underlineallarticles

Celosvětový Kongres logiky, metodologie a filosofie vědy začíná v Praze příští týden

V Praze se ve dnech 5.–10. srpna uskuteční celosvětový Kongres logiky, metodologie a filosofie vědy a techniky (CLMPST). Vystoupí na něm téměř sedm set filosofů a logiků z celého světa, kteří budou diskutovat o metodách, principech a výsledcích speciálních věd, a také o formálních, historických a sociálních aspektech soudobé vědy. Počet účastníků činí z kongresu jednu z vůbec největších světových filosofických aktivit. Obdobně významná filosofická akce se v Praze naposled konala před pětaosmdesáti lety. Více informací o kongresu dále v článku nebo na http://clmpst2019.flu.cas.cz. Viz též ZDE

V budově pražské Fakulty architektury ČVUT se ve dnech 5.–10. srpna uskuteční celosvětový Kongres logiky, metodologie a filosofie vědy a techniky (16th International Congress on Logic, Methodology and Philosophy of Science and Technology). Vystoupí na něm téměř sedm set filosofů a logiků z celého světa, kteří budou diskutovat o metodách, principech a výsledcích speciálních věd, a také o formálních, historických a sociálních aspektech soudobé vědy. Počet účastníků činí z kongresu jednu z vůbec největších světových filosofických aktivit.
Obdobně významná filosofická akce se v Praze naposled konala před pětaosmdesáti lety. V roce 1934 Praha hostila mezinárodní filosofický kongres, v jehož průběhu byl zveřejněn slavný manifest tzv. Vídeňského kroužku.
Na srpnovém kongresu vystoupí tři plenární řečníci a víc než dvacet zvaných řečníků. Součástí vědeckého programu bude i čtyřicet tematicky zaměřených sympozií, které organizují přední světové asociace pro logiku a filosofii vědy.
Kongres pořádá Filosofický ústav AV ČR ve spolupráci s několika dalšími vědeckými institucemi a organizátorskými společnostmi. Záštitu nad kongresem, který je spolufinancován programem Akademie věd Strategie AV21, převzala předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. Domácí filosofové se významně podíleli na tvorbě programu a výběru kongresových témat.
Své zastoupení budou mít filosofové všech speciálních věd od fyziky, chemie, biologie až po behaviorální a historické vědy, ale přednášky se budou týkat i aktuálních celospolečenských témat jako je klimatická změna, etika umělé inteligence či přípustnost genových manipulací.

Veškeré další informace o kongresu jsou k dispozici na stránkách http://clmpst2019.flu.cas.cz 

Nejvýznamnější hosté

Prof. Heather Douglas z Michiganské státní univerzity, která je světovou odbornicí na vztah vědy a demokracie. Zajímá se o odpovědnost vědců, vědecké poradenství, financování vědy a důvěru občanů k vědě. Je autorkou knihy Science, Policy, and the Value-Free Ideal (Věda, politika a ideál bezhodnotovosti) a editorkou několika dalších knih. Byla zvolena členkou Americké asociace pro pokrok ve vědách.

Joel David Hopkins je profesorem logiky na University College v Oxfordu. Je expertem na matematickou a filosofickou logiku, zejména teorii množin a problémy nekonečna. Představil teorii nekonečné vypočitatelnosti, má za sebou zásadní práce v oblasti teorie grup a v současnosti ho nejvíce zajímá pluralizmus ve filosofii teorie množin. Je autorem desítek článku z různých oblastí logiky.

Sandra D. Mitchell je členkou katedry Dějin a filosofie vědy na Univerzity v americkém Pittsburgu. Zkoumá povahu vědeckého vysvětlení komplexních jevů a problém víceúrovňových jevů. Je přední odbornicí filosofie biologie, publikovala mnoho článků o sociobiologii, biologické složitosti, evoluční biologii. Je autorkou několika knih (mj. Unsimple Truths: Science, Complexity, and Policy) a bývalou presidentkou Společnosti pro filosofii vědy.

Официальный сайт MEGA m3ga.gl, m3ga.at, мега, Mega, мега площадка, мега сайт, мега ссылка, мега зеркало, сайт мега отзывы, мега рутор, мега шоп, мега рабочая ссылка Зеркала и ссылки на Мега