Postytovatel: Operační programy
Projekty Operačního programu Jan Amos Komenský
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Projekty jsou spolufinancovány Evropskou unií.
TRUST | Vědění ve věku nedůvěry
Reg. číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008711
Příjemce: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i.
Partnerská pracoviště: Univerzita Hradec Králové, Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.
Koordinátor za FLÚ: Prof. Ladislav Kvasz
Cílem projektu je porozumět vlivu nových technologií a algoritmů hlubokého učení na procesy generování, cirkulace, ověřování a adaptace vědeckého poznání, dále analyzovat klíčové faktory ovlivňující lidskou komunikaci a informační toky v podmínkách prudkého rozvoje informačních technologií. Výzkumný tým vytvoří nástroje pro analýzu a modelování informačních toků, jejich stability a propojí metody informatiky, sémantické a logické analýzy textů se sociologickým a historickým přístupem.
Termín realizace: 2025-2028
Dezinformace: Biografie dezinformace s přívlastkem AI: Rizikový fenomén prizmatem moderních věd o člověku
Reg. číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008724
Příjemce: Ostravská univerzita
Partnerská pracoviště: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Univerzita Hradec Králové, Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.
Koordinátor za FLÚ: RNDr. Ondrej Majer, CSc.
Projekt se zaměřuje na analýzu vzniku, šíření, recepce a dopadu dezinformací s použitím umělé inteligence. Kombinuje metody společenských, humanitních a přírodních věd v 5 synergicky propojených výzkumných záměrech. Cílí na lingvistickou, psychologickou a společenskou dimenzi dezinformací, cílí na tvorbu nástrojů k jejich efektivní a rychlé detekci a prevenci. Prostřednictvím klíčových aktivit projektu propojuje výzkum v ČR s mezinárodním prostředím excelentních výzkumných týmů.
Termín realizace: 2025-2028
HumanAID: AI zaměřená na člověka pro udržitelnou a adaptabilní společnost
Reg. číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008691
Příjemce: Univerzita Karlova
Partnerská pracoviště: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Kampus Hybernská, z.ú., prg.ai, z.s., Univerzita Palackého v Olomouci
Koordinátor za FLÚ: Mgr. Juraj Hvorecký, Ph.D.
Projekt HumanAId je zaměřen na aplikovaný výzkum s možností využití generativní umělé inteligence (AI), zejména velkých jazykových modelů (LLMs), s cílem posílit demokratické procesy a mezilidskou komunikaci. Projekt usiluje o hlubší pochopení širších sociálních a kulturních rolí AI, které byly dosud přisuzovány zejména lidem. HumanAId propojuje excelentní výzkumné týmy, které se zapojí do Evropského výzkumného prostoru (ERA), a disponuje odpovídajícími materiálními podmínkami pro realizaci svých cílů.
Termín realizace: 2025-2028
Periferie: Výzkum periferií pro posílení odolnosti české společnosti
Reg. číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008727
Příjemce: Masarykova univerzita
Partnerská pracoviště: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Univerzita Karlova, Psychologický ústav AV ČR, v.v.i.
Koordinátor za FLÚ: Doc. RNDr. Alice Koubová, Ph.D. et Ph.D.
Projekt se zaměřuje na pochopení sociálních nerovností s ohledem jejich prostorovou podmíněnost a na polaritu mezi centry a periferiemi. Periferie chápeme jako místa s kumulací různých znevýhodnění – ve vzdělávání, ekonomice, politické sféře, zdraví a komunikačním prostoru. Projekt popíše a vysvětlí mechanismy utváření prostorově podmíněných nerovností a znevýhodnění. Přinese poznatky o možnostech snižování znevýhodnění periferií a přetaví je do podoby doporučení pro veřejné politiky.
Termín realizace: Doc. RNDr. Alice Koubová, Ph.D. et Ph.D.
Urbanita: nerovnost, adaptace a veřejný prostor měst v historické perspektivě
Reg. číslo projetu: CZ.02.01.01/00/23_025/0008735
Příjemce: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i.
Partnerská pracoviště: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Univerzita Palackého v Olomouci
Koordinátor za FLÚ: Doc. Martin Nodl, Ph.D.
Cílem interdisciplinárního projektu URBANITA je poskytnout souhrnný pohled na vývoj městského prostředí od minulosti po současnost. Projekt staví na dlouhodobé spolupráci v oblasti urbánních studií v rámci Centra urbánních studií, zahrnujícího Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Filosofický ústav AV ČR a Univerzitu Palackého v Olomouci. Projekt se zaměřuje na tři klíčové výzkumné oblasti: 1) Veřejný prostor: místo kreativity a konfliktu, 2) Město jako prostor nerovnosti, 3) Hrozby a odolnost města
Termín realizace: 2025-2028
LINDAT/CLARIAH-CZ Přístrojové vybavení
Výzva č. 02_23_016 Výzkumné e-infrastruktury I
Registrační číslo: CZ 02.01.01./00/23_015/0008176
Příjemce: Univerzita Karlova
Partnerská pracoviště: KNAV AV ČR, Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., ÚJČ AV ČR, MZK, NK, NGP, ZČU
Projekt umožní rozšíření výrobních akapcit a kapacit datových úložišť pro výzkumnou infrastrukturu LINDAT/CLARIAH-CZ.
Termín realizace: 2024-2026
Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (CoRe)
Výzva č. 02_22_008 Špičkový výzkum
Registrační číslo: CZ.02.01.01/00/22_008/0004595
Příjemce: Univerzita Karlova
Partnerská pracoviště: Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Masarykova univerzita, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Univerzita Pardubice
Koordinátor za FLÚ: Doc. Mgr. Martin Ritter, Ph.D.
Filosofický ústav AV ČR je partnerem projektu CoRe, který se zaměřuje na problémově orientovaný interdisciplinární výzkum vztahu mezi odolností a konfliktem nejen v české společnosti, a to se zřetelem k válečné situaci na Ukrajině a k soudobým klimatickým, energetickým či migračním krizím. Podmínkou pro takto komplexní výzkum je propojení excelentních skupin vč. ERC nositelů, rozvoj a internacionalizace výzkumných týmů, zajištění materiálních podmínek a intenzivní zapojení do evropského výzkumného prostoru. Cílem projektu je realizace výzkumných záměrů, navázání nových mezinárodních spoluprací, pořízení přístrojového a infrastrukturního vybavení nezbytného k realizaci výzkumných záměrů a realizace mobilit vedoucích k internacionalizaci výzkumného týmu.
Termín realizace: 2023-2028
Ukončené projekty
Posílení mobility ve filosofickém bádání (MEMPHIS II)
Výzva č. 02_18_053 Mezinárodní mobilita výzkumných, technických a administrativních pracovníků výzkumných organizací
Projekt MEMPHIS II posílí profesní růst perspektivních lidských zdrojů FLÚ AV ČR pomocí realizace mobilit výzkumníků v oborech s dopadem na aktuální společenské výzvy spojené s rozvojem znalostní společnosti a proměnami kulturní identity a podpoří mezinárodní spolupráci s předními vědeckými pracovišti ze zemí s vysokým vědeckým výkonem. Díky přenosu znalostí a oborového know-how projekt přispěje ke koncepčnímu rozvoji výzkumné organizace při dosahování excelence v evropském výzkumném prostoru.
Termín realizace: 2021 – 2023