underlineallarticles

Vzniká nová česko-německá výzkumná platforma pro humanitní a společenské vědy. Koordinátorem spolupráce za českou stranu je Filosofický ústav AV ČR

Nová platforma nazvaná Leibniz GWZO Prague má fungovat jako prostředník mezi německými a českými výzkumnými, pedagogickými i kulturními institucemi a propojovat vědce. Jejím cílem je posílit trvalou spolupráci mezi Akademií věd ČR a jejím německým protějškem ve spolkové zemi Sasko, Leibnizovou společností (Leibniz-Gemeinschaft). Více

Nová platforma nazvaná Leibniz GWZO Prague má fungovat jako prostředník mezi německými a českými výzkumnými, pedagogickými i kulturními institucemi a propojovat vědce. Jejím cílem je posílit trvalou spolupráci mezi Akademií věd ČR a jejím německým protějškem ve spolkové zemi Sasko, Leibnizovou společností (Leibniz-Gemeinschaft). 

- - -

Praha 17. září 2021 - Vědeckou spolupráci v oblasti humanitních a společenských věd mezi pracovišti Akademie věd ČR a německou Leibnizovou společností dnes slavnostně stvrdí český ministr kultury Lubomír Zaorálek, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, saský státní ministr pro vědu Sebastian Gemkow a viceprezident Leibnizovy společnosti Sebastian Lentz.

Nová platforma nazvaná Leibniz GWZO Prague má fungovat jako prostředník mezi německými a českými výzkumnými, pedagogickými i kulturními institucemi a propojovat vědce. Jejím cílem je posílit trvalou spolupráci mezi Akademií věd ČR a jejím německým protějškem ve spolkové zemi Sasko, Leibnizovou společností (Leibniz-Gemeinschaft). Současně se zaměří na předávání vědeckých poznatků veřejnosti v podobě diskusních setkání, výstav, knižních publikací apod. „V rámci slavnostního setkání chceme společně probrat hlavní výzkumná témata, nové projekty a plány,“ upřesňuje spolupráci předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Česko-německou výzkumnou platformu společně koordinují Leibnizův ústav pro dějiny a kulturu východní Evropy (GWZO) a Filosofický ústav AV ČR. V průběhu schůzky bude projednáván také model spolupráce v oblasti školení doktorandů mezi Univerzitou Lipsko a ústavy Akademie věd z oblasti humanitních a společenských věd.

„Badatelé se v rámci společných programů budou moci věnovat širokému spektru témat od archeologie, historie a dějin umění až po vývoj práva ve střední a východní Evropě,“ vysvětluje Ondřej Ševeček, ředitel Filosofického ústavu AV ČR. Obě koordinující instituce nabídnou začínajícím badatelům pro doktorandský pobyt podporu při hledání kvalifikovaného školitele.

Inauguračního setkání ve Vile Lanna se zúčastní i další významní představitelé Akademie věd ČR a jejích lipských partnerů (Univerzita Lipsko, GWZO), včetně Rose Marie Beck, děkanky Fakulty historie, umění a regionálních studií Univerzity Lipsko, a Christiana Lübkeho, ředitele GWZO. Ten v předvečer jednání vyjádřil velké uspokojení z nové spolupráce a prohlásil: „S tímto jednáním spojujeme naději, že se platformu pro naši spolupráci podaří rozvinout do podoby stálé instituce, která bude sloužit nejen rozvoji osvědčené výzkumné kooperace, ale také podpoře mladých vědeckých pracovníků a propagaci výsledků našeho výzkumu u veřejnosti.“ 

Financování platformy Leibniz GWZO Prague zajišťuje saská Leibnizova společnost spolu s Akademií věd ČR.

Tisková zpráva ke stažení

BE8A5947