underlineallarticles

Mír v době environmentální krize: Téma výzkumnice Iwony Janicke hostující ve Filosofickém ústavu AV ČR

Dr. Iwona Janicka působí na Katedře estetiky a kultury na výzkumné univerzitě v dánském Aarhusu. Soustředí se na kontinentální filosofii 20. a 21. století, politickou, feministickou a environmentální filosofii. V Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR bude spolupracovat na projektu zaměřeném na přehodnocení mírového konceptu v podmínkách 21. století, kdy mírotvorné aktivity ovlivňuje klimatická krize. Více. 

Dr. Iwona Janicka působí na Katedře estetiky a kultury na výzkumné univerzitě v dánském Aarhusu. Soustředí se na kontinentální filosofii 20. a 21. století, politickou, feministickou a environmentální filosofii. V Oddělení současné kontinentální filosofie Filosofického ústavu Akademie věd ČR bude spolupracovat na projektu zaměřeném na přehodnocení mírového konceptu v podmínkách 21. století, kdy mírotvorné aktivity ovlivňuje klimatická krize.

O projektu "Nové uchopení pojmu mír: Od sociální ontologie k politické ekologii"

Pojem míru je proslulý svou nepostižitelností. Ve filosofii byl tradičně definován pomocí negativa: mír je absence války. Ve snaze mír zachovat se filosofové odvolávali na vnější autoritu (Hobbes), národní stát (Hegel), povinnost (Kant) nebo právo na mír (Lock), a představovali si jej jako stav, který přichází automaticky po válečné aktivitě. Avšak pojímáme-li mír takto negativním a pasivním způsobem, zapomínáme často na konstruktivní úsilí, které mír, jako forma sociální soudržnosti a konstruktivního rozpouštění konfliktů, na společnost klade. Projekt si klade za cíl přehodnotit koncept míru pro 21. století v kontextu klimatické krize. Základní otázky, které si přitom klade, jsou: Jak ekologická krize mění naše pojetí míru, vezmeme-li v úvahu, že náš budoucí mír je závislý na stále ubývajících přírodních zdrojích? Jak nové technologie ovlivňují způsoby, jakými udržujeme mír? Jak se projevují nové představy o míru v uměleckých a kulturních produkcích? Bude kombinovat feministickou teorii míru, současnou environmentální filosofii, teorie radikální demokracie, fenomenologii a sociální ontologii za účelem zkoumání konstruktivních a pozitivních myšlenek míru. Výzkum se bude zabývat: 1) dopadem klimatické změny na naše definice míru v 21. století; 2) myšlenkou míru jako předurčující kolektivní aktivity ukotvené v konkrétních společenských praktikách; 3) významem stěžejních společenských hnutí při udržování míru dnes (etika péče, nenásilí, politika zranitelnosti).

O badatelce

Iwona Janicka

Dr. Iwona Janicka je autorkou knihy Theorizing Contemporary Anarchism. Solidarity, Mimesis and Radical Social Change (Bloomsbury Academic, 2017). Její aktuální knižní projekt zkoumá, jak přehodnotit politiku v kontextu změny klimatu. Její práce byly publikovány v časopisech jako Theory, Culture & Society, Philosophy Today, Textual Practice a SubStance.

Nedávné publikace:
“Reinventing the Diplomat: Stengers, Latour, Morizot”, Theory, Culture & Society 40.3 (2023), p. 23-40
“Processes of Translation: Bruno Latour's Heterodox Semiotics”, Textual Practice 37.6 (2023), p. 847-866
“Paradoxes of Equality: Jacques Rancière’s Politics and Nonhumans”, Parrhesia: A Journal of Critical Philosophy 38 (2023), p. 166-189
“The Janus Face of Cosmopolitics: The Concept of Universality in Isabelle Stengers and Bruno Latour” (forthcoming in Philosophy Today 68.3, Summer 2024)
"Coarticulation: Mutual Transformation in Human and Nonhuman Relations" (forthcoming in SubStance, Summer 2024)

кракен ссылкакракен ссылка кракен даркнеткракен даркнет

exitlag download​​

Kmspico is a tool for activating all versions of the Microsoft Windows operating system (11, 10, 8, 7) as well as software packages for working with MS OFFICE electronic documents. Download it officially from github download kmspico. кракен ссылкакракен ссылка кракен даркнеткракен даркнет