underlineallarticles

Etika genového inženýrství i sonda do neprozkoumaných historických pramenů: Filosofický ústav láká špičkové zahraniční badatele

Filosofický ústav Akademie věd ČR bude od letošního roku hostit dva zahraniční badatele, kteří se svými projekty uspěli v prestižní soutěži Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships. Ve výzvě, jejímž cílem je podpořit excelentní projekty špičkových vědců, bylo podáno přes 10 000 žádostí. V rámci České republiky bylo podpořeno 25 projektů na 11 institucích. Pro Filosofický ústav jde o skvělý výsledek, kterým potvrzuje své místo mezi nejprestižnějšími českými výzkumnými institucemi. Více

Filosofický ústav Akademie věd ČR bude od letošního roku hostit dva zahraniční badatele, kteří se svými projekty uspěli v prestižní soutěži Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships. Ve výzvě, jejímž cílem je podpořit excelentní projekty špičkových vědců, bylo podáno přes 10 000 žádostí. V rámci České republiky bylo podpořeno 25 projektů na 11 institucích. Pro Filosofický ústav jde o skvělý výsledek, kterým potvrzuje své místo mezi nejprestižnějšími českými výzkumnými institucemi.

Rosine Kelz (Německo) bude řešit projekt „Novel Natures? Nature conservation and emerging high impact (bio-)technologies“ v rámci oddělení Oddělení aplikované filosofie a etiky / CETE-P. Jejími supervizory budou prof. Mark Coeckelbergh a dr. Iwona Janicka.   

Projekt bude zkoumat konceptuální a normativní neshody v debatách o možnosti využití genetických úprav v ochraně přírody. Technologie „gene drives“ umožňuje šíření specifických genetických změn v populaci organismů mnohem rychleji než přirozenou cestou dědičnosti. Výrazně tedy rozšiřuje jejich prostorový dosah i možnost změnit celou populaci cílového druhu v poměrně krátké době. Projekt se zaměří na etické zhodnocení této technologie. V rámci projektu budou také zkoumány vzájemné vztahy mezi pojmy „příroda“ a „umělost“.

Andrea Fiamma (Itálie) bude řešit projekt s názvem „Philosophical Recommendations at Central European Arts Faculties in Late-Middle Ages“. Projekt bude zakotvený v Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení / TRIPTIC-EU; jeho supervizorem bude dr. Ota Pavlíček.

Cílem projektu je analyzovat praxi předávání vědomostí na středověkých univerzitách na základě tzv. rekomendačních řečí. Jedná se o oslavné projevy univerzitních mistrů při oficiálních příležitostech, jakými byly promoce či významné univerzitní debaty. Zmapování a analýza této praxe umožní pochopit zvyklosti, metody a cíle tohoto literárního žánru, který dosud nebyl systematicky zkoumán. Projekt přinese nový vhled do souvislostí mezi výukovými postupy a filozofickými, politickými a teologickými myšlenkami na středoevropských fakultách svobodných umění v pozdním středověku.

---

O programu Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships (MSCA-PF)

Podstatou evropských postdoktorských stipendií MSCA-PF je podpora všestranného odborného i kariérního rozvoje mladých vědeckých pracovníků. Svůj mobilitní projekt mohou výzkumníci realizovat po dobu jednoho až dvou let v instituci sídlící v členských státech EU nebo v zemích přidružených k programu Horizon Europe.

 

Tisková zpráva ke stažení CZ / EN

Kmspico is tool for activating all versions of the Windows (11, 10 ) as well as soft for working OFFICE. Download kmspico from official site.