FLÚ v médiích
O bodu zlomu v rámci veřejných projevů hovoří ranní úvaha Tomáše koblížka na Českém rozhlasu Vltava. Tento zlom popisuje jako situaci, kdy daný projev už neskrývá odpor k někomu za nepřímá označení či dovětky. Naopak přechází k naprosté otevřenosti s cílem posunout normy určující to, zda na někoho lze nebo nelze útočit.
Hru Truth Finder: A Quest of Logic, inspirovanou technikou pravdivostních tabulek, vytvořil Ivo Pezlar bez hlubší znalosti programování a s asistencí umělé inteligence. Zahrát si ji lze už nyní přímo v prohlížeči. Více o ní autor prozrazuje v magazínu Vortex, který se věnuje videoherní kultuře.
Francouzský soud uznal nacionalistku Marine Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu. Rozsudek nad neoficiální vůdkyní národního sdružení Marine Le Penovou komentovala v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Plus Politická filosofka Hana Fořtová (15:06).
Ústavní soud zrušil nejmenovanému aktivistovi trest za jeho lživé, dezinformační výroky s odkazem, že je třeba chránit svobodu slova. Otázka, zda a proč má svoboda slova chránit propagandistické kampaně a zda bezmezně svobodná diskuse bez odpovědnosti není ve svých dopadech ohrožující vůči sobě samé, zůstává otevřená. O rizicích hovořil filosof Tomáš Koblížek v Deníku N a v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Plus (od 16:44).
Nad překotným vývojem nenávistných projevů v online světě, směřujících od výkřiků jednotlivců přes koordinované útoky kybersmeček až po novou fázi internetových guvernérů, se ve své ranní úvaze na Českém rozhlase Vltava zamýšlí Tomáš Koblížek.
Rozhovor s historikem a filosofem vědy Otou Pavlíčkem, odborníkem na dějiny středověkého myšlení v Evropě a letošním laureátem Ceny Nadace Neuron poslouchejte v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu (25. 2. ve 13h43).
Rozhovor s historikem a medievistou Martinem Šormem o husitství, odkazu Františka Šmahela a zobrazování středověku v populární kultuře přinesl Deník Alarm a nový díl podcastu Dějiny bez konce.
Dezinformace a falešné zprávy zahlcují svět. Padají i z úst nyní nejmocnějšího muže planety. Proč jsou některé výroky nebezpečné a jak se jim bránit? Rozsáhlý text k tématu přinesl v rozhovoru s analytickým filosofem Tomášem Koblížkem Magazín Víkend DNES. Znění zveřejňujeme se souhlasem redakce.
Kvodlibety, neboli přednášky na obecně vědecká témata od gramatiky přes fyziku, optiku až po medicínu či metafyziku, jsou doménou výzkumu historika a filosofa Oty Pavlíčka. Za studium kvodlibetů obdržel letos v lednu Cenu Neuron pro nadějné vědce. Co zajímavého nám tato "mezioborová setkání" učenců odhalují dnes, vědec prozrazuje v rozsáhlém článku na portálu české televize čt24.
Politoložka a islamoložka Zora Hesová (FLÚ AV ČR & FF UK) v podcastu 5:59 na Seznam Zprávy. komentuje situaci v Pásmu Gazy. Vysvětluje, proč je uskutečnění Trumpova plánu převzít toto území absurdní i co Donald Trump riskuje svým tlakem na americké spojence, aby přijali statisíce Palestinců, které hodlá vysídlit.
Otázku, jak se vypořádat s dvojsečností fenoménu sociálního zrychlení, nastoluje ve své úvaze v časopise Přítomnost filosof a sociální vědec Filip Vostal.
Úryvek z proslulé Nietzscheho prvotiny Zrození tragédie z ducha hudby přináší v nejnovějším překladu Petra Kitzlera Český rozhlas Vltava v aplikaci mujRozhlas. V režii Petra Mančala připravil a čte Petr Kitzler. Titul vydalo Nakladatelství Oikoymenh ve spolupráci s Filosofickým ústavem v roce 2024.