Více
Národní poslání a výjimečnost Ukrajiny: exceptionalismus v ukrajinském myšlení 19. století
Výzva k zasílání příspěvků do 30.10 2024 na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Anotace
Současné události na východě Evropy, zejména ruská agrese proti Ukrajině, ukázaly, že pojmy jako „občanské náboženství“, „exceptionalismus“ nebo „národní idea“ nejsou záležitostí vzdálené historické minulosti. Pojem „exceptionalismus“ překročil rámec svého užívání v rámci studií americké politické filosofie a stal se nástrojem užívaným celosvětově. Dějiny ukrajinského myšlení a budování národa vyvolávají zvláštní zájem, zejména vzhledem k tomu, že dlouho zůstávaly ve stínu jiných oborů.
Workshop se zaměří na téma národního exceptionalismu (s důrazem na ten ukrajinský) v souvislosti se sebepojetím národních společenství. Pozornost bude věnovat způsobům, jakými byl zdůvodňován (např. nábožensky, politicky, morálně atd.), stejně jako se zaměří na rozličné podoby, jakých nabýval. V popředí však budou následující otázky či okruhy:
- Jak viděli ukrajinští myslitelé 19. století úlohu Ukrajiny v dějinách a ve světě? Nalézáme u nich formulace určité koncepce historického poslání Ukrajiny mezi ostatními národy?
- Jaký smysl – cíl, ideu či záměr –, který by ukrajinský národ naplňoval, a který by měl uskutečňovat, spatřovali ukrajinští myslitelé v dějinách a v budoucnosti Ukrajiny?
- Jaká přesvědčení o výjimečnosti (pokud vůbec nějaká) zahrnovala ukrajinská národní idea, resp. projekt budování ukrajinského národa?
- Jaké postavení měla ukrajinská „národní idea“ v diskuzích 19. století a jak se vymezovala vůči Slovanům, Rusku, Polsku, vůči Evropě a zbytku světa?
- Domnívali se ukrajinští myslitelé, že ukrajinská národní idea má univerzální, všelidský rozměr, že tedy nejde jen o jednu z národních idejí?
Uvítáme příspěvky, které se dotknou těchto či příbuzných témat, a to z perspektivy dějin filosofie, intelektuálních dějin či dějin politických idejí. Zároveň uvítáme příspěvky zabývající se rozličnými koncepcemi exceptionalismu, které byly vypracovány v jiných národních společenstvích a které se staly součástí tzv. občanského náboženství. V neposlední řadě uvítáme komparativní příspěvky, nabízející srovnání těchto koncepcí exceptionalismu s koncepcemi vypracovanými v dějinách politicko-filosofického myšlení na Ukrajině 19. století.
Název a abstrakt příspěvku (max. 900 znaků včetně mezer) zašlete do 30.10 2024 na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Do 7. 11. 2024 vás vyrozumíme o tom, zda váš příspěvek byl přijat.
Váš email by měl obsahovat tyto informace: jméno a příjmení, afiliaci, název příspěvku, abstrakt.
Na základě výstupů z workshopu je plánováno vydání sborníku vědeckých materiálů pod záštitou Filosofického ústavu Akademie věd ČR, který bude publikován v souladu s podmínkami otevřeného přístupu.
Pracovní jazyky: ukrajinština, ruština