underlineallarticles

archiv aktualit

Omezená dostupnost e-shopu Filosofického ústavu

Omlouváme se za přechodnou nedostupnost e-shopu Filosofického ústavu ve čtvrtek 13. 6. 2024 od 16 do 17 hodin. Důvodem je převádění systému na nový software. Děkujeme za pochopení.

Umělá inteligence v našich kuchyních. Na sociální a etické dopady jejího využití se zaměřil unikátní workshop

Vymyslet nové recepty, přizpůsobit jídelníček podle nutričních hodnot, zajistit všem stejnou porci nebo zaplnit pracovní místa tam, kde chybí lidská síla. Takové výhody přináší využití umělé inteligence (UI) v kuchyni a restauracích. Výhody a nevýhody zapojení umělé inteligence do vaření a stravování řešili odborníci na mezinárodním workshopu AI Kitchens & Robot Cooks: Ethical and Social Impacts, které uspořádalo výzkumné Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha, působící při Filosofickém ústavu AV ČR, spolu s California Polytechnic State University. Více v navazujícím článku.

Kulturní války je třeba opustit

O tématech, kde se filosofie jazyka a filosofie umění překrývají s etikou, hovořil v pořadu Vizitka Českého rozhlasu Tomáš Koblížek z Oddělení analytické filosofie. Řeč byla také o podcastu Doba složitá, kontroverzích v umění či temných stránkách sociálních sítí.

Veletrh vědy přilákal rekordní počet návštěvníků

Největší vědecká akce v České republice přilákala letos podle odhadů přes 58 tisíc návštěvníků. Třídenní akce pořádaná Akademií věd ČR se konala od čtvrtka 30. května do soboty 1. června 2024 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Mezi více než stovkou vědeckých pracovišť, firem i science center se představil také Filosofický ústav Akademie věd. Fotogalerie

Nenávistné projevy jsou klíčem k pochopení situace na Slovensku

"Slovenská společnost vůbec není polarizovaná, ale dochází k radikalizaci její části," říká filosof a odborník na hatespeech Tomáš Koblížek, který byl hostem pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu.

Lucie Storchová čerstvou držitelkou nejvyšší akademické hodnosti

Titul DSc. převzala včera dopoledne v Praze z rukou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové antropoložka a odbornice na intelektuální dějiny raného novověku Lucie Storchová z Filosofického ústavu Akademie věd. Disertační práci věnovanou klasickým textům v literárním poli z okruhu pražské univerzity mezi lety 1550–1620 a trans/kulturní výměně v raném novověku obhájila před komisí pro Klasická studia. Spolu s ní včera prestižní ocenění obdrželo i dalších deset vědců z rozmanitých vědních oborů. Více   

Jak odolná je slovenská demokracie?

Parametry odolné demokracie na pozadí výzkumů realizovaných Národním institutem pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) komentuje ve vysílání ČT24 filosofka Alice Koubová z Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Výzkumy potvrzují, že velká část slovenské společnosti nemá důvěru ve státní instituce ani veřejnoprávní média a směřuje k různým alternativním zdrojům, což přispívá k celkové polarizaci společnosti. Důvěryhodnost úřadů, politických lídrů, vymahatelnost práva, posilování péče o zranitelné, snižování pocitu bezmoci a možnost spoluúčasti na veřejném dění zmiňuje jako faktory, které odolnost společnosti v krizích posilují. 

Síla jazyka

Tomáš Koblížek, analytický filosof z Filosofický ústav Akademie věd České republiky, který se dlouhodobě a systematicky věnuje tématu nenávistných projevů, útočného jazyka a slovního zastrašování, se v rozhovoru pro Deník N vyjádřil k posledním událostem na Slovensku.

Ve středověku na vysokou? Podcast Akademie věd s Otou Pavlíčkem a Lukášem Ličkou

Obdobím vzniku prvních univerzit provedou posluchače nové epizody podcastu Akademie věd ČR historikové filosofie Ota Pavlíček a Lukáš Lička. Prozradí, jak cestovali středověcí učenci a jejich myšlenky napříč Evropou i směrem na východ, co jsou kvodlibetní debaty i to, jak ze stovky let starých textů vznikají digitalizované katalogy. Historii evropských univerzit, zejména výzkumu tzv. kvodlibetů se oba badatelé věnují také v rámci projektu Academia, podpořeného Evropskou výzkumnou radou. Více

Filosofia vydává svou šestistou publikaci!

Ve zbrusu nové ediční řadě Comenius, která bude přinášet moderní překlady z Komenského díla, právě vychází titul Diogenes kynik znovu naživu a Patriarcha Abraham v překladu Markéty Klosové. Jedná se současně o jubilejní šestistou publikaci nakladatelství Filosofia, jehož produkce zahrnuje překlady a původní práce z filosofie, ale také z řady příbuzných humanitních disciplín. Speciální výběr z pěti set titulů připravených nakladatelstvím Filosofia připomínáme ve stručné brožuře.