Zvolte jazyk

Rozvíjet mezinárodní charakter a kvalitu výzkumného prostředí v ČR včetně profesního růstu jednotlivců pomáhají projekty Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA.CZ) typu „fellowship.“ Díky nim u nás bude od července působit filosofka a teoretička architektury Jana Ndiaye Beránková, Ph.D. Naopak z Filosofického ústavu do Vídně se na výzkumný pobyt vydá komeniolog Martin Pjecha, M.A., Ph.D.

Mgr. Jana Ndiaye Beránková, Ph.D. je teoretička architektury, filosofka, spisovatelka a vydavatelka. V letech 2024–2025 byla stipendistkou Institute for Ideas and Imagination v Paříži spadající pod Columbia University. Svou doktorskou práci s názvem „Produktivní nedorozumění? Teorie architektury a francouzská filozofie v letech 1965 až 1990“ obhájila v roce 2023 na Columbia University v New Yorku (GSAPP). Předtím studovala na École Normale Supérieure, École des Hautes Études en Sciences Sociales, Svobodné univerzitě v Berlíně a na Masarykově univerzitě v Brně.

Vede neziskové nakladatelství Suture Press (www.suturepress.com), které se zaměřuje na pečlivě navržené knihy o kontinentální filosofii, současném umění a teorii architektury. Je editorkou několika sborníků (např. Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring (spolu s Nickem Nesbittem a Michaelem Hauserem, 2020) a Thinking the Infinite (spolu s Jelicou Sumic Rihou a Davidem Rabouinem, 2021) a v roce 2025 vydala knihu rozhovorů s Alainem Badiouem L’Éclat de l’absolu, zabývající se průniky mezi jeho filozofickým systémem a myšlením Platóna, Hegela, Sartra, Althussera, Lacana a Deleuze.

Ve Filosofickém ústavu se v projektu ArchConcepts zaměří vztah mezi teorií architektury a kontinentální filosofií (zejména myšlení strukturalismu, sémiotiky, poststrukturalismu a logického pozitivismu) mezi lety 1960 a 1980 na základě kritické analýzy spisů o architektuře od autorů, jako byli Aldo Rossi, Giorgio Grassi, Manfredo Tafuri, George Baird a Charles Jencks, Alan Colquhoun, Diana Agrest a Mario Gandelsonas, Françoise Choay, Hubert Damisch, Bernard Tschumi a Peter Eisenman.

Projekt potrvá do roku 2027. Jeho koordinátorem je doc. Martin Nitsche, Ph.D.

Martin Pjecha, M.A., Ph.D. je historik. Studoval na Central European University (Budapešť, Maďarsko – Vídeň, Rakousko). V roce 2022 obhájil doktorskou práci „Theo-politics of the Hussite Movement: from Reform to Revolution“ a získal titul Ph.D. v oboru Comparative History. Předtím pracoval na FF UK a do roku 2024 v Centru medievistických studií (FLÚ AV ČR) v rámci projektu GAČR „Od performativity k institucionalizaci. Řešení konfliktů v pozdním středověku (strategie, aktéři, komunikace)“.

Aktuálně pracuje v Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku. Zajímá se o mezinárodní nábožensko-politické myšlení disentu v předmoderním Západě, zejména o to, jak se toto myšlení prolíná s historickými podmínkami ve střední Evropě. Vydal svou první knihu o revolučním myšlení husitského hnutí v Čechách v 15. století, v níž zdůrazňuje význam mnohem starších diskurzů (křesťanský platonismus, apokalyptika) pro jejich nové pojetí společnosti a religiozity. Aktuálně se jeho zájem posouvá dále do období raného novověku.

Ve Vídni bude pracovat na projektu Politika v holistickém myšlení Jana Amose Komenského, kde se zaměří na jeho nedostatečně prozkoumané politické myšlení. Tato badatelská perspektiva kontrastuje s dominantním obrazem Komenského jako náboženského reformátora a pedagoga. S využitím opomíjených pramenů a interdisciplinárních metod bude projekt klást důraz na politickou relevanci Komenského filosofie, teologie a vědeckých snah.

Projekt potrvá do roku 2027. Jeho koordinátorem je PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D.

Mobilitní projekty MSCA.CZ zastřešuje Operační program Jan Amos Komenský při Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Jsou spolufinancovány Evropskou unií.

Více o výzvě MSCA.CZ

EUMŠMT Barevné RGB