underlineallarticles

5th Colloquium on the Modalities of the Good

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK srdečně zve na 5th Colloquium on the Modalities of the Good, které se koná 14. – 16. července 2016 v Praze. Více informací ZDE.

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK srdečně zve na 5th Colloquium on the Modalities of the Good, které se koná 14. – 16. července 2016 v Praze.

Páté Kolokvium o modalitách dobra pokračuje v úsilí započatém v roce 2009: umožnit rozhovor mezi mysliteli moderní platónské etické tradice a otevřít ho českému publiku. Klíčové pro tuto tradici je přesvědčení, že základní hodnoty jako dobro a krása jsou neredukovatelné, tj. absolutní, a že jejich poznání vyžaduje komplexní souhru mezi myšlením a emocemi (např. láska, radost a lítost). Z toho také vyplývá, že ve filosofickém promýšlení těchto hodnot nelze jasně oddělit „co" a „jak" – předmět a přístup k předmětu. Reflexe propojení obsahu a metody, která sahá až k Sókratově a Platónově zkoumání filosofického dialogu, je příznačná nejen pro myslitele, kteří se sami řadí do platónské tradice, jako Søren Kierkegaard nebo Simone Weil, ale i pro některé, kteří tak nečiní, jako například Ludwig Wittgenstein. Současná platónská etika, spojená v anglosaském prostředí se jmény jako Roy Holland, Iris Murdoch, Peter Winch, Raimond Gaita nebo Cora Diamond, si uchovává tento podvojný zájem a Kolokvium proto tematizuje ve stejné míře problém(y) etiky, otázku myšlení o etice i etického myšlení. Z týchž důvodů je Kolokvium míněné jako skutečné ko-lokvium: rozhovor o věcech společného zájmu, které nabízíme k diskusi, spíše než jako fórum k prezentaci „hotových" výsledků.

Příspěvek a účast přislíbili:

● Marina Barabas (FLÚ AV ČR): The Beginning of Action

● David Cockburn (University of Wales): Personal, Impersonal and 1st -Personal

● Christopher Cowley (University College Dublin)

● Alice Crary (The New School): Seeing in the Margins: On the Ethics and Politics of Sight

● Lars Hertzberg (Åbo Akademi University): Ethics as We Talk It

● David Levy (University of Edinburgh): Goodness and the Good

● Hallvard Lillehammer (Birkbeck College, University of London): What do I Owe? Moral Responsibility and Circumstantial Luck

● Kamila Pacovská (Univerzita Pardubice): Loving Contemplation: Wonder or Judgment?

● Lynette Reid (Dalhousie University): Peter Winch on Punishment: From Individual Expression to Political Legitimacy

● Katrien Schaubroeck (University of Antwerp) & Hans Maes (University of Kent): They Can't Take that Away from Me: On Art, Love and (Moral) Reasons

● Carolyn Wilde (University of Bristol)

 

Místo konání: Akademické konferenční centrum, Husova 4A, Praha 1 ● Organizátoři: Marina Barabas, PhD., Christopher Cowley, PhD. ● Účast je bez poplatku, vzhledem k omezené kapacitě prosíme o včasné přihlášení (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) ● Jednací jazyk: angličtina.

 

https://lekarnapodstrani.com/