underlineallarticles

archiv aktualit

Dostupné publikace nakladatelství Filosofia se slevou 25 %

Nakladatelství Filosofia nabízí od čtvrtka 28. do neděle 31. května mimořádnou slevu 25 procent na všechny dostupné publikace z posledních pěti let, tj. vydané od 1. 1. 2016. Akce se týká také knih vydaných edičním oddělením OIKOYMENH. Pouze na e-shopu Filosofického ústavu

Doktorský studijní program Filozofie a dějiny vědy a techniky

Upozorňujeme zájemce o doktorské studium, že termín podání přihlášek do doktorského studijního programu Filozofie a dějiny vědy a techniky je do čtvrtka 28. května 2020 do 15:00 hodin. Podrobné informace ZDE.

Maršál Koněv a jeho socha

Doc. Petr Hlaváček (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) charakterizuje postavu sovětského maršála Koněva v pořadu ČRo Plus Historie Plus. Pořad si můžete poslechnout ZDE.

Výběrové řízení na pozici výkonné/ho redaktorky/redaktora

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR vypisuje výběrové řízení na pozici výkonné/ho redaktorky/redaktora medievistického internetového portálu Prameny českých dějin online (úvazek 0,5). Nástup od 15. 6. 2020 nebo dle dohody. Přihlášku zasílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  nebo doporučeně na adresu Filosofického ústavu AV ČR nejpozději do 31. 5. 2020. Více informací ZDE.

Rozhovor s Vladimírem Urbánkem pro Radio Prague International

Dr. Vladimír Urbánek (Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR) poskytl rozhovor o projektu digitalizace a vizualizace korespondence Jana Amose Komenského pro anglické vysílání ČRo Praha – Radio Prague International. Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Věda na doma ve Filosofickém ústavu

Projekt Věda na doma AV ČR přibližuje formou krátkých videí natočených v domácím prostředí široké veřejnosti nejrůznější vědecká témata. V rámci programu Strategie AV21 Formy a funkce komunikace připravili pracovníci FLÚ řadu příspěvků. Vedle již odvysílaných videí dr. Alice Koubové, dr. Filipa Vostala a doc. Martina Nitscheho bude streamovat dnes ve 13.00 dr. Alena Sarkissian (Animorum pestis čili o divadelní nákaze) a ve středu 27. 5. na téma Etika ve státní správě dr. Juraj Hvorecký, dr. Alice Koubová a dr. Petr Urban. Všechna videa lze i po odvysílání zhlédnout ZDE

Otisk SARS-CoV-2 v etice klinického výzkumu

V rámci výzvy Současná sanitární krize prizmatem teorie vědy byl publikován článek dr. Michala Trčky (TUL). Přečíst si jej můžete na webu Teorie vědy ZDE.

Zápis na Letní školu klasických studií zahájen

Přihlašování na XXVIII. Letní školu klasických studií: „Rozumíš tomu, co čteš?“ (Sk 8,30) je spuštěno! Čtyřdenní cyklus specializovaných přednášek na téma antiky a její recepce v oborech, jako je klasická, středověká a humanistická filologie, klasická archeologie, české a světové dějiny, teatrologie, dějiny umění, filosofie a další spřízněné obory, pro vás připravujeme v termínu 1. 7. – 4. 7. 2020. Více informací ZDE.

Výběrové řízení na pozici postdoktorandka/postdoktorand nebo vědecká pracovnice/vědecký pracovník

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., vypisuje v Oddělení pro studium novověké racionality výběrové řízení na pozici postdoktorandka/postdoktorand nebo vědecká pracovnice/vědecký pracovník na částečný úvazek (0,5). Přihlášku posílejte e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo doporučeně na adresu Filosofického ústavu nejpozději do 15. 6. 2020. Více informací ZDE.

Ohlédnutí za filosofickým dílem Ladislava Hejdánka

V úterý 28. dubna zemřel v nedožitých 93 letech Ladislav Hejdánek. V průběhu dlouhého a naplněného života vytvořil úctyhodné filosofické dílo, které vyniká nejen rozsahem (tiskem ovšem vyšla pouze část), nýbrž i systematickou povahou a hloubkou vhledu. [Celý nekrolog z pera Ivana Landy dále v článku.]