upcoming events

«  April 2022  »
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3
4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
252627282930

News

 • Join the international scientific team. Opportunity for university students!

  23. 5. 2022

  We are looking for an Exhibition Coordinator for a Junior Star Research Project Alchemies of Scent; Reconstructing the Practices of Ancient Greco-Egyptian Perfumery: An Experimental Approach to the History of Science. Please submit your application by e-mail to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. We are accepting applications until position is filled. Further information.

 • Comenius, a man who tried to use education to build a better understanding between the peoples of Europe

  20. 5. 2022

  Discussion of Melvyn Bragg and guests: Vladimir Urbanek (Department of Comenius Studies and Early Modern Intellectual History, Institute of Philosophy, CAS), Howard Hotson (University of Oxford) and Suzanna Ivanic (University of Kent) on BBC Radio 4.

 • We are seeking a postdoc for the Interdisciplinary Research Lab for Bioethics

  10. 5. 2022

  The post-doc is expected to relocate to Prague and to work with the principal investigator, Dr. Geoffrey Dierckxsens, and the IRLaB team. The Lab is based at the Department of Applied Philosophy and Ethics of the Institute of Philosophy. Please submit your application by e-mail before June 1, 2022 to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. To see more.

 • The Management and Board of the Institute of Philosophy CAS support a free and independent Ukraine

  25. 2. 2022

  The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences condemns the acts of aggression of the Russian Federation against the territorial integrity of Ukraine and supports the declaration of the Czech Academy of Sciences on this matter. At the same time, the Institute will look for ways to increase its support for university students and academics from Ukraine. The official Declaration of the Czech Academy of Sciences HERE

 • PF 2022

  22. 12. 2021

   Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022 přeje Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
   The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences wishes you a
   Merry Christmas and a Happy New Year 2022.
   PF 22 b1

Just out

  • galen-s-epistemology-experience-reason-and-method-in-ancient-madicine

   Galen´s Epistemology. Experience, Reason and Method in Ancient Medicine

   R. J. Hankinson, Matyáš Havrda (eds.)

   Determining what has gone wrong in a malfunctioning body and proposing an effective treatment requires expertise. Since antiquity, philosophers and doctors have wondered what sort of knowledge this expertise involves, and whether and how it can warrant its conclusions. Few people were as qualified to deal with these questions as Galen of Pergamum (129–ca. 216). A practising doctor with a keen interest in logic and natural science, he devoted much of his enormous literary output to the task of putting medicine on firm methodological grounds. At the same time he reflected on philosophical issues entailed by this project, such as the nature of experience, its relation to reason, the criteria of truth, and the methods of justification. This volume explores Galen's contributions to (mainly scientific) epistemology, as they arise in the specific inquiries and polemics of his works, as well as their legacy in the Islamic world.

   Cambridge University Press
  • valka-o-recko-spartane-proti-athenanum

   Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům

   Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům

   Válka byla konstantou života starověkých Řeků, prostředím, v němž vznikala proslulá díla architektury, krásné literatury, filozofie nebo politického myšlení. Peloponnéská válka mezi Spartou a Athénami v letech 431–404 př. n. l. přivodila smrt mnoha lidí i mnoha nadějí. Po stručném úvodu o pramenech představuje tato kniha význam války v životě starověkých Řeků a způsoby válčení na zemi i na moři. Poté popisuje události pěti desetiletí od perské invaze do Řecka po vypuknutí války, jednotlivé etapy tohoto konfliktu až po kapitulaci Athén a nakonec líčí, jak Sparta se svým vítězstvím naložila. Knihu uzavírají životopisy Sparťanů a Athéňanů, kterým ve válce připadla nejvýznamnější úloha.

   Academia
  • philosophy-of-computing

   Philosophy of Computing

   Björn Lundgren, Nancy Abigail Nunez Hernández (eds.)
   Springer
  • bruno-aneb-o-bozskem-a-prirodnim-principu-veci

   Bruno aneb O božském a přírodním principu věcí

   Friedrich W. J. Schelling

   F. W. J. Schelling bývá řazen mezi největší osobnosti tzv. německé klasické filosofie, případně je počítán k představitelům německého „idealismu“. Bruno je jeden ze spisů, které snadnost takových řazení zpochybňují. Autor tohoto spisu je vrcholný romantik a výsostný pokračovatel tradice německé mystiky a spekulace. Za spisovatelský vrchol jeho tvorby lze považovat období přibližně od roku 1798 (kdy mu bylo 23 let a vyšla jeho Duše světa) do druhé poloviny desátých let; v tomto období vznikly mj. Spis o svoboděKlára a různé varianty Věků světaBruno, spis z roku 1802, zvláště ve spojení s traktátovým dopisem Fichtemu, více než jiné texty poskytuje čtenáři možnost pocítit hloubku, a zejména upřímnost vysoké spekulace, kterou Schelling (jakož i Fichte) prožíval jako cestu ke skutečné pravdě. Již jako mladík svědčil o svém poznání a po celý další život se je různými cestami pokoušel formulovat a sdělit.

   Oikoymenh/FLÚ
  • tereny-performance

   Terény performance

   Alice Koubová, Eliška Kubartová (eds.)

   Performance a performativita jako koncept, metoda, téma a otázka v českých humanitních a společenských vědách a umělecké tvorbě. Čím je stále aktuální zkoumání jednání v jeho konkrétní tělesnosti? Jakými trajektoriemi procházejí terénem performance divadelníci, tanečnice, političtí vědci, architektky, filosofové, historičky, performeři, socioložky, novináři, dramaturgyně, teatrologové, teoretičky rituálu? Společná publikace tvůrkyň a tvůrců z akademické i umělecké oblasti, včetně prostoru na pomezí obou, otevírá prostor pro jejich setkání i specifika. A to skrze netradiční materiální i textové formy jako např. akademický fanzin, facebooková diskuze, gamebook, či liturgií vonící záložka. 

   NAMU
  • selbstbewusstsein

   Selbstbewusstsein

   Manfred Frank, Jan Kuneš (eds.)

   Erstes Buch über Dieter Henrichs Theorie des Selbstbewusstseins im deutschsprachigen Raum.

   J. B. Metzler
  • clovek-jako-normativni-tvor

   Člověk jako normativní tvor

   Jaroslav Peregrin

   Kniha je souborem článků, které autor publikoval v průběhu posledních asi deseti let a které se točí kolem tématu, jakou roli hrají normy a pravidla v tom, co dělá člověka člověkem. Autor je přesvědčen, a ve svých textech pro to předkládá důvody, že tato role je zásadní: že schopnost vytvářet a udržovat pravidla a řídit se jimi je jednak specificky lidská a jednak je skrytým zdrojem všech viditelných odlišností nás lidí od ostatních tvorů: našeho jazyka, našeho rozumu či našeho specifického způsobu myšlení.

   Academia
  • rene-descartes-filosofie-a-veda-kriticky-uvod-do-jeho-mysleni

   René Descartes - filosofie a věda. Kritický úvod do jeho myšlení

   Holger Gutschmidt

   René Descartes (1596–1650) je zakladatelem novověké filosofie a jeden z nevlivnějších filosofických a vědeckých autorů. Jeho bádání vděčíme za zásadní vhledy do podstaty lidského ducha a jeho odlišnosti od fyzikálního světa, do podstaty matematické struktury přírody či za základní myšlenky týkající se neeukleidovské geometrie. Descartes je elegantní, ale zároveň též nesnadno pochopitelný filosofický autor. Tento úvod nejen představuje nejdůležitější Descartovy poznatky a teorie, nýbrž ukazuje také filosofické intence určující Descartovo dílo jako celek od jeho raných, za jeho života nikdy nepublikovaných spisů až po jeho poslední díla. A konečně probírá zajímavá a důležitá témata: co znamenal pro Descarta Bůh, co Descarta zajímalo na lidské duši, co byla jeho „etika“ a co byly základní rysy jeho filosofie přírody.

   Oikoymenh/FLÚ