underlineallarticles

Strom Jana Patočky v Zahradě spravedlivých

Dne 6. března 2013 se v italské Brescii při příležitosti Evropského dne spravedlivých konal slavnostní akt vysazení stromu Jana Patočky, jehož se na pozvání sdružení Filosofi lungo l'Oglio zúčastnil Ivan Chvatík, vedoucí Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu a Centru pro teoretická studia.

Nezisková organizace Gariwo prosazuje od roku 1999 myšlenku zřizování zahrad na památku spravedlivých, tedy všech těch, kdo bránili a brání lidskou důstojnost proti totalitním režimům a genocidě. Projekt Gariwo byl inspirován založením zahrady spravedlivých Yad Vashem v Jeruzalémě roku 1953 na památku těch, kteří se zasloužili o záchranu Židů před holokaustem. První Zahrada spravedlivých byla zřízena v roce 2008 v Miláně. Strom Jana Patočky je jedním z prvních sedmi, jimiž byla osázena nová Zahrada spravedlivých v Brescii.
Slavnostního aktu se zúčastnily též vnučka Jana Patočky, paní Marie Stránská, a její dcera Jana. Ivan Chvatík při příležitosti vysazení stromu Jana Patočky přednesl proslov, jehož českou verzi si můžete přečíst ZDE.

Fotogalerie:

Jan Patocka_stromZleva Jana_Stranska_Ivan_Chvatik_Marie_StranskaIvan Chvatik_sazi_strom