underlineallarticles

archiv aktualit.

Petr Kitzler uveden do úřadu ředitele Filosofického ústavu

Svého nově zvoleného nástupce PhDr. Petra Kitzlera, Ph.D., DSc. dnes symbolicky uvedl k předsedkyni Akademie věd Evě Zažímalové stávající ředitel Filosofického ústavu Ondřej Ševeček. Pozici šéfa pracoviště Ševeček opouští po deseti letech, ve Filosofickém ústavu bude působit i nadále. Petr Kitzler se svého úřadu oficiálně ujme 2. října 2023. Více

Vzniká nová knižní řada nakladatelství Brepols věnovaná intelektuální praxi pozdně středověkých a raně novověkých univerzit

Nová řada nakladatelství Brepols IPAIntellectual Practice and Thought at Late Medieval And Early Modern Universities, spravovaná výzkumnou skupinou ERC-ACADEMIA/TRIPTIC-EU, se zaměřuje na dějiny myšlení a akademické praxe na středověkých a raně novověkých univerzitách ve 14. – 16. století. Důraz klade na filosofii a přírodní vědy, včetně související univerzitní výuky, odborných debat a disputací. Editorem řady je Ota Pavlíček z FLÚ AV ČR, vedoucí výzkumného projektu ERC ACADEMIA spadající pod výzkumnou skupinu TRIPTIC-EU věnovanou mezioborovému zkoumání filozofické, textové a intelektuální kultury na starších univerzitách. Řada je plně recenzovaná a návrhy na knižní projekty jsou vítány. Více

K čemu je společenská odolnost a co se stane, když chybí?

Jak může výzkum odolnosti zvýšit kvalitu života? Jak může vyloučeným lokalitám prospět podpora kultury, vzdělávání a vědy? Otázky pro filosofa Martina Nitscheho z Filosofického ústavu, který se společenskou odolností zabývá v rámci Strategie Akademie věd 21. V Hovorech Petra Viziny na ČRo Plus.

CETE-P Vacancy: Research Team Leader in Environmental and/or Technology Ethics

The Center for Environmental and Technology Ethics - Prague (CETE-P) – based at the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences and funded by the EU Horizon Europe programme ERA Chairs – is seeking to appoint an established scholar of international standing to a permanent research position in environmental ethics and/or technology ethics (with preference for a person who can combine both). The application with attachments please deliver via email by 30 November 2023 to Petra Zakostelecka at Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Detailed information | Download version

CETE-P Vacancy: PhD Level Research Position in environmental and/or technology ethics

CETE-P – a newly created research center based at the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences, established in collaboration with the ERA Chair Holder prof. Mark Coeckelbergh – is seeking to appoint a graduate in philosophy or neighboring disciplines to a PhD Level Research Position with focus on environmental ethics and/or technology ethics. The application with attachments please deliver via email by 30 November 2023 to Petra Zakostelecka at Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Detailed information | Download version

Za profesorem Petrem Sommerem

Hold vynikajícímu historikovi a archeologovi prof. Petru Sommerovi (30. 11. 1949 –⁠ 12. 8. 2023) přišli včera do Kavárny Na Boršově vzdát spolupracovníci, přátelé a kolegové. Speciální vzpomínku mu během setkání věnovali historik Christian Lübke, filosof Pavel Baran a medievisté František Šmahel, Martin Nodl a Pavel Soukup.

Komenského díla budou nově vycházet v němčině

Podpisem smlouvy o spolupráci dnes (5. září) stvrdili vznik velkého česko-německého projektu zástupci Filosofického ústavu Akademie věd ČR, Deutsche Comenius Gessellschaft a Comenius-Forschungsstelle (Alanus Hochschulle). Díla Jana Amose Komenského začnou díky tomu vycházet v nových německých překladech. Více 

Aktualizovaný knihovní řád

Aktualizovaný Knihovní řád Knihovny Filosofického ústavu je přístupný v české i anglické verzi.

Interakce mezi filosofií a psychologií

O tématech 30. ročníku konference Evropské společnosti pro filosofii a psychologii, spolupořádané Filosofickým ústavem AV ČR v Praze, hovořil v rozhlasovém vysílání ČRo Plus Juraj Hvorecký (30. 8. v čase 8:47). 

Výběrové řízení na pozici hlavní účetní

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. vypisuje výběrové řízení na pozici hlavní účetní. Více informací o pozici naleznete ZDE. Přihlášky prosíme zasílejte nejpozději do 30. 9. 2023 e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo doporučeně na adresu Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., sekretariát ředitele, Jilská 1, 110 00 Praha 1, případně předejte přímo do podatelny ústavu.