Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějny raného novověku

vedoucí
Mgr. Tomáš Havelka, Ph.D.zástupce vedoucího
PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D., Mgr. Petr Pavlas, Ph.D.asistentka oddělení
pracovníci oddělení
PhDr. Vojtěch Balík
doc. Veronika Čapská, Ph.D.
Mgr. Tomáš Havelka, Ph.D.
Mgr. Magda Králová
Mgr. Iva Kovaříčková Lelková, Ph.D.
Mgr. Kateřina Lochmanová, Ph.D.
Mgr. Petr Pavlas, Ph.D.
Mgr. Lenka Řezníková, Ph.D.
PhDr. Věra Schifferová, CSc.
Mgr. Marcela Slavíková, Ph.D.
PhDr. Martin Steiner
PhDr. Lucie Storchová, Ph.D.
PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D.
Studium života a díla Jana Amose Komenského, přední postavy v dějinách české vědy a kultury, má své významné postavení v oblasti badatelských aktivit zaměřených k ranému novověku a má svou důležitou roli i ve spektru témat řešených ve Filosofickém ústavu.
Historie současného oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku sahá do počátku 90. let, kdy se část týmu, který dříve sídlil v Institutu vzdělávání, přesunula do obnoveného Filosofického ústavu. Kontinuita interdisciplinárního výzkumu Komenského života a díla a ediční činnosti v rámci Akademie věd se však datuje od poloviny 50. let 20. století. Současný tým tak navazuje na práci některých vynikajících vědců v oboru působících v Akademii věd, jako byli Jan Patočka, Antonín Škarka a Julie Nováková.
V současné době je komeniologické oddělení Filosofického ústavu AV ČR jediným pracovištěm v České republice, jež se odkazu Komenského věnuje systematicky jak v oblasti ediční, tak interpretační. Především dlouhodobý projekt kritického vydání celého díla J. A. Komenského (Dílo Jana Amose Komenského – J. A. Comenii Opera omnia) patří k těm úkolům české vědy i kultury, jež je možno úspěšně řešit právě jen ve specializovaném týmu podpořeném AV ČR. Významnou součástí práce oddělení je i vydávání děl Komenského v překladech v edici Comenius, zejména neznámých a těch, jejichž překlad již zastaral. Oddělení se zabývá i dějinami komeniologie, tedy oborem věnujícím se dějinám bádání o Komenském a jejich významným reprezentantům.
Nedílnou součástí činnosti oddělení je výzkum intelektuálních dějin raného novověku, např. učeneckých korespondenčních sítí, transferu melanchthonské přírodní filosofie, humanismu v českých zemích, encyklopedických projektů ve střední Evropě, raně novověké historiografie ve vztahu k empirické epistemologii, transkulturním přenosům v kultuře raného novověku, metaforám vědění, řecké poezii v českých zemích v raném novověku. Tato i další témata související s dějinami komeniologie a intelektuálními dějinami raného novověku jsou obsahem mezinárodního časopisu Acta Comeniana, který pracovníci oddělení připravují a vydávají.
Oddělení udržuje styky s mnoha domácími i zahraničními vědeckými institucemi (mj. University of Oxford, Stanford University, Vrije Universiteit Brussel, Rijksuniversiteit Groningen, Die Comenius-Forschungsstelle, Universidad Pedagógica Nacional Bogotá aj.) které se zabývají jednak dílem Komenského, jednak dějinami raného novověku, zejména oblastí kulturních dějin, a to z mnoha zemí (Estonsko, Japonsko, Kolumbie, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Španělsko, Švédsko, USA, Velká Británie aj).