nejbližší akce

 • 
  30. 11. 2023
  02. 12. 2023
  conference
  Filosofický ústav AV ČR, Jilská 1, Praha (30.11. a 2. 12.)/ CEFRES, Na Florenci 3, Praha 1

  Philosophy of Science and Science and Technology Studies through the Lens of Technology

  Pořádá Filosofický ústav AV ČR ve spolupráci s École Normale Supérieure (Paříž) a CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách).

 • 
  04. 12. 2023
  14:00
  představení knihy
  zasedací místnost Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha

  Petr Koťátko: O čem se vypráví

  Pořádá Oddělení analytické filosofie ve spolupráci s nakladatelstvím Filosofia.

 • 
  07. 12. 2023
  17:40
  přednáška
  Zasedací místnost FLÚ AV, Jilská 1, Praha 1

  Jiří Stránský: Poznání (nejen) idejí podle Platóna

  Pořádá Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR, Ústav filosofie a religionistiky FF UK, Katedra filosofie a religionistiky FF UPCE

«  listopad 2023  »
poútstčtsone
1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Aktuality

 • Ceny za popularizaci Filosofického ústavu 2023

  28. 11. 2023

  Popularizace filosofie a příbuzných humanitních věd zejména mezi mladými lidmi a vysokoškolskými studenty patří k základním posláním Filosofického ústavu ve vztahu k veřejnosti. Za nadšení a vytrvalost v tomto ohledu byli letos ředitelem ústavu odměněni cenou za popularizaci pracoviště Pavel Arazim, Karolína Chundelová a Jan Kremer. Blahopřejeme. Více

 • Výzkum Martina Zacha podpořil prestiž české vědy v zahraničí

  27. 11. 2023

  Za mimořádné výsledky výzkumů zasahujících do oblasti medicíny, informatiky, biologie a filozofie dnes ocenila předsedkyně Akademie věd šest vědců a vědkyň. Mezi oceněnými je i Martin Zach z Filosofického ústavu, který přinesl nový pohled na vědecké modelování mechanismů v nádorové imunologii. Více

 • Hledáme projektového manažera/manažerku

  27. 11. 2023

  Do našeho finančního oddělení hledáme nového kolegu či kolegyni s ukončeným vysokoškolským vzděláním ekonomického směru na pozici projektového manažera/projektové manažerky. Životopis a motivační dopis prosíme zasílejte nejpozději do 31. 12. 2023 na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Podrobné znění inzerátu.

 • Stážistky z Filosofického ústavu obhájily 1. místo na konferenci Otevřené vědy

  24. 11. 2023

  Desítky zajímavých témat, jimž se věnovali během svých stáží na pracovištích Akademie věd ČR, prezentovali v minulém týdnu studenti a studentky středních škol na konferenci programu Otevřená věda. V kategorii humanitních a společenských věd porotu nejvíce zaujala prezentace Anny Balcarové a Anny Domkařové na téma Inteligence jako filozofický problém. Stáž absolvovaly v Archivu Jana Patočky při FLÚ AV ČR pod vedením lektorů Jana Freie a Pavla Sladkého. Více


Daniela
331
+420 234 612 311
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
Mgr. / Ph.D.
Pozice:Position:
vědecký asistent associate scholar

právě vychází

  • markyz-de-l-hospital-a-analyza-nekonecne-malych

   Markýz de l'Hospital a Analýza nekonečně malých

   Jan Makovský

   O L´Hospitalově pravidle slyšeli všichni. Méně se však již ví o knize, v níž je vysloveno, a o markýzi de l´Hospitalovi není ani vzdělaným kruhům známo téměř nic. Pravidlo poprvé spatřujeme v § 163 Analýzy nekonečně malých za účelem pochopení křivých čar - a jeho autorem (tak jako všeho podstatného v knize) je markýzův soukromý učitel Johann Bernoulli. Analýza nekonečně malých vychází roku 1696 a vyznačuje milník v dějinách matematiky. Je prvním uceleným pojednáním diferenciálního počtu, jež novou metodu z výšin dostupných jen hrstce vyvolených snáší do rukou široké učené veřejnosti, a to se všemi důsledky, které prosazení počtu nekonečna mělo pro matematické zkoumání přírody a další rozvoj vědy a techniky. Kniha Markýz de l´Hospital a Analýza nekonečně malých je věnována filosofickým, společenským a obecně duchovním okolnostem vzniku díla, jakož i temnému a po dlouhá staletí skrytému příběhu obou jeho tvůrců, Guillauma de l´Hospitala a Johanna Bernoulliho. Spolu s úvodní studií pojednávající o osobnosti markýze de l´Hospitala a prvních dějinách infinitesimálního počtu ji tvoří rovněž překlad Analýzy nekonečně malých opatřený zevrubným komentářem historicko-kritické povahy. Autor působí v Centru pro teoretická studia při Univerzitě Karlově a Akademii věd České republiky. Zabývá se raně novověkou filosofií a vědou se zvláštním zřetelem k dějinám pojmu kontinua na pozadí ideje přírody.

   Filosofia
  • surpuissance-et-finitude-renaud-barbaras-aux-limites-de-la-phenomenologie

   Surpuissance et finitude Renaud Barbaras aux limites de la phénoménologie

   Annabelle Dufourcq, Karel Novotný (eds.)

   Revenir aux fondamentaux de la phénoménologie, c’est, affirme Renaud Barbaras dans Dynamique de la Manifestation, trouver dans l’a priori de la corrélation l’impulsion nécessaire pour une double transgression : vers une cosmologie asubjective de l’archi-vie d’une part, vers une métaphysique de l’archi-événement d’autre part. La phénoménologie se voit ainsi profondément transformée et ses limites radicalement contestées au nom d’un respect plus rigoureux de ses principes. Ce recueil invite les phénoménologues et les philosophes du vivant et de la vie à dialoguer avec la pensée de Renaud Barbaras, autour des questions radicales d’une phénoménologie-cosmologiemétaphysique qui constitue sans doute une voie nouvelle dont nous tentons ici de circonscrire l’originalité, les enjeux et les difficultés.

   Vrin
  • towards-a-new-research-era

   Towards a New Research Era

   Marek Hrubec, Emil Višňovský (eds.)

   The book is focused on distorted research and university education in recent decades, and on alternatives for a new research era. It deals with the critique, explanation and normativity of bureaucratically, commercially and ideologically shaped humanities and social sciences. The authors analyse it in a ground-breaking way, putting the West in a global comparison with the non-Western world. Particularly, they pay special attention to Central Europe and the major countries and macro-regions: Latin America, China, Russia, Africa and India. This is an illuminating book for readers interested in philosophy, sociology, global studies, education studies and related disciplines.

   Brill
  • praha-15-stoleti-konfliktni-spolecenstvi

   Praha 15. století, konfliktní společenství

   Martin Nodl

   Dějiny Prahy 15. století jsou dějinami konfliktů a tyto konflikty zásadním způsobem ovlivňovaly život většiny obyvatel Starého a Nového Města pražského. Příčiny komunálních střetů tkvěly v problémech právních, politických, sociálních, náboženských i ekonomických.

   Jeden z hlavních důvodů soupeření mezi obcemi Starého a Nového Města pražského vyvěral ze snahy Novoměstských vyrovnat se prakticky ve všem staroměstským měšťanům. Politické a mocenské důvody stály za soupeřením o privilegované postavení Staroměstské radnice na politické mapě Českého království. Sociální prestiže se týkal střet mezi panovníkem a elitami o městskou autonomii. Výrazně konfliktní povahy byl rovněž vztah měšťanů vůči pouhým obyvatelům města, jejichž ekonomická a politická práva byla omezená. Obdobné podoby byl konflikt mezi řemeslem a obchodem, jenž se dotýkal starobylosti práv měšťanů, kteří se nemínili vzdát možnosti vařit si vlastní pivo a obchodovat s ním. Husitská revoluce vnesla do pražského prostředí střet náboženský, jenž nahradil předrevoluční konflikty nacionální.

   Pražská společnost 15. století rozhodně nebyla harmonická a napětí mezi jejími obyvateli bylo stejně citelné, jako je tomu v Praze 21. století. Cílem této knihy je tedy rovněž ukázat, že povaha komunálních sporů se ve srovnání středověku a naší současnosti příliš neliší, neboť vyvěrá ze samotné podstaty městské existence.

   Karolinum
  • obzaloba-eratosthena-obzaloba-agorata

   Obžaloba Eratosthena. Obžaloba Agoráta

   Lýsiás (přel. Pavel Nývlt)

   Dvě řeči nejvýznamnějšího autora soudních řečí své generace patří mezi nejdůležitější, a zároveň nejkontroverznější prameny pro dramatickou dobu na konci 5. století př. n. l., kdy Athéňané obnovovali svou demokracii a vyrovnávali se s traumaty, jež jim přinesl konec peloponnéské války.

   Jednota klasických filologů
  • o-cem-se-vypravi

   O čem se vypráví

   Petr Koťátko

   Kniha je pokusem o ucelený výklad základních výkonů a předpokladů, na nichž stojí narativní fikce, o analýzu klíčových funkcí jazyka fikčních textů a vymezení významu různých typů výpovědí o fikčních postavách. Metafyzické otázky po povaze fikčních entit, podmínkách jejich identity, jejich úplnosti či neúplnosti nebo po vztahu mezi fikcí a reálným světem jsou „sneseny na zem“ tím, že se řeší na úrovni reálného fungování fikčních textů, fikčních promluv pronášených (v rámci „her v modu jako by“) v každodenní komunikaci a výpovědí, jejichž předmětem je fikce. Autor se snaží ukázat, že jeho pojetí základních předpokladů a složek fikčního postoje nachází uplatnění i v interpretaci vysoce nestandardních děl narativní fikce: prominentním příkladem je „radikální vyprávění“ ve vrcholných prozaických textech Samuela Becketta. Součástí výkladu jsou polemické konfrontace s předními badateli na poli filosofie jazyka a teorie fikce i četné odkazy k literárním textům, doplněné dvěma „případovými studiemi“.

   Filosofia
  • recalling-masaryk-s-the-czech-question3

   Recalling Masaryk’s The Czech Question

   Jan Svoboda and Aleš Prázný (eds.)

   This book presents T. G. Masaryk’s efforts to shape the identity of a small nation in late the 19th and early 20th century. It features contributions from leading Czech scholars who analyse Masaryk’s efforts 120 years later. Masaryk is considered the most important figure in modern Czech history. Drawing on the ideas of his ideological predecessors and humanists, he wanted to integrate the Czech nation into the family of advanced world nations in line with international intellectual trends. Masaryk was the first in world history to fulfil the Platonic ideal of a philosopher who founded a state.

   Brill
  • pre-modern-towns-at-the-times-of-catastrophes

   Pre-modern Towns at the Times of Catastrophes

   Michaela Antonín Malaníková, Beata Możejko, Martin Nodl (eds.)

   Covering areas in today’s Ukraine, Poland, Bohemia, Moravia, Silesia, and Slovakia, this book studies the impact of both natural and human-inflicted disasters on pre-modern towns.

   Various kinds of catastrophes, starting with major natural disasters such as fires, floods, earthquakes, and epidemics caused high population mortality. Others, such as protracted war conflicts, were caused by human activity and could be just as, if not more, destructive for cities, their populations and the urban economy. Crises affected not only the population as a whole, but also townsmen and women in their individual lives. Case studies of renewal and resilience in the volume illustrate that, in many cases, successfully overcoming disaster brought positive changes for urban people. The collection presents analytical research anchored in the contemporary historiographical discourse on studying social and cultural relations in urban environments in the Middle Ages and early modern period, and it incorporates interdisciplinary approaches in the forms of geography, archaeology, and literary theory.

   This volume is an engaging resource for students and researchers of pre-modern history, social history, and disaster studies.

   Routledge
  • zivot-a-svet-fenomenologie-jana-patocky

   Život a svět. Fenomenologie Jana Patočky

   Karel Novotný

   Interpretace vybraných částí díla Jana Patočky, týkajících se základní otázky po vztahu života a světa, tak jak je kladena z hlediska fenomenologické filosofie, je v této knize konfrontována s některými poklasickými koncepcemi, jak z pera Patočkových současníků, tak jeho dnešních interpretů. Ve všech částech knihy přichází ke slovu zejména texty dochované v pozůstalosti, jejichž komentář provází a staví do nového světla interpretaci děl, která Patočka sám vydal. Velké místo autor věnuje té části tzv. válečných rukopisů, které se týkají filosofie nitra a jeho výrazu, a pokračuje přes úvahy o prostoru a koncepty přednášek o tělesnosti z let šedesátých, až k reflexím o potřebě asubjektivní fenomenologie a myšlenky předdějinného světa. Kniha přináší pozornost k těmto v literatuře dosud méně komentovaným pramenům, soustředěnou snahu o nový pohled na vývoj jedné části Patočkova bohatého díla, kterou prezentuje jako originální verzi fenomenologie přirozeného světa.

   Pavel Mervart 2023
  • sokratova-obhajoba-cd-mp3

   Sokratova obhajoba (CD MP3)

   Platón

   Roku 399 př. n. l. čelil Sokrates obvinění, že podlamuje důvěru ve společenské instituce. Žalobci chtěli chránit mladé lidi před zhoubným vlivem nebezpečného skeptika. Athénská demokracie se v oné době cítila oslabená a hledaly se hrozby a příčiny rozkladu. Žalobci před porotce předstoupili s tím, že mají viníka? A tak Athény odsoudily na smrt filosofa. Jeho žák Platón byl tehdy v publiku a obhajobě svého učitele dal slavnou literární podobu.

   Audiokniha obsahuje dvě části: 1. Platón: Sokratova obhajoba; 2. "Nezaměnili kritika za nepřítele?" Petr Šourek hovoří o Sokratovi s prof. Filipem Karfíkem.

   Přeložil Jaroslav Ludvíkovský, úprava, scénář a režie Petr Šourek, mistr zvuku Petr Váně, grafická úprava obalu Markéta Jelenová. V roli Sokrata Jaroslav Dušek, jeho žalobce Meléta hraje Daniel Šváb, athénský lid bubnuje Zdeněk Konopásek, štěk Tauri.

   Filosofia