FLÚ v médiích
Filosof Václav Bělohradský publikoval na serveru Echo 24 esej Co je svoboda řeči?, v němž se zabývá hranicemi svobodné diskuse. S názorem Bělohradského, že tyto hranice vymezují mocní, kteří za ně vytlačují nežádoucí názory, a že ohraničování svobody slova má pokaždé charakter cenzury či neoprávněného umlčování, polemizuje ve své ranní úvaze na Českém rozhlasu Vltava Tomáš Koblížek.
Konflikt mezi Indií a Pákistánem. Proč k němu došlo a co z toho může mít Čína? Komentuje indolog a politický filosof Jiří Krejčík v podcastu Vinohradská 12 s Matějem Skalickým.
Filosof Petr Koťátko konfrontuje v pořadu Knižní pól Českého rozhlasu Vltava dva krajní stavy dynamiky řeči: řeč jako proud slov a řeč, které docházejí slova. V pořadu zazní ukázky z díla F. Kafky, S. Becketta, T. Bernharda, E. Ionesca a M. Kundery.
O bodu zlomu v rámci veřejných projevů hovoří ranní úvaha Tomáše Koblížka na Českém rozhlasu Vltava. Tento zlom popisuje jako situaci, kdy daný projev už neskrývá odpor k někomu za nepřímá označení či dovětky. Naopak přechází k naprosté otevřenosti s cílem posunout normy určující to, zda na někoho lze nebo nelze útočit.
Hru Truth Finder: A Quest of Logic, inspirovanou technikou pravdivostních tabulek, vytvořil Ivo Pezlar bez hlubší znalosti programování a s asistencí umělé inteligence. Zahrát si ji lze už nyní přímo v prohlížeči. Více o ní autor prozrazuje v magazínu Vortex, který se věnuje videoherní kultuře.
Francouzský soud uznal nacionalistku Marine Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu. Rozsudek nad neoficiální vůdkyní národního sdružení Marine Le Penovou komentovala v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Plus Politická filosofka Hana Fořtová (15:06).
Ústavní soud zrušil nejmenovanému aktivistovi trest za jeho lživé, dezinformační výroky s odkazem, že je třeba chránit svobodu slova. Otázka, zda a proč má svoboda slova chránit propagandistické kampaně a zda bezmezně svobodná diskuse bez odpovědnosti není ve svých dopadech ohrožující vůči sobě samé, zůstává otevřená. O rizicích hovořil filosof Tomáš Koblížek v Deníku N a v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Plus (od 16:44).
Nad překotným vývojem nenávistných projevů v online světě, směřujících od výkřiků jednotlivců přes koordinované útoky kybersmeček až po novou fázi internetových guvernérů, se ve své ranní úvaze na Českém rozhlase Vltava zamýšlí Tomáš Koblížek.
Rozhovor s historikem a filosofem vědy Otou Pavlíčkem, odborníkem na dějiny středověkého myšlení v Evropě a letošním laureátem Ceny Nadace Neuron poslouchejte v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu (25. 2. ve 13h43).
Rozhovor s historikem a medievistou Martinem Šormem o husitství, odkazu Františka Šmahela a zobrazování středověku v populární kultuře přinesl Deník Alarm a nový díl podcastu Dějiny bez konce.
Dezinformace a falešné zprávy zahlcují svět. Padají i z úst nyní nejmocnějšího muže planety. Proč jsou některé výroky nebezpečné a jak se jim bránit? Rozsáhlý text k tématu přinesl v rozhovoru s analytickým filosofem Tomášem Koblížkem Magazín Víkend DNES. Znění zveřejňujeme se souhlasem redakce.