nejbližší akce

 • 
  19. 05. 2022
  21. 05. 2022
  9:00
  conference
  Villa Lana, V Sadech 1, Prague 6

  Proof in Natural Philosophy. Between Antiquity and the Early Modern Period

  Organized by the Department for the Study of Ancient and Early Medieval Thought

 • 
  21. 05. 2022
  10:00-18:00
  prohlídky budovy
  Na Perštýně 352/18, Praha 1

  Open House Praha 2022 ve FLÚ AV ČR

  Pražský festival otevřených budov

  Ve spletitých uličkách Starého Města se skrývá areál starobylých, památkově chráněných budov, které davy turistů míjejí bez povšimnutí. Za jejich zdmi se nachází oáza klidu pro badatele z pracovišť různých humanitních oborů – od filozofie a sociologie až po dějiny umění. Nežli vejdete dovnitř, nezapomeňte pozvednout svůj zrak k soše zavěšeného Sigmunda Freuda od kontroverzního umělce Davida Černého – má představovat vysoké hloubání o možnostech rozhodování… Nezakopněte přitom o nejstarší dochovaný pražský nárožní patník, zobrazující maskaronského šklebivce s nafouknutými tvářemi, vyplazeným jazykem a zahnutými rohy. Pak už směle vejděte do dvora. Jste vítáni!

  Podrobné informace a program celého festivalu

 • 
  23. 05. 2022
  9:00
  workshop
  Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1

  Rezidua a rizika totalitarismu v české společnosti

  Pořádá Oddělení moderní české filosofie FLÚ AV ČR.

«  červen 2022  »
poútstčtsone
1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Aktuality

 • Vzdělání jako most k porozumění mezi národy

  20. 5. 2022

  Vladimír Urbánek (Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR) hovořil v diskusním pořadu rozhlasové stanice BBC 4, věnovaném J. A. Komenskému. S Melvynem Braggem a dalšími hosty: Howardem Hotsonem (University of Oxford) a Suzannou Ivanic (University of Kent).

 • Stop Predatory Practices

  16. 5. 2022

  Nová iniciativa šíří osvětu o predátorském publikování a učí výzkumníky a knihovníky, jak být na pozoru před nedůvěryhodnými vydavateli, publikacemi či konferencemi. Rozhovor se zakladatelkou projektu Terezou Šímovou z Filosofického ústavu AV ČR na portálu Vědavýzkum.cz 

 • Jen sám za sebe žít nelze

  13. 5. 2022

  Rozhovor s Alicí Koubovou z Oddělení současné kontinentální filosofie, FLÚ AV ČR v Salonu Práva a na Novinky.cz o performativní filosofii, kulturní zkušenosti a vnímání subjektivity na pozadí její knihy Myslet z druhého místa

 • Hledáme člověka do čela vědeckého týmu

  11. 5. 2022

  Vypisujeme výběrové řízení na pozici vedoucí/ho vědeckého týmu zaměřeného na výzkum v oblasti současné politické a sociální filosofie s důrazem na systematické otázky globalizace. Životopis, průvodní dopis a další požadované dokumenty prosíme zasílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 16. května 2022. Více


Kutarňová
Kateřina
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
Mgr. / Ph.D.
Pozice:Position:
postdoktorand postdoctoral fellow

právě vychází

  • bruno-aneb-o-bozskem-a-prirodnim-principu-veci

   Bruno aneb O božském a přírodním principu věcí

   Friedrich W. J. Schelling

   F. W. J. Schelling bývá řazen mezi největší osobnosti tzv. německé klasické filosofie, případně je počítán k představitelům německého „idealismu“. Bruno je jeden ze spisů, které snadnost takových řazení zpochybňují. Autor tohoto spisu je vrcholný romantik a výsostný pokračovatel tradice německé mystiky a spekulace. Za spisovatelský vrchol jeho tvorby lze považovat období přibližně od roku 1798 (kdy mu bylo 23 let a vyšla jeho Duše světa) do druhé poloviny desátých let; v tomto období vznikly mj. Spis o svoboděKlára a různé varianty Věků světaBruno, spis z roku 1802, zvláště ve spojení s traktátovým dopisem Fichtemu, více než jiné texty poskytuje čtenáři možnost pocítit hloubku, a zejména upřímnost vysoké spekulace, kterou Schelling (jakož i Fichte) prožíval jako cestu ke skutečné pravdě. Již jako mladík svědčil o svém poznání a po celý další život se je různými cestami pokoušel formulovat a sdělit.

   Oikoymenh/FLÚ
  • tereny-performance

   Terény performance

   Alice Koubová, Eliška Kubartová (eds.)

   Performance a performativita jako koncept, metoda, téma a otázka v českých humanitních a společenských vědách a umělecké tvorbě. Čím je stále aktuální zkoumání jednání v jeho konkrétní tělesnosti? Jakými trajektoriemi procházejí terénem performance divadelníci, tanečnice, političtí vědci, architektky, filosofové, historičky, performeři, socioložky, novináři, dramaturgyně, teatrologové, teoretičky rituálu? Společná publikace tvůrkyň a tvůrců z akademické i umělecké oblasti, včetně prostoru na pomezí obou, otevírá prostor pro jejich setkání i specifika. A to skrze netradiční materiální i textové formy jako např. akademický fanzin, facebooková diskuze, gamebook, či liturgií vonící záložka. 

   NAMU
  • selbstbewusstsein

   Selbstbewusstsein

   Manfred Frank, Jan Kuneš (eds.)

   Erstes Buch über Dieter Henrichs Theorie des Selbstbewusstseins im deutschsprachigen Raum.

   J. B. Metzler
  • clovek-jako-normativni-tvor

   Člověk jako normativní tvor

   Jaroslav Peregrin

   Kniha je souborem článků, které autor publikoval v průběhu posledních asi deseti let a které se točí kolem tématu, jakou roli hrají normy a pravidla v tom, co dělá člověka člověkem. Autor je přesvědčen, a ve svých textech pro to předkládá důvody, že tato role je zásadní: že schopnost vytvářet a udržovat pravidla a řídit se jimi je jednak specificky lidská a jednak je skrytým zdrojem všech viditelných odlišností nás lidí od ostatních tvorů: našeho jazyka, našeho rozumu či našeho specifického způsobu myšlení.

   Academia
  • rene-descartes-filosofie-a-veda-kriticky-uvod-do-jeho-mysleni

   René Descartes - filosofie a věda. Kritický úvod do jeho myšlení

   Holger Gutschmidt

   René Descartes (1596–1650) je zakladatelem novověké filosofie a jeden z nevlivnějších filosofických a vědeckých autorů. Jeho bádání vděčíme za zásadní vhledy do podstaty lidského ducha a jeho odlišnosti od fyzikálního světa, do podstaty matematické struktury přírody či za základní myšlenky týkající se neeukleidovské geometrie. Descartes je elegantní, ale zároveň též nesnadno pochopitelný filosofický autor. Tento úvod nejen představuje nejdůležitější Descartovy poznatky a teorie, nýbrž ukazuje také filosofické intence určující Descartovo dílo jako celek od jeho raných, za jeho života nikdy nepublikovaných spisů až po jeho poslední díla. A konečně probírá zajímavá a důležitá témata: co znamenal pro Descarta Bůh, co Descarta zajímalo na lidské duši, co byla jeho „etika“ a co byly základní rysy jeho filosofie přírody.

   Oikoymenh/FLÚ
  • the-dissident-six-readings-of-the-power-of-the-powerless-by-vaclav-havel

   The Dissident. Six Readings of ‘The Power of the Powerless’ by Václav Havel

   Ulrika Björk, Niklas Forsberg (eds.)

   V roce 1978 napsal Václav Havel esej pojednávající o moci bezmocných. Havlova analýza moci, ideologie, svobody, odpovědnosti, technologické civilizace a pojmu „disidenta“ zůstává dodnes inspirativní, a to jak pro pochopení povahy východního bloku ovládaného SSSR, tak pro porozumění politickému útlaku vůbec. V mimořádném čísle Filosofického časopisu promýšlíme klíčová témata Moci bezmocných v kontextu současné kultury a aktuálních etických a politických debat.

   V angličtině.

   Filosofia
  • objekt-soud-a-sebevedomi-v-kantove-kritice-cisteho-rozumu

   Objekt, soud a sebevědomí v Kantově Kritice čistého rozumu

   Konrad Cramer

   Konrad Cramer (1933–2013) byl významným členem tzv. Heidelberské školy. Po vzoru jejího zakladatele Dietera Henricha (*1927) se zabýval filosofickým problémem subjektivity a spojoval současné diskuse k tomuto tématu s tématy novověké filosofie. Byl vynikajícím interpretem novověké filosofie, výrazně přispěl zvláště k výkladu děl Immanuela Kanta. Cramerovy studie shromážděné v této knize se týkají Kantovy Kritiky čistého rozumu. Probírají Kantův pojem objektu, soudu a sebevědomí, interpretují však i další podstatné elementy Kantovy teoretické filosofie. Poslední studie se věnuje vztahu Kantovy a Fichtovy koncepce sebevědomí a dokumentuje vztah Kantovy filosofie a rozvíjející se filosofi e tzv. německého idealismu.

   Oikoymenh/FLÚ
  • lepsi-nez-clovek-prislib-a-rizika-biomedicinskeho-vylepsovani

   Lepší než člověk. Příslib a rizika biomedicínského vylepšování

   Allen Buchanan

   Je morálně oprávněné, aby medicína nejen léčila nemoci, ale i vylepšovala člověka? Věda by mohla v dohledné době zvýšit lidskou inteligenci, zlepšit paměť, prodloužit život a zpomalit stárnutí, a dokonce i zdokonalit náš charakter. V současné diskusi naneštěstí převládají extrémní pozice -- na jedné straně konzervatismus, varující před nástupem zdokonalených nadlidí, kteří si podmaní zbytek lidstva, na straně druhé nekritický optimismus, věřící v technologické řešení všech lidských problémů. Americký bioetik Allen Buchanan ve své čtivé knize odmítá jak konzervatismus, neboť lidský genom se stále vyvíjí a zásah do něj není přestupkem ani proti bohu, ani proti přírodě, tak přehnaný optimismus, který podceňuje nezamýšlené důsledky vylepšování.

   Filosofia
  • hierarchical-emergent-ontology-and-the-universal-principle-of-emergence

   Hierarchical Emergent Ontology and the Universal Principle of Emergence

   Vladimír Havlík

   Introduces the ground-breaking Universal Principle of Emergence and Hierarchical Emergent Ontology. Dissolves the traditional synchronic/diachronic dichotomy. Demonstrates the efficacy of a new approach in three disparate fields: automata, quantum, and mind.

   Springer