FLÚ v médiích
Nad sdílenými útoky na sociálních sítích vůči novinářkám, mýty, které kolem nenávisti v online prostředí panují, a možnostmi, jak lze masové nenávisti čelit, se v textu pro DeníkN zamýšlí filosof Tomáš Koblížek...
Filosof Petr Kouba bude pravidelným hostem Jeronýma Janíčka v osmidílné podcastové minisérii Hovory o duši: Mezi tragédií a komedií. Série vznikla v návaznosti na výzkumný projekt "Social withdrawal and mental disorders in post-pandemic times", podporovaný Akademií věd České republiky a Japan Society for the promotion of science. Věnovat se bude velkým tématům filosofie s přesahem do psychoterapie. První díl na téma Léčba duše vyjde v pátek 11. 7. 2025 na youtube kanálu ŽIVOT ZA ZDÍ.
O odkazu slavného českého reformátora, kněze a mučedníka hovořil v Magazínu UK Fórum Dušan Coufal, odborník na církevní dějiny, českou reformaci a univerzitní písemnictví doby pozdního středověku z Centra medievistických studií při Filosofickém ústavu AV ČR a Filosofické fakultě UK.
Jsou u nás ostrakizovány názory lidí, kteří si myslí něco jiného, než ostatní, anebo si jen někteří pletou cenzuru s kritikou? O stavu svobody slova v Česku debatovali v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus filosofové Tomáš Koblížek a Václav Bělohradský.
Filosof Václav Bělohradský publikoval na serveru Echo 24 esej Co je svoboda řeči?, v němž se zabývá hranicemi svobodné diskuse. S názorem Bělohradského, že tyto hranice vymezují mocní, kteří za ně vytlačují nežádoucí názory, a že ohraničování svobody slova má pokaždé charakter cenzury či neoprávněného umlčování, polemizuje ve své ranní úvaze na Českém rozhlasu Vltava Tomáš Koblížek.
Konflikt mezi Indií a Pákistánem. Proč k němu došlo a co z toho může mít Čína? Komentuje indolog a politický filosof Jiří Krejčík v podcastu Vinohradská 12 s Matějem Skalickým.
Filosof Petr Koťátko konfrontuje v pořadu Knižní pól Českého rozhlasu Vltava dva krajní stavy dynamiky řeči: řeč jako proud slov a řeč, které docházejí slova. V pořadu zazní ukázky z díla F. Kafky, S. Becketta, T. Bernharda, E. Ionesca a M. Kundery.
O bodu zlomu v rámci veřejných projevů hovoří ranní úvaha Tomáše Koblížka na Českém rozhlasu Vltava. Tento zlom popisuje jako situaci, kdy daný projev už neskrývá odpor k někomu za nepřímá označení či dovětky. Naopak přechází k naprosté otevřenosti s cílem posunout normy určující to, zda na někoho lze nebo nelze útočit.
Hru Truth Finder: A Quest of Logic, inspirovanou technikou pravdivostních tabulek, vytvořil Ivo Pezlar bez hlubší znalosti programování a s asistencí umělé inteligence. Zahrát si ji lze už nyní přímo v prohlížeči. Více o ní autor prozrazuje v magazínu Vortex, který se věnuje videoherní kultuře.