underlineallarticles

archiv aktualit

Co prožíváme v časech běžných a v časech neobvyklých

Rozhovor s dr. Filipem Vostalem (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR o konfliktu času těla a času institucí, informační obezitě, o "hledání ztraceného času" ve vědeckém prostředí nebo o různých rychlostech demokracie a kapitalismu si můžete přečíst na webu Akademie věd ČR ZDE.

Rychlost asambláže: k pohybu v současném umění

Dr. Alice Koubová (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) recenzuje na webu Artalk.cz knihu Choreografický moment v současném umění teoretika a kritika umění Viktora Čecha. Přečíst si ji můžete ZDE.

CFP: Discourse of Republicanism. Common European Legacy?

Prague – 6 th and 7 th November 2020
Proposals for papers: by the 20th of May 2020. For more information see PDF

Pandemie je mezní situace v planetárním rozměru

soudí doc. Václav Němec (FF UK a Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) v pořadu Interview Plus, který odvysílal ČRo Plus. Zda může být pandemie pro každého příležitostí objevit v sobě něco lepšího, nakolik může posílit důvěru v expertní vědění nebo zda mohou fungovat populistické a izolacionistické recepty, si můžete poslechnout ZDE.

Pokud budeme s pandemií bojovat jako dinosauři, stejně jako oni vymřeme

říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny  (19. 3. 2020) doc. Václav Němec (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR). Rozhovor o symbolické rovině epidemie koronaviru, o populismu jako neurotické reakci na nedávné krize a o nebezpečí lpění na zastaralých ekonomických a technologických dogmatech si můžete přečíst ZDE, resp. v pdf ZDE.

Na mapě uvidíte, s kým si psal Komenský nebo Masaryk

Článek a reportáž o zpřístupnění korespondence J. A Komenského v rámci projektu Historická korespondence online přinesl ČRo Plus. Na mapování a zpřístupnění téměř 600 Komenského dopisů dlouhodobě pracuje Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR. Článek si můžete přečíst ZDE.

CFP: Studying the Arts in Medieval Bohemia II

Production, Reception and Transmission of Knowledge
at the University of Prague c. 1348–1500
14–15 December 2020, Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences
Proposals for papers: by the end of June 2020. For more information see PDF

Zrušení akcí pro veřejnost

Dovolujeme si upozornit, že v souvislosti s vládním nařízením ohledně epidemie koronaviru COVID-19 jsou do odvolání zrušeny veškeré akce FLÚ pro veřejnost. Děkujeme za pochopení.

Uzavření knihovny FLÚ

Dovolujeme si upozornit, že s ohledem na aktuální hygienicko-epidemiologickou situaci je knihovna Filosofického ústavu AV ČR od 10. 3. 2020 do odvolání pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení