Archiv aktualit
Filosof Václav Bělohradský publikoval na serveru Echo 24 esej Co je svoboda řeči?, v němž se zabývá hranicemi svobodné diskuse. S názorem Bělohradského, že tyto hranice vymezují mocní, kteří za ně vytlačují nežádoucí názory, a že ohraničování svobody slova má pokaždé charakter cenzury či neoprávněného umlčování, polemizuje ve své ranní úvaze na Českém rozhlasu Vltava Tomáš Koblížek.
Staronovým předsedou vědecké rady Akademie věd ČR se stal Pavel Baran z Filosofického ústavu. S jakou vizí se ujímá předsednictví? Co chystá pro mladé vědce a vědkyně, aby se lépe prosadili? A proč se podle něj může Akademie věd ČR po letech ocitnout znovu v ohrožení? Prozrazuje v rozhovoru na webu Akademie věd.
Konflikt mezi Indií a Pákistánem. Proč k němu došlo a co z toho může mít Čína? Komentuje indolog a politický filosof Jiří Krejčík v podcastu Vinohradská 12 s Matějem Skalickým.
Filosof Petr Koťátko konfrontuje v pořadu Knižní pól Českého rozhlasu Vltava dva krajní stavy dynamiky řeči: řeč jako proud slov a řeč, které docházejí slova. V pořadu zazní ukázky z díla F. Kafky, S. Becketta, T. Bernharda, E. Ionesca a M. Kundery.
Mezinárodní konference After Industry: Cities and Regions in Transformation se zaměří na proměny měst a regionů v postindustriální éře. Uskuteční se 14.–15. května 2026 v Praze jako součást projektu „Urbanita: nerovnost, adaptace a veřejný prostor měst v historické perspektivě. Termín pro zasílání příspěvků je 30. června 2025. Více
O bodu zlomu v rámci veřejných projevů hovoří ranní úvaha Tomáše Koblížka na Českém rozhlasu Vltava. Tento zlom popisuje jako situaci, kdy daný projev už neskrývá odpor k někomu za nepřímá označení či dovětky. Naopak přechází k naprosté otevřenosti s cílem posunout normy určující to, zda na někoho lze nebo nelze útočit.
Do grantového oddělení hledáme nového kolegu či kolegyni s vysokoškolským vzděláním ekonomického směru na pozici finančního projektového manažera/manažerky. Termín nástupu dohodou. Podrobnosti o pozici ZDE. Životopisy prosíme zasílejte na adresu