OIKOYMENH (Oikúmené), spolek pro vydávání filosofické a theologické literatury, je jediným českým nakladatelstvím přímo navazujícím na samizdatovou ediční činnost v letech „normalizace". Založena v 70. letech Ladislavem Hejdánkem vstoupila Oikúmené po roce 1989 do svobodného kulturního prostoru – nejprve jako součást Institutu pro středoevropskou kulturu a politiku, později jako samostatné občanské sdružení (dnes jako „zapsaný spolek") – s programem vydávat klasická filosofická a theologická díla i významné práce z oblasti společenských věd a přispět tak k obnově duchovního života u nás. Nakladatelství si záhy získalo okruh věrných odběratelů a čtenářů a postupem času se stalo jedním z nejvýznamnějších nakladatelství filosofické a theologické literatury u nás. V roce 2007 získalo cenu Magnesia litera za rozsáhlý projekt vydávání mnohosvazkových dějin filosofie.
Činnost nakladatelství, odborně garantovaná ediční radou složenou z předních odborníků v příslušné oblasti, se při výběru titulů neřídí komerční strategií, je zásadně nezisková, a je proto fakticky službou české veřejnosti. Knihovnu klasických děl z produkce nakladatelství čítající dnes více než 500 svazků lze bez nadsázky považovat za veřejný statek.
Vznik edičního oddělení
Úspěch publikační činnosti Oikúmené závisel po dlouhá léta na organizačních schopnostech a osobním nasazení Aleše Havlíčka. Po jeho náhlém úmrtí v červenci roku 2015 bylo nutno hledat jiné možnosti, jak přes zhoršující se situaci na knižním trhu v nakladatelské činnosti pokračovat.
Proto bylo vytvořeno nové ediční oddělení Oikúmené při Filosofickém ústavu AV ČR, které chce navázat na dosavadní zkušenosti spolku a pokračovat ve vydávání knih v rámci dosavadních edičních řad Oikúmené. Nové ediční oddělení je organizačně ustaveno jako součást Archivu Jana Patočky při Centru pro teoretická studia, společném pracovišti Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze a s nadále existujícím samostatným spolkem sdílí společnou ediční radu jmenovanou na návrh spolku ředitelem FLÚ.
Oddělení zahájilo svou činnost na začátku roku 2017, v roce 40. výročí úmrtí filosofa Jana Patočky a vyhlášení Charty 77. Symbolickým edičním počinem je první kniha tohoto nového oddělení, faksimile strojopisného samizdatového svazku obsahujícího Patočkovy texty k Chartě 77, zprávy o Patočkově pohřbu a několik zásadních nekrologů.
Předsedou ediční rady byl jmenován Ivan Chvatík. Jejími členy pak (abecedně): Jiří Chotaš, Petr Kitzler, Pavel Kouba, Jan Kuneš, Milan Lyčka, Vladimír Mikeš, Václav Němec, Aleš Prázný, Štěpán Špinka a Miroslav Šedina. Zaměstnanci edičního oddělení jsou: Martin Žemla, technický redaktor Matyáš Nádassy, manažerka prodeje Ruth J. Weiniger a skladník Jan Leffler.
Kontakty:
E-mail nakladatelství:
Mgr. Jan Frei, Ph.D et Ph.D. – vedoucí Archivu Jana Patočky
e-mail:
tel.: +420 221 183 539
Ing. Ivan Chvatík, dr. h. c. – předseda ediční rady Oikúmené
e-mail:
tel.: +420 221 183 531
Mgr. Ing. Martin Žemla, Ph.D. – vedoucí edičního oddělení Oikúmené
e-mail:
tel.: +420 221 183 335
Matyáš Nádassy – technická redakce
e-mail:
tel.: +420 221 183 335
Ruth J. Weiniger - manažerka prodeje
e-mail:
tel.: +420 777 562 142
Jan Leffler – skladník
e-mail:
tel.: +420 221 183 335
Web nakladatelství OIKOYMENH