Více
Pozvánka ke stažení
Anotace
Kasta, tedy systém rigidní sociální stratifikace, tvoří i dnes důležitou organizační složkuindické společnosti. Rozšíření demokratických institucí navíc její význam neumenšilo, ale naopak posílilo. Ještě v prvním desetiletí 21. století se mohlo zdát, že nízké a nedotýkatelné kasty, tedy skupiny na spodních příčkách společenského žebříčku, využijí své početní síly a demokratickými prostředky získají politickou moc, která povede k hlubší společenské změně. Dnes však vidíme, že hlasy obou subalterních skupin jsou znovu kooptovány mainstreamovými politickými stranami a takzvané většinové společenství nedotýkatelných a nízkých kast, které si vysnil dalitský předák Kánší Rám, se v Indii vytvořit nepovedlo.
Workshop Jiřího Krejčíka (Filosofický ústav AV ČR) a Pavla Honse (Orientální ústav AV ČR) k připravované knize se zaměří na politické myšlení vybraných protikastovních myslitelů a jejich relevanci pro politickou dynamiku současné Indie. Nastíní nejdůležitější štěpné linie a třecí plochy mezi nedotýkatelnými i nízkými kastami i jejich ambice a aspirace, a pokusí se najít odpověď na otázku: Můžeme současný vzestup hinduistického populismu a probíhající úpadek politických hnutí nedotýkatelných i nízkých kast interpretovat jako ohrožení demokracie, nebo naopak její naplnění?
Prosíme, registrujte se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.