Aktuality a články
Badatelé v pohybu
Rozvíjet mezinárodní charakter a kvalitu výzkumného prostředí v ČR včetně profesního růstu jednotlivců pomáhají projekty Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA.CZ) typu „fellowship.“ Díky nim u nás bude od července působit filosofka a teoretička architektury Jana Ndiaye Beránková, Ph.D. Naopak z Filosofického ústavu do Vídně se na výzkumný pobyt vydá komeniolog Martin Pjecha, M.A., Ph.D.
Mgr. Jana Ndiaye Beránková, Ph.D. je teoretička architektury, filosofka, spisovatelka a vydavatelka. V letech 2024–2025 byla stipendistkou Institute for Ideas and Imagination v Paříži spadající pod Columbia University. Svou doktorskou práci s názvem „Produktivní nedorozumění? Teorie architektury a francouzská filozofie v letech 1965 až 1990“ obhájila v roce 2023 na Columbia University v New Yorku (GSAPP). Předtím studovala na École Normale Supérieure, École des Hautes Études en Sciences Sociales, Svobodné univerzitě v Berlíně a na Masarykově univerzitě v Brně.
Vede neziskové nakladatelství Suture Press (www.suturepress.com), které se zaměřuje na pečlivě navržené knihy o kontinentální filosofii, současném umění a teorii architektury. Je editorkou několika sborníků (např. Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring (spolu s Nickem Nesbittem a Michaelem Hauserem, 2020) a Thinking the Infinite (spolu s Jelicou Sumic Rihou a Davidem Rabouinem, 2021) a v roce 2025 vydala knihu rozhovorů s Alainem Badiouem L’Éclat de l’absolu, zabývající se průniky mezi jeho filozofickým systémem a myšlením Platóna, Hegela, Sartra, Althussera, Lacana a Deleuze.
Ve Filosofickém ústavu se v projektu ArchConcepts zaměří vztah mezi teorií architektury a kontinentální filosofií (zejména myšlení strukturalismu, sémiotiky, poststrukturalismu a logického pozitivismu) mezi lety 1960 a 1980 na základě kritické analýzy spisů o architektuře od autorů, jako byli Aldo Rossi, Giorgio Grassi, Manfredo Tafuri, George Baird a Charles Jencks, Alan Colquhoun, Diana Agrest a Mario Gandelsonas, Françoise Choay, Hubert Damisch, Bernard Tschumi a Peter Eisenman.
Projekt potrvá do roku 2027. Jeho koordinátorem je doc. Martin Nitsche, Ph.D.
Martin Pjecha, M.A., Ph.D. je historik. Studoval na Central European University (Budapešť, Maďarsko – Vídeň, Rakousko). V roce 2022 obhájil doktorskou práci „Theo-politics of the Hussite Movement: from Reform to Revolution“ a získal titul Ph.D. v oboru Comparative History. Předtím pracoval na FF UK a do roku 2024 v Centru medievistických studií (FLÚ AV ČR) v rámci projektu GAČR „Od performativity k institucionalizaci. Řešení konfliktů v pozdním středověku (strategie, aktéři, komunikace)“.
Aktuálně pracuje v Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku. Zajímá se o mezinárodní nábožensko-politické myšlení disentu v předmoderním Západě, zejména o to, jak se toto myšlení prolíná s historickými podmínkami ve střední Evropě. Vydal svou první knihu o revolučním myšlení husitského hnutí v Čechách v 15. století, v níž zdůrazňuje význam mnohem starších diskurzů (křesťanský platonismus, apokalyptika) pro jejich nové pojetí společnosti a religiozity. Aktuálně se jeho zájem posouvá dále do období raného novověku.
Ve Vídni bude pracovat na projektu Politika v holistickém myšlení Jana Amose Komenského, kde se zaměří na jeho nedostatečně prozkoumané politické myšlení. Tato badatelská perspektiva kontrastuje s dominantním obrazem Komenského jako náboženského reformátora a pedagoga. S využitím opomíjených pramenů a interdisciplinárních metod bude projekt klást důraz na politickou relevanci Komenského filosofie, teologie a vědeckých snah.
Projekt potrvá do roku 2027. Jeho koordinátorem je PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D.
Mobilitní projekty MSCA.CZ zastřešuje Operační program Jan Amos Komenský při Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Jsou spolufinancovány Evropskou unií.
- 17. 7. 2025
- Aktuality
Svoboda slova v boji proti kybersmečkám
Nad sdílenými útoky na sociálních sítích vůči novinářkám, mýty, které kolem nenávisti v online prostředí panují, a možnostmi, jak lze masové nenávisti čelit, se v textu pro DeníkN zamýšlí filosof Tomáš Koblížek.
- 16. 7. 2025
- FLÚ v médiích
Hledáme kolegu/kolegyni na vědeckou pozici
Do projektu Urbanita: nerovnost, adaptace a veřejný prostor měst v historické perspektivě v operačním programu Jan Amos Komenský přijmeme klíčového vědeckého pracovníka/pracovnici na částečný úvazek. Náplní práce bude jak samostatná výzkumná činnost, tak zapojení do týmového výzkumu. Požadujeme mezinárodní vědeckou zkušenost a manažerské schopnosti. V případě zájmu zašlete svůj strukturovaný životopis a seznam publikovaných prací e-mailem na adresu
- 9. 7. 2025
- Výběrová řízení
Filosof Petr Kouba hostem podcastu Hovory o duši
Filosof Petr Kouba bude pravidelným hostem Jeronýma Janíčka v osmidílné podcastové minisérii Hovory o duši: Mezi tragédií a komedií. Série vznikla v návaznosti na výzkumný projekt "Social withdrawal and mental disorders in post-pandemic times", podporovaný Akademií věd České republiky a Japan Society for the promotion of science. Věnovat se bude velkým tématům filosofie s přesahem do psychoterapie. První díl na téma Léčba duše vyjde v pátek 11. 7. 2025 na youtube kanálu ŽIVOT ZA ZDÍ.
Petr Kouba je autorem knih Fenomén duševní poruchy, Perspektivy Heideggerova myšlení v oblasti psychopatologie a Margins of Phenomenology a spoluautorem kolektivních monografií Dynamic Structure, Language as an Open System, Medicína v kontextu západního myšlení a Franz Kafka: Minority Report. V podcastu Hovory o duši hovořil již před více než dvěma lety na téma Fenoménu duševní poruchy.
- 7. 7. 2025
- FLÚ v médiích
Husův příběh symbolizuje i boj o nadčasové hodnoty
O odkazu slavného českého reformátora, kněze a mučedníka hovořil v Magazínu UK Fórum Dušan Coufal, odborník na církevní dějiny, českou reformaci a univerzitní písemnictví doby pozdního středověku z Centra medievistických studií při Filosofickém ústavu AV ČR a Filosofické fakultě UK.
- 6. 7. 2025
- FLÚ v médiích
Výroční zpráva Filosofického ústavu za rok 2024
Informace o aktivitách a hospodaření Filosofického ústavu Akademie věd ČR za uplynulý rok přináší v obrazech a číslech aktuální Výroční zpráva. K dispozici je v listovací verzi i ke stažení. Více
- 27. 6. 2025
- Aktuality
Výzkumný sektor pomáhá s etikou umělé inteligence v Česku
Vstupy odborníků z Centra pro environmentální a technologickou etiku - Praha (CETE-P) při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR přispívají do debaty mezi zástupci státní správy, výzkumu, průmyslu a dalších odborných institucí. Svědčí o tom nedávné neformální jednání Výboru pro umělou inteligenci, které uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jednalo se o přípravě českého prostředí na implementaci evropského nařízení o umělé inteligenci (AI Act) a podpoře rozvoje inovačního ekosystému v oblasti AI. Výbor se dále věnoval například aktivitám Česka v rámci OECD Global Partnership on AI (GP AI), dopadům programovacích AI agentů na pracovní trh i etickým a právním aspektům vývoje AI. Podrobně
- 25. 6. 2025
- Aktuality
Letní provoz knihovny
Vážení čtenáři,
dovolujeme si vás informovat, že od 30. 6. do 18. 7. 2025 bude Knihovna FLÚ uzavřena. Od 21. 7. 2025 tu pro vás budeme vždy ve čtvrtek od 13:00 do 16:00 hodin. V době uzavření knihovny můžete vypůjčené knihy vracet do biblioboxu, který je ve všedních dnech přístupný na recepci FLÚ od 9:00 do 17:00 hodin. Děkujeme za pochopení a přejeme vám krásné léto!
- 18. 6. 2025
- Aktuality
Přijmeme kolegu/kolegyni na pozici finančního manažera/manažerky projektů
Do týmu Operačního programu Jan Amos Komenský hledáme kolegu/kolegyni s vysokoškolským vzděláním ekonomického směru na pozici finančního projektového manažera/manažerky. Termín nástupu dohodou. Podrobnosti o pozici ZDE. Životopisy prosíme zasílejte na adresu
- 12. 6. 2025
- Výběrová řízení
Strana 1 z 59