archiv aktualit.
prof. Alex Taek-Gwang Lee hostem Filosofického ústavu
Do března 2025 bude hostem Filosofického ústavu AV ČR prof. Alex Taek-Gwang Lee z jihokorejské Univerzity Kyung Hee. Během pobytu představí mimo jiné svou knihu Communism after Deleuze, která propojuje ranou a pozdější tvorbu francouzského filosofa Gillese Deleuze, a podpoří rozvoj programu dlouhodobé spolupráce mezi Filosofickým ústavem a jihokorejskou Universitou Kyung Hee. Více
- Zveřejněno: 14.01.2025
„Nepokulhávat v závěsu“
Za předním českým historikem, profesorem Františkem Šmahelem, se ohlíží řada českých medievistů. Mezi nimi Pavel Soukup v časopise Host 7 dní online, Martin Nodl v tištěném Salonu Práva, Pavlína Cermanová v Magazínu Víkend Dnes a Robert Novotný v Respektu. Texty dostupné online přinášíme v prolincích.
- Zveřejněno: 13.01.2025
Mapa české vědy
Jak vystihnout komplexitu a propojenost současného vědeckého poznání, když tradiční oborové klasifikace nestačí?Nový přístup, jak tento problém překonat, nabízí metoda mapování vědy, kterou vyvinuli naši vědci nad daty z českého výzkumného prostředí. Více v článku Radima Hladíka z Kabinetu pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu na portále VědaVýzkum.
- Zveřejněno: 13.01.2025
Badatelské projekty 2025: Problém subjektivity, mystické poznání v baroku či propagandistický rozměr středověkých konfliktů
S novým rokem započne realizace šesti nových projektů podpořených Grantovou agenturou ČR. Pozornost upřou na analýzu rukopisů v pobělohorských exulantských komunitách či na opomíjené aspekty propagandy ve středověkých mocenských konfliktech. Pokusí se osvětlit problém subjektivity, povědomí o mystickém poznání v díle barokních karmelitánů nebo přiblížit fenomén nájemního bydlení ve středověké a raně novověké Praze. Zkoumání podrobí také recepci antických textů v překladech humanistického učence Zikmunda Hrubého z Jelení. Více
- Zveřejněno: 08.01.2025
Projekt Urbanita nabídne historickou perspektivu života ve městech pro udržitelnou budoucnost
Významné aspekty městského života s využitím historické perspektivy bude zkoumat čtyřletý mezioborový projekt Urbanita, na němž spolupracují i badatelé Filosofického ústavu Akademie věd. Výzkum se zaměří na tři hlavní oblasti: vliv městského prostředí na nerovnosti mezi obyvateli, na význam veřejných prostranství ve městech a na historické zkušenosti měst s adaptací na rozmanité výzvy a jejich využití do budoucna. Výsledky výzkumu mohou posloužit i samosprávám či státní správě. Více
- Zveřejněno: 07.01.2025
Zemřel prof. František Šmahel
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v neděli 5. ledna 2025 zemřel ve věku 90 let profesor František Šmahel, jeden z nejvýznamnějších evropských historiků. V roce 1998 založil a vedl respektované Centrum medievistických studií (při FLÚ AV ČR & FF UK) zaměřené na výzkum středověku a podporu doktorských studií. Čest jeho památce. Vzpomínku na Františka Šmahela přinášíme v nekrologu Roberta Novotného. Poslední rozloučení proběhme 15. ledna 2025 ve velké obřadní síni strašnického krematoria. Kondolenční kniha je k dispozici v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
- Zveřejněno: 06.01.2025
Martin Nitsche: „Novoroční předsevzetí jsou výrazem naděje“
O roli nových začátků v osobním a duchovním životě a o tom, jak přechod do nového roku ovlivňuje naše vnímání času, hovořil v novém pořadu Krédo na ČRo Vltava fenomenolog Martin Nitsche.
- Zveřejněno: 05.01.2025
PF 2025
Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2025 přeje Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
L‘Institut de philosophie de l‘Académie des sciences de la République tchèque vous souhaite un joyeux NoëlL‘Institut de philosophie de l‘Académie des sciences de la République tchèque vous souhaite un joyeux Noëlet une bonne année 2025.
- Zveřejněno: 20.12.2024
Otevřená zpovědnice o eutanazii
Otázkám a dilematům spojeným s problematikou eutanázie se v debatě na Rádiu Wave věnovali filosof Tomáš Hříbek z Filosofického ústavu Akademie věd a René Milfait, odborník na etiku v péči o pacienty v terminálních stádiích života.
- Zveřejněno: 18.12.2024
Antinovinářská hate speech jako nástroj cenzury
Mezinárodní výzkum tzv. hate speech se v poslední době stále více zaměřuje na nenávistné projevy směřující na adresu novinářek a novinářů. O svobodě slova, která může vést paradoxně k umlčování druhých, se zamýšlí na Českém rozhlasu Vltava filosof Tomáš Koblížek.
- Zveřejněno: 17.12.2024