Posláním Filosofického ústavu Akademie věd České republiky je přispívat k rozvoji světového bádání v oblasti filosofie a příbuzných oborů. Snažíme se zajistit, aby české humanitní vědy trvale udržovaly kontakt s evropskou a světovou vědou a aktivně ji pomáhaly utvářet. Spolupracujeme proto se zahraničními vědeckými institucemi a univerzitami a inspirujeme se dobrou praxí. Systematicky podporujeme obousměrnou mobilitu vědeckých pracovníků a vytváříme podmínky pro internacionalizaci svých vědeckých týmů. Aktivně se zapojujeme do mezinárodních vědeckých struktur a sdružení, jakož i do evropských grantových schémat.
Strategické priority rozvoje mezinárodní spolupráce a internacionalizace
- 1. Dlouhodobá spolupráce se zahraničními partnery na základě uzavřených smluv o spolupráci
- 2. Větší mezinárodní projekty, na jejichž realizaci se bude podílet více oddělení FLÚ
- 3. Aktivní účast v mezinárodních vědeckých sítích jako významná součást internacionalizace FLÚ
- 4. Individuální a týmové mobility a s nimi spojená mezinárodní výměna vědeckých poznatků a zkušeností
- 5. Podpora mezinárodního publikování
- 6. Podpora mezinárodní grantové činnosti
- 7. Podpora doktorského studia ve spolupráci se zahraničními univerzitami
- 8. Podpora internacionalizace týmů FLÚ
Významné mezinárodní projekty
Establishing the Center for Environmental and Technology Ethics - Prague (CETE-P)
Centrum pro environmentální a technologickou etiku - Praha je prvním výzkumným centrem v České republice svého druhu. Vede jej profesor Mark Coeckelbergh, přední světový expert v oblasti současné filosofie technologií a environmentální etiky. Centrum tvořené mezinárodním týmem se primárně soustředí na výzkum. Krom toho sdružuje akademiky, nevládní organizace, tvůrce politik a soukromý sektor. Podílí se na řešení nejnaléhavějších etických otázek týkajících se životního prostředí a nových technologií.
Reconstructing Late Medieval Quests for Knowledge: Quodlibetal Debates as Precursors of Modern (ACADEMIA)
Výzkumný projekt financovaný Evropskou výzkumnou radou vede Ota Pavlíček z Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení Filosofického ústavu Akademie věd České republiky. Zaměřuje se na historii evropských univerzit, zejména na quodlibety – dosud málo prozkoumaný žánr debat, předchůdce moderní akademické praxe, který vzkvétal na filozofických fakultách evropských univerzit od 14. do 17. století.
Cultures of Knowledge: An Intellectual Geography of the Seventeenth-Century Republic of Letters
Projekt Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského, podpořený Andrew W. Mellon Foundation a koordinovaný Humanities Division, University of Oxford. Je zaměřen na výzkum a rekonstrukci sítí učenecké korespondence, které ovlivnily vývoj myšlení a vědy 17. století.
Dohody o spolupráci
Akce s mezinárodní účastí pořádané nebo spolupořádané FLÚ
Přehled za rok 2023