upcoming events
-
09. 12. 202416:30seminaronline
SCIENTIAE seminars | Justyna Rogińska: How Much Did a Woman Calendar-maker Earn? Christina Kirch (1697–1782) and Her Work for the Royal Prussian Academy of Sciences
Organized by Scientiae & Institute of Philosophy, CAS
-
09. 12. 2024–10. 12. 2024workshopInstitute of Philosophy, CAS, Jilská 1, Prague, Czech Republic
Appropriations of Hume: Humean Human Sciences
Organized by the Institute of Philosophy, CAS and Corvinus University of Budapest.
-
12. 12. 202417:00přednáškaValentinská 91/1, 3. Stock, Prag
Gerald Schwedler: Im Anfang war die BÜROKRATIE. Die spätmittelalterlichen Verwaltungen und der Beginn der Moderne
Veranstalten: Collegium Carolinum, das Deutsche Historische Institut Warschau und das Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur im östlichen Europa laden in Zusammenarbeit mit dem Centrum medievistických studií.
News
-
Vacancy: Communications & PR Specialist
14. 11. 2024Our Center for Environmental and Technology Ethics - Prague (CETE-P), funded by the Horizon Europe programme ERA Chairs is looking for a colleague for part-time position to implement and develop communication and public relations activities. Please submit your professional CV and Cover Letter to the HR manager Petra Zakostelecká at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Detailed information
-
Why still read Thomas Aquinas today
12. 10. 2024You can watch the lecture "Why still read Thomas Aquinas today?" by Prof. Andreas Speer from the Thomas Institute, University of Cologne, on our YouTube channel.
-
Platform GWZO Prague FLÚ connected doctoral students from Europe and the USA
1. 10. 2024On 16-20 September, the intensive seminar September School in Medieval Studies took place in Prague, Wittenberg and Leipzig, with 15 PhD students from 7 European countries and the USA. Under the guidance of Dr. Pavel Soukup, Dr. Václav Žůrek (both CMS FLU) and Prof. Christian Jaser (University of Kassel), they focused on polemical communication in the late medieval and early modern periods.
The seminar was organized in cooperation with the platform GWZOpragueFLU, Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO), Universität Kassel and Sächsische Akademie der Wissenschaften zu Leipzig. The GWZO Prague FLÚ platform serves as a mediator between Czech and German research, educational, and cultural institutions, and its aim is to connect scientists.
-
Shimon Sakaguchi´s talk online
2. 8. 2024Professor Shimon Sakaguchi, discoverer of a special type of white blood cells, was a guest at the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences in Prague to contribute to the international discussion that highlights philosophical approaches to science. His public lecture about the Immune Tolerance and Regulatory T-cells is now available online. Sakaguchi's visit took place as part of the interdisciplinary project "Immunity and Biological Resilience," which brings together experts in the fields of philosophy and immunology.
-
Call for Applications: Support of postdoctoral researchers at the Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences
1. 8. 2024The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences regularly applies for CAS fellowships supporting postdoctoral researchers in the Programme to Support Prospective Human Resources – post PhD candidates. The competition is open to all institutes of the Academy of Sciences and takes place twice a year – in spring and autumn. At IP, the next deadline for submission of proposals in the 24th round of the competition is set for 30 August 2024.
The programme is intended for holders of PhD (or equivalent) degree within two years after receiving it (i. e. degree received 31 August 2022 or later; time spent on maternity/parental leave is not included in the two-year period; in case of a long-term research stay in other than the candidate's country of residence the two-year period is extended up to four years). Successful applicants receive a two-year fellowship to work on a project the topic of which is directly related to the focus of the relevant CAS institute and they become members of one of its scientific teams.
Potential candidates may contact the Head of one of the scientific departments at IP to consult the research topic of their interest (proposals for internal competition at IP are submitted by the Head of Department).
For more information about the programme please contact Julie Černá, Scientific Secretary of the Institute of Philosophy (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
Just out
-
-
Město a literatura
Erik Gilk (ed.), Martin Nodl (ed.), Jan Wiendl (ed.), kol.Kolektivním monografie Město a literatura zprostředkovává více než dvacet pohledů na utváření literárních obrazů města v české i zahraniční literatuře od raného novověku po současnost, včetně doby covidové. Autoři ve svých esejích analyzují obraz města ve spisech J. A. Komenského, literátů 19. a 20. století, v próze, poezii i v dystopické literatuře propojené s vizualizací urbánního světa. Město zde vystupuje jako reálný prostor, stejně jako prostor vhodný k útěku, jako prostor odmítaný i vzývaný, jako prostor snů, iluzí, utopií či jako prostor hodný zavržení. Města ale rovněž v literatuře sloužila jako metafora, vzdálená reálným světům, jako opozitum vůči venkovu či jako pouhé slovo, po němž zůstávají jen nejrůznější vůně a chuti.
Argo ve spolupráci s FLÚ AV ČR -
Kritický posthumanismus
Vít Pokorný (ed.)Mimořádné číslo Filosofického časopisu je věnováno tzv. kritickému posthumanismu, tedy širokému myšlenkovému proudu, který se na filosofické rovině zabývá vztahem lidského a nelidského a navazuje na odkaz poststrukturalismu ve smyslu odvratu od antropocentrického, logocentrického a patriarchálního založení myšlení. V českých zemích, kde je kritický posthumanismus stále ještě poměrně neznámý, by právě toto číslo Filosofického časopisu mělo posloužit jako úvodní seznámení s nově se rozvíjejícím dynamickým myšlenkovým proudem. Právě z toho důvodu je publikováno v českém jazyce.
Filosofia -
Herbartovi dědicové
Xavier Galmiche, Jan Svoboda, Josef Zumr (eds.)Kniha Herbartovi dědicové navazuje na jednu ze stěžejních, třebaže v současnosti nezřídka opomíjených oblastí novodobé české filosofie, která se rozvíjela v průběhu 19. století, především v jeho druhé půli. Tematicky se dotýká kořenů českého formalismu, čímž na poli estetiky jako vědy nabízí i jedinečný vhled do procesu historického vývoje a specifičnosti směřování českého realistického myšlení. První část knihy představuje v češtině dosud nepublikovanou, avšak klíčovou studii Otakara Hostinského Herbartova estetika z roku 1891. Její prvořadý význam spočívá v odhalení původní historické podoby herbartovské koncepce, jejíž autenticita v podstatě ukončila éru interpretace Herbarta herbartovskou školou abstraktního formalismu. Druhá část je věnována soudobým ideovým reflexím této tradiční a neméně inspirativní filosofické problematiky z pera zahraničních či domácích autorů a otevírá potřebný metodický pohled na její tvůrčí vklad a potenciální přínos novějším myšlenkovým proudům, ať už formalisticky, strukturalisticky či jinak vědecky orientovaným.
Filosofia -
Dialogoi: Ancient Philosophy Today 6.2, 2024, Philosophical Rhetoric in Ancient Greece and Rome
Vladimír Mikeš (ed.)Ancient Philosophy Today: DIALOGOI provides a unique venue in the profession for the publication of excellent work in ancient philosophy which engages, in content or in method, with contemporary philosophy. It also publishes excellent work in contemporary philosophy which significantly draws on ancient philosophical ideas.
Edinburgh University Press
-
-
-
Metapopulistická demokracie. Politika doby přechodu
Michael HauserKniha představuje celkovou diagnózu liberální demokracie a postihuje vznik nového politického systému, který se stává politickou dominantou současného světa. Je to systém, který se vynořuje z krize liberální demokracie – některé její prvky zachovává, další proměňuje a jiné zavádí. Metapopulistická demokracie navazuje na teorii interregna, tak jak byla předložena v knize Doba přechodu, obsahuje nové koncepce, které politiku uvádějí do širších ekonomických, sociálních a kulturních souvislostí. Objasňuje politické strategie, které umožňují sjednocovat roztříštěnou společnost bez ucelených doktrín a ideologií. Vysvětluje, proč je dnešní politika plná rozporů a logických nesoudržností. Klade otázky, jak na metapopulistickou politiku reagovat a jak vytvářet politiku emancipační, která by vedla za hranice interregna.
Filosofia -
Filosofický časopis 3/2024
Obsah:
Z. Parusniková: Jak správně filosofovat. K pojetí pravé filosofie u Davida Huma
A. Démuth: O hneve, alebo čo ponúka Heideggerova filozofia afektivity
G. Vičanová, P. Vaškovic: Environmentální úzkost a naděje optikou existenciální fenomenologie
M. Šedo: Descombes ako možnosť interpretácie umeleckej udalosti u Alaina Badioua
J. Josl: Vtip v kontextu funkcí
J. Koumar: Etika pohlavních vášní v díle Fridricha II. Velikého
Recenzní studie
J. Formanová: Selhání základem morálních teorií? K dialektické metaetice Michaela Steinmanna
Za Josefem Zumrem (19. března 1928 – 2. července 2024)
P. Kitzler: „Smrt se přihlásí, už když počat jsi.“ Smuteční řeč k poctě Josefa Zumra
J. Svoboda: Josef Zumr: filosof netušených souvislostí českého myšlení
Recenze
V. Sklenář: Vojtěch Kolman: Co je dialektika? Se zvláštním přihlédnutím ke Kleistově škole neřesti
V. Schifferová: K intelektuálním dějinám předosvícenského encyklopedismu
A. Novák: Ian Alexander Moore: Dialogue on the Threshold: Heidegger and Trakl
M. Vlasáková: Elías Fuentes Guillén: Matematické dílo Bernarda Bolzana ve světle jeho rukopisů
N. Barochová: Barbara Gail Montero: Philosophy of Mind: A Very Short Introduction
J. Vácha: Filip Jaroš: Portmannova filosofická biologie a antropologie
Různé
D. Peroutka: Odešel překladatel Karel Šprunk
M. Gluchmanová: Reflexie etických výziev minulosti, prítomnosti a budúcnosti
Filosofia -
Scénická poznámka středověkého chrámového dramatu
Kateřina VršeckáKniha se zabývá méně známou částí středověkého dramatického textu – scénickou poznámkou převážně latinských náboženských her, které byly uváděny ve středověkých chrámech a klášterech již od 10. století. Na základě analýzy více než dvou set textů liturgického (vánočního, velikonočního) a pololiturgického dramatu 10.–16. století i několika mimoliturgických chrámových her autorka přibližuje charakteristické rysy a specifika i rozmanitou podobu a formu jejich scénických poznámek. Kniha současně podává ucelený obraz o širším kontextu středověkého chrámového dramatu i o jednotlivých scénických aspektech (obsazení, hlasová stránka, kostýmy, rekvizity, pohyby a gesta, scénický prostor, výprava) a inscenačních konvencích středověkého divadla uváděného v sakrálním prostředí.
Academia -
Plato’s Gorgias: Speech, Soul and Politics
David Machek, Vladimír Mikeš (eds.)In the Gorgias Plato offers a synthesis of what he thinks about the bitter conflict between philosophical and non-philosophical approaches to one’s responsibilities in private and public life. This book contributes to a deeper understanding of this historically and conceptually rich canvas by shedding light on its main topics: speech in its philosophical and non-philosophical forms, psychology in relation to virtuous life, and politics which charges the two former topics with high stakes that call for personal choices.
Brill
-