Aktuality

Absurdní humor byl oblíbený i ve starověku

tvrdí Martin Šorm spolu s Vojtěchem Bažantem (oba Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro časopis Týden (24/2018). Rozhovor o humorných ilustracích na okrajích středověkých rukopisů nebo o tom, že křesťanství je založeno na v podstatě komickém příběhu, doprovázený ukázkami antických anekdot, si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Třetí oblast – komunikační platforma

Rádi bychom Vás informovali o spuštění nové komunikační platformy Třetí oblast, kterou připravil Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti za podpory Strategie AV21. Třetí oblast je moderovaná distribuční síť akademických oznámení pro humanitní a společenské vědy v ČR. Umožňuje komukoli zveřejnit publikační či konferenční výzvu, informovat o konferencích, symposiích a přednáškách, zveřejnit nabídky výzkumné spolupráce atp. Více na https://tretioblast.flu.cas.cz 

Číst dál...

CFP: Experience and reasoning in scientific methodology

Experience and reasoning in scientific methodology: between antiquity and the early modern period
May 9-11, 2019, Prague, Villa Lanna
Conference organized by the Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences. Written proposals should include: name and institution; short description of the applicant’s research interests (including relevant publications); description of the proposed topic; a preliminary list of passages on which the presentation will be based. Please submit your proposal by September 10, 2018. For more information see HERE.

Číst dál...

ResInfra@DR - Open Call Announcement

ResInfra@DR project partners would like to announce an open call for the involvement of research infrastructures and thematic experts in the mutual learning exercise. Applications must be submitted electronically no later than 25 June 2018, 14:00 CET. For more information, please click HERE.

Číst dál...

Dr. Vít Punčochář oceněn Prémií Otto Wichterleho

S potěšením si dovolujeme oznámit, že Mgr. Vítu Punčochářovi, Ph.D. z Oddělení logiky byla 6. června 2018 v pražské vile Lanna udělena Prémie Otto Wichterleho za mimořádný vědecký výkon mladých badatelů do 35 let. Více informací ZDE.

Číst dál...

Pozvání na Veletrh vědy 2018

Filosofický ústav AV ČR se potřetí účastní Veletrhu vědy, popularizační akce pro veřejnost pořádané Akademií věd České republiky v rámci projektu Otevřená věda, která se koná od čtvrtka 7. do soboty 9. června v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. V naší expozici si můžete letos vyzkoušet a s námi diskutovat myšlenkový experiment známý jako "trolley problem", resp. "tramvajové dilema".

Číst dál...

XII. ročník Evropského festivalu filozofie

Ve dnech 6.–14. června se ve Velkém Meziříčí koná již dvanáctý Evropský festival filozofie. Letošní téma festivalu „dějiny a budoucnost" je věnováno jednak stoletému výročí vzniku Československa, jednak problému budoucnosti státu jako politického útvaru i budoucnosti člověka v éře AI. Program je dostupný na adrese http://www.festivalfilosofie.cz/

Číst dál...

Udělení titulu DSc. dr. Kitzlerovi

PhDr. Petr Kitzler, Ph.D. (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) převzal spolu se čtrnácti dalšími vědci ve středu 23. května z rukou předsedkyně Akademie věd ČR prof. Evy Zažímalové diplom doktora věd. Více informací ZDE.

Číst dál...

Hejného metoda má velký potenciál

říká prof. Ladislav Kvasz (Oddělení analytické filosofie a Centre for Formal Epistemology FLÚ AV ČR) v polemice s doc. Milanem Pokorným v pořadu Pro a proti ČRo Plus. Pořad si můžete přehrát ZDE.

Číst dál...

Pozvání na veletrh Svět knihy 2018

Nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR a nakladatelství OIKOYMENH Vás srdečně zvou k návštěvě knižního veletrhu Svět knihy 2018, který se koná na pražském Výstavišti od čtvrtka 10. do neděle 13. května 2018. Naše stánky najdete v levém křídle Průmyslového paláce. Knihy nakladatelství Filosofia budou v prodeji se slevou 25%.

Číst dál...