underlineallarticles

archiv aktualit

Český Livius Bohuslav Balbín

O jedné z nejvýznamnějších osobností českého baroka Bohuslavu Balbínovi hovoří v pořadu Historie.cs na ČT24 filolog Martin Svatoš (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) spolu s historičkou Ivanou Čornejovou a biologem a filosofem Stanislavem Komárkem. 

Svoboda ve věku klimatické změny

O svobodě ve věku klimatické změny a ve světě prostoupeném technologiemi se na pozadí nejnovější knihy belgického filosofa Marka Coeckelbergha zamýšlí v kulturním čtrnáctideníku A2 filosof a překladatel Martin Ritter (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR). 

Přivoňte si ke starověku

O bílých místech receptur, využití a postupech voňavkářského umění ve starověkém Egyptě a Řecku se Seanem Coughlinem (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) v Magazínu Víkend DNES. 

Matematika

Kde všude ji můžeme najít? Jaký je vztah matematiky k umění a co spojuje matematické a filosofické myšlení? S doc. Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) a řadou dalších hostů na téma matematika ve Fokusu Václava Moravce na ČT1.

Digitální hry s historickou tématikou – „pole badatelsky neorané“

Základní rysy historie ve hrách analyzuje v časopisu Historie – otázky – problémy historik Jan KremerCentra medievistických studií při FLÚ AV ČR. Historické digitální hry vnímá jako populární zrcadlo minulosti, předmět výzkumu i badatelský nástroj využitelný ve výuce.

Hledáme referenta/ku podatelny a spisové služby

Vypisujeme výběrové řízení na pozici spojenou s komplexním vedením chodu podatelny a pro práci s elektronickou spisovou službou. Životopis a motivační dopis zasílejte na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo doporučeně na adresu: Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., sekretariát ředitele, Jilská 1, 110 00 Praha 1 nejpozději do 25. 1. 2022. Více

Filosofický ústav chystá spolupráci s kolumbijskou Universidad Pedagógica Nacional

Memorandum o bilaterální spolupráci na roky 2021-2023 podepsaly obě instituce již loni na podzim. O konkrétních aktivitách jednali zástupci FLÚ AV ČR a Universidad Pedagógica Nacional 6. ledna v Praze. Více

PF 2022

 Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022 přeje Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
 The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences wishes you a
 Merry Christmas and a Happy New Year 2022.
 PF 22 b1

Krize jako příležitost posunout se dál

Filosof Václav Němec (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) hostem Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus na ČRo (v čase 10:34). 

Intimita s roboty ve vnímání Čechů

Možnostmi a otazníky kolem budoucího uplatnění sexbotů a robotů pečovatelů, včetně názorů společnosti na intimní vztah s neživým strojem, se zabývala nedávná konference Intimně s roboty pořádaná Centrem Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice. Do debaty přispěli i filosofové z FLÚ AV ČR. Více.