Více
Umělá inteligence versus klima? Debata o ekologické umělé inteligenci ve střední Evropě
Rostoucí závislost na systémech využívajících umělou inteligenci s sebou přináší značné ekologické náklady, které představují významné výzvy pro udržitelnost životního prostředí. Trénování rozsáhlých modelů AI je proces náročný na zdroje a spotřebovává značné množství (často neobnovitelné) energie. Dalším kritickým problémem je nadměrná spotřeba vody systémy AI pro účely chlazení, zejména v datových centrech, která tyto technologie hostí. Rychlé tempo technologických změn navíc vyžaduje častou výměnu hardwaru, což přispívá ke vzniku elektronického odpadu. Umělá inteligence bude pravděpodobně vytvářet více elektronického odpadu než předchozí počítačové systémy instalované v podnikových zařízeních. S rostoucím povědomím o dopadech umělé inteligence na životní prostředí sílí požadavky na udržitelnější umělou inteligenci. Existují již některé iniciativy, jejichž cílem je stanovit mezinárodní normy pro udržitelnou AI, ale hlavní část současné regulace AI je stále zaměřena spíše na uživatele. Je však také potřeba vypracovat nové normy na národní a mezinárodní úrovni a jsou žádoucí i menší kroky na úrovni organizací. Patří mezi ně zvyšování povědomí všech aktérů, zvyšování transparentnosti dodavatelů nebo podpora využívání obnovitelných zdrojů energie.
Debata s názvem Umělá inteligence versus klima? Debata o ekologické umělé inteligenci ve střední Evropě se na pozadí těchto výzev soustředí na následující otázky: Jaký je stav české debaty o udržitelné AI? Pracují české vládní agentury na nových standardech pro tuto oblast? Jaké argumenty kolují v české veřejné sféře a jak na ně nejlépe reagovat?
Hosté:
Michaela Liegertová
Katarína Svitková
Josef Holý
Juraj Hvorecký
Událost je pořádána ve spolupráci s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Českou komisí pro UNESCO. Debata bude v českém jazyce.
Další podrobnosti na webové stránce CETE-P.