jsou klasická a medievistická studia, komeniologie, teorie vědy či globální studia. 

Kromě základního výzkumu, při němž usilujeme o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, zohledňujeme také kulturní potřeby současné české společnosti. Věnujeme se recepci výsledků světového filosofického bádání v českém prostředí, udržujeme kontakt mezi filosofií a příbuznými humanitníními vědami v České republice a současně s evropskou a světovou vědou, kterou aktivně spoluutváříme. Posilujeme vědomí národní identity pomocí kritického zkoumání dějin českých zemí a středoevropského prostoru se zřetelem k dějinnému přínosu zde působících významných myslitelů. Základními badatelskými výsledky pracovníků Filosofického ústavu jsou pravidelně publikované odborné knihy, monografie a vědecké články, z nichž řada vychází v zahraničí, pořádané vědecké konference, kolokvia či přednášky.

Filosofický ústav, jenž je v rámci Akademie věd České republiky největším pracovištěm v oblasti humanitních a společenských věd, je v současné době strukturován do čtrnácti výzkumných oddělení (viz organizační schéma).

Oblasti výzkumu

  • Aktuální problémy současné filosofie a filosofické aspekty příbuzných vědních disciplín (Oddělení analytické filosofie; Oddělení logiky; Oddělení současné kontinentální filosofie; Oddělení novověké racionality; Oddělení politické filosofie a výzkumu globalizace; Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti).
  • Dějiny evropského a českého filosofického myšlení (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení; Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku; Centrum pro teoretická studia – Archiv Jana Patočky; Oddělení pro studium moderní české filosofie).
  • Vybrané problémy příbuzných humanitních disciplín, zejména klasická a medievistická studia (Kabinet pro klasická studia; společná pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy připojená k Filosofickému ústavu: Centrum medievistických studií a Centrum pro teoretická studia).

Historie

Filosofický ústav Akademie věd České republiky vznikl v roce 1990 obnovením původního Filosofického ústavu ČSAV (zřízen 1. ledna 1953), který byl z politických důvodů zrušen v roce 1970. Ke dni 1. 1. 2007 se ústav přeměnil z dosavadní státní příspěvkové organizace na veřejnou výzkumnou instituci.

Výroční zprávy, zřizovací listinu a další podrobné informace o ústavu naleznete v sekci Dokumenty.

Historii areálu Jilská–Husova, v němž spolu s Filosofickým ústavem sídlí také Sociologický ústav a Ústav dějin umění, poutavě přibližuje volně dostupná e-kniha Františka Pospíšila Dům a čas (Praha 2016).

Knihovnické služby

Naše veřejně přístupné knihovny disponují oborově specializovaným knižním fondem čítajícím více než 110 000 svazků. 

FLU 01      FLU 02      FLU 03   

FLU 04      FLU 05        FLU 07