čtvrtek | 8. 6. 2023 - 10. 6. 2023
veletrh | PVA EXPO Praha
Veletrh vědy 2023
Největší vědecká událost v Česku
Více
Filosofický ústav na Veletrhu vědy 2023
Náš stánek se zaměří na nebezpečnost dezinformací a nenávistných projevů. Návštěvníci si budou moci zahrát interaktivní hru ukazující rozkladný vliv falešných zpráv. Každý také bude moci prozkoumat hranice svobody slova a přiblížit se realitě hate speech.
„Statistika je jasná, ©æ§¶µ mají zlodějinu v genech!“ „@$%& pryč z Čech!“ Podobné a jiné výroky se šíří v online prostoru i mimo něj. Do jaké míry lze u nenávistných projevů a lží hájit svobodu slova? Máme tyto projevy omezovat, nebo proti nim jen argumentovat?
Doprovodná debata
Právo na nenávist: Lze dezinformace a hate speech omezovat, a přitom zachovat ideál svobody slova?
Česká věda v boji proti dezinformacím a hate speech
Dezinformace a hate speech jsou dnes kvůli rozmachu sociálních sítí intenzivně diskutovaným problémem. Známe již způsoby, jak těmto projevům čelit? Lze je omezovat, a přitom neporušit právo na svobodu slova? A jsou tyto projevy skutečně, jako se občas říká, nedefinovatelné, nebo je to jen zbytečný skepticismus?
Pozvání přijali:
Monika Hanych – právnička působící na Masarykově univerzitě v Brně a v Kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva. Věnuje se lidským právům, mediálnímu právu a novým technologiím.
Jakub Kalenský – analytik působící v mezinárodním centru Hybrid COE v Helsinkách. Zaměřuje se na určování cílů informační války, dezinformační kampaně a způsoby, jak se jim bránit.
Tomáš Koblížek – badatel působící na Filosofickém ústavu AV ČR. Z hlediska filosofie jazyka a etiky se zabývá tématy jako hate speech, cenzura a svoboda slova.