upcoming events
-
19. 05. 2022–21. 05. 20229:00conferenceVilla Lana, V Sadech 1, Prague 6
Proof in Natural Philosophy. Between Antiquity and the Early Modern Period
Organized by the Department for the Study of Ancient and Early Medieval Thought
-
24. 05. 202216:00uvedení knihyAkademické konferenční centrum, Husova 7a (vstup též z Jilská 1), Praha 1
Slavnostní uvedení knihy Galen´s Epistemology
Pořádá Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR
-
25. 05. 202214:00series of talks on Digital Humanitiesonline
Digitizing the Past: Prague Talks on Digital Humanities
Organised by the ERC funded research group TRIPTIC-EU within the Department for the Study of Ancient and Medieval Thought
News
-
Comenius, a man who tried to use education to build a better understanding between the peoples of Europe
20. 5. 2022Discussion of Melvyn Bragg and guests: Vladimir Urbanek (Department of Comenius Studies and Early Modern Intellectual History, Institute of Philosophy, CAS), Howard Hotson (University of Oxford) and Suzanna Ivanic (University of Kent) on BBC Radio 4.
-
We are looking for a head of a scientific team
10. 5. 2022The selected candidate will be responsible for leading a scientific team focused on research in current political and social philosophy with emphasis on systemic issues of globalisation. Applications should be sent by email to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by May, 16, 2022. To see more.
-
We are seeking a postdoc for the Interdisciplinary Research Lab for Bioethics
10. 5. 2022The post-doc is expected to relocate to Prague and to work with the principal investigator, Dr. Geoffrey Dierckxsens, and the IRLaB team. The Lab is based at the Department of Applied Philosophy and Ethics of the Institute of Philosophy. Please submit your application by e-mail before June 1, 2022 to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. To see more.
-
The Management and Board of the Institute of Philosophy CAS support a free and independent Ukraine
25. 2. 2022The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences condemns the acts of aggression of the Russian Federation against the territorial integrity of Ukraine and supports the declaration of the Czech Academy of Sciences on this matter. At the same time, the Institute will look for ways to increase its support for university students and academics from Ukraine. The official Declaration of the Czech Academy of Sciences HERE
-
PF 2022
22. 12. 2021Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022 přeje Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences wishes you a
Merry Christmas and a Happy New Year 2022.
The Management and Board of the Institute of Philosophy CAS support a free and independent Ukraine
The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences condemns the acts of aggression of the Russian Federation against the territorial integrity of Ukraine and supports the declaration of the Czech Academy of Sciences on this matter. At the same time, the Institute will look for ways to increase its support for university students and academics from Ukraine. The official Declaration of the Czech Academy of Sciences HERE
The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences condemns the acts of aggression of the Russian Federation against the territorial integrity of Ukraine and supports the declaration of the Czech Academy of Sciences on this matter. At the same time, the Institute will look for ways to increase its support for university students and academics from Ukraine. The official Declaration of the Czech Academy of Sciences HERE
Just out
-
-
Bruno aneb O božském a přírodním principu věcí
Friedrich W. J. SchellingF. W. J. Schelling bývá řazen mezi největší osobnosti tzv. německé klasické filosofie, případně je počítán k představitelům německého „idealismu“. Bruno je jeden ze spisů, které snadnost takových řazení zpochybňují. Autor tohoto spisu je vrcholný romantik a výsostný pokračovatel tradice německé mystiky a spekulace. Za spisovatelský vrchol jeho tvorby lze považovat období přibližně od roku 1798 (kdy mu bylo 23 let a vyšla jeho Duše světa) do druhé poloviny desátých let; v tomto období vznikly mj. Spis o svobodě, Klára a různé varianty Věků světa. Bruno, spis z roku 1802, zvláště ve spojení s traktátovým dopisem Fichtemu, více než jiné texty poskytuje čtenáři možnost pocítit hloubku, a zejména upřímnost vysoké spekulace, kterou Schelling (jakož i Fichte) prožíval jako cestu ke skutečné pravdě. Již jako mladík svědčil o svém poznání a po celý další život se je různými cestami pokoušel formulovat a sdělit.
Oikoymenh/FLÚ -
Terény performance
Alice Koubová, Eliška Kubartová (eds.)Performance a performativita jako koncept, metoda, téma a otázka v českých humanitních a společenských vědách a umělecké tvorbě. Čím je stále aktuální zkoumání jednání v jeho konkrétní tělesnosti? Jakými trajektoriemi procházejí terénem performance divadelníci, tanečnice, političtí vědci, architektky, filosofové, historičky, performeři, socioložky, novináři, dramaturgyně, teatrologové, teoretičky rituálu? Společná publikace tvůrkyň a tvůrců z akademické i umělecké oblasti, včetně prostoru na pomezí obou, otevírá prostor pro jejich setkání i specifika. A to skrze netradiční materiální i textové formy jako např. akademický fanzin, facebooková diskuze, gamebook, či liturgií vonící záložka.
NAMU -
Selbstbewusstsein
Manfred Frank, Jan Kuneš (eds.)Erstes Buch über Dieter Henrichs Theorie des Selbstbewusstseins im deutschsprachigen Raum.
J. B. Metzler -
Člověk jako normativní tvor
Jaroslav PeregrinKniha je souborem článků, které autor publikoval v průběhu posledních asi deseti let a které se točí kolem tématu, jakou roli hrají normy a pravidla v tom, co dělá člověka člověkem. Autor je přesvědčen, a ve svých textech pro to předkládá důvody, že tato role je zásadní: že schopnost vytvářet a udržovat pravidla a řídit se jimi je jednak specificky lidská a jednak je skrytým zdrojem všech viditelných odlišností nás lidí od ostatních tvorů: našeho jazyka, našeho rozumu či našeho specifického způsobu myšlení.
Academia
-
-
-
René Descartes - filosofie a věda. Kritický úvod do jeho myšlení
Holger GutschmidtRené Descartes (1596–1650) je zakladatelem novověké filosofie a jeden z nevlivnějších filosofických a vědeckých autorů. Jeho bádání vděčíme za zásadní vhledy do podstaty lidského ducha a jeho odlišnosti od fyzikálního světa, do podstaty matematické struktury přírody či za základní myšlenky týkající se neeukleidovské geometrie. Descartes je elegantní, ale zároveň též nesnadno pochopitelný filosofický autor. Tento úvod nejen představuje nejdůležitější Descartovy poznatky a teorie, nýbrž ukazuje také filosofické intence určující Descartovo dílo jako celek od jeho raných, za jeho života nikdy nepublikovaných spisů až po jeho poslední díla. A konečně probírá zajímavá a důležitá témata: co znamenal pro Descarta Bůh, co Descarta zajímalo na lidské duši, co byla jeho „etika“ a co byly základní rysy jeho filosofie přírody.
Oikoymenh/FLÚ -
The Dissident. Six Readings of ‘The Power of the Powerless’ by Václav Havel
Ulrika Björk, Niklas Forsberg (eds.)V roce 1978 napsal Václav Havel esej pojednávající o moci bezmocných. Havlova analýza moci, ideologie, svobody, odpovědnosti, technologické civilizace a pojmu „disidenta“ zůstává dodnes inspirativní, a to jak pro pochopení povahy východního bloku ovládaného SSSR, tak pro porozumění politickému útlaku vůbec. V mimořádném čísle Filosofického časopisu promýšlíme klíčová témata Moci bezmocných v kontextu současné kultury a aktuálních etických a politických debat.
V angličtině.
Filosofia -
Objekt, soud a sebevědomí v Kantově Kritice čistého rozumu
Konrad CramerKonrad Cramer (1933–2013) byl významným členem tzv. Heidelberské školy. Po vzoru jejího zakladatele Dietera Henricha (*1927) se zabýval filosofickým problémem subjektivity a spojoval současné diskuse k tomuto tématu s tématy novověké filosofie. Byl vynikajícím interpretem novověké filosofie, výrazně přispěl zvláště k výkladu děl Immanuela Kanta. Cramerovy studie shromážděné v této knize se týkají Kantovy Kritiky čistého rozumu. Probírají Kantův pojem objektu, soudu a sebevědomí, interpretují však i další podstatné elementy Kantovy teoretické filosofie. Poslední studie se věnuje vztahu Kantovy a Fichtovy koncepce sebevědomí a dokumentuje vztah Kantovy filosofie a rozvíjející se filosofi e tzv. německého idealismu.
Oikoymenh/FLÚ -
Lepší než člověk. Příslib a rizika biomedicínského vylepšování
Allen BuchananJe morálně oprávněné, aby medicína nejen léčila nemoci, ale i vylepšovala člověka? Věda by mohla v dohledné době zvýšit lidskou inteligenci, zlepšit paměť, prodloužit život a zpomalit stárnutí, a dokonce i zdokonalit náš charakter. V současné diskusi naneštěstí převládají extrémní pozice -- na jedné straně konzervatismus, varující před nástupem zdokonalených nadlidí, kteří si podmaní zbytek lidstva, na straně druhé nekritický optimismus, věřící v technologické řešení všech lidských problémů. Americký bioetik Allen Buchanan ve své čtivé knize odmítá jak konzervatismus, neboť lidský genom se stále vyvíjí a zásah do něj není přestupkem ani proti bohu, ani proti přírodě, tak přehnaný optimismus, který podceňuje nezamýšlené důsledky vylepšování.
Filosofia
-