Archiv aktualit

Filosofie pro normální lidi III: Ontologie

Prof. Jaroslav Peregrin ve třetím díle "videoverze" jeho knihy Filosofie pro normální lidi.

Pohledy z půdy

Knihovna Filosofického ústavu AV ČR Vás srdečně zve na výstavu Michala Dubnického Pohledy z půdy /obrazy/, která se koná od 10. října do 29. listopadu 2013 v Klubu Husova 6, Praha 1.
Vernisáž výstavy proběhne 10. října v 17.00. V rámci vernisáže vystoupí jazzová kapela Kronos Combo.

Filosofie pro normální lidi II: Filosofie v jedenadvacátém století

Prof. Jaroslav Peregrin v druhém díle "videoverze" knihy Filosofie pro normální lidi.

Filosofie pro normální lidi I: Filosofie dnes?

Prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR v prvním díle "videoverze" jeho knihy Filosofie pro normální lidi  (Dokořán 2008).

Kongres Evropské společnosti pro analytickou filosofii

Datum příštího kongresu Evropské společnosti pro analytickou filosofii (ESAP), který se uskuteční v Bukurešti, bylo stanoveno na 28. 8. – 2. 9. 2014. Příspěvky bude možné přihlásit do deseti sekcí: 1. history of philosophy, 2. epistemology, 3. philosophy of science, 4. logic, 5. philosophy of language, 6. philosophy of mind and action theory, 7. metaphysics, 8. ethics, 9. aesthetics, 10. political philosophy and philosophy of law.
O způsobu a termínu podávání přihlášek, výši konferenčních poplatků atd. zatím nebylo rozhodnuto, kongresové webové stránky ještě nebyly zřízeny. S případnými dotazy se obracejte na Petra Koťátka z Filosofického ústavu AV ČR (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Karel Kosík and Dialectics of the Concrete

Prague, 4– 6 June 2014

A conference organised by the Department for the Study of Modern Czech Philosophy, Institute of Philosophy, Academy of Sciences of the Czech Republic.
The conference will be conducted in English. Proposals – including a title and an abstract of 100 – 200 words – should be sent by 31 December 2013 to Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Submissions must be in .doc or .rtf format. Notice of acceptance will be sent by 30 January 2014. A conference fee of 100 Euros (60 Euros for students) will cover the costs of organising the conference (including conference accessories and coffee breaks). Details about the method of payment will be announced after abstract acceptance. The conference proceedings will be published as a book in 2015.

Organisers: Ivan Landa, Jan Mervart, Joseph Grim Feinberg

International Organising Committee: Johann P. Arnason, Peter Hudis, Joseph G. Feinberg, Ivan Landa, Michael Löwy, Jan Mervart, Francesco Tava

PDF

Představení sborníku Filosofie v podzemí - Filosofie v zázemí

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na prezentaci sborníku Filosofie v podzemí - Filosofie v zázemí (eds. Markéta Bendová, Johana Borovanská, Daniela Vejvodová), věnovaného podobám filosofie v době normalizace a po sametové revoluci, která se koná 16. září od 18.00 v Knihovně Václava Havla, Galerie Montmartre, Řetězová 7, Praha 1. Vystoupí filosof Roger Scruton a historik Jiří Suk. Plakát ke stažení ZDE.

Filosof není nutně moudřejší než jiní lidé,

říká prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR v magazínu Leonardo Českého rozhlasu Plus. V pořadu, který se vysílal 26. srpna 2013 a který si můžete poslechnout ZDE, se hovoří mimo jiné o filosofii jako svého druhu "zbytkové záležitosti", o postavení logiky mezi filosofií a matematikou či o tom, zda je možná svoboda bez pravidel.

Ladislav Klíma byl solitér,

ale jako jeden z mála dokázal vybudovat konsistentní filosofický systém, říká dr. Josef Zumr, předseda ediční rady nakladatelství Filosofia, ve vystoupení v pořadu Studio 6 České televize dne 22. srpna 2013. Záznam rozhovoru při příležitosti odhalení busty Ladislava Klímy na budově bývalého hotelu Krása v pražských Vysočanech můžete zhlédnout ZDE.