Archiv aktualit

Západ není geografický, ale hodnotový pojem

říká v interview pro Magazín Leonardo ČRo Plus doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK). Rozhovor proměnách evropské identity v čase a prostoru, křesťanském charakteru Evropy nebo o tom, zda jsme či nejsme aktéry dějin, si můžete poslechnout ZDE(začátek v 17:00).

Beckettovské ozvěny v současné filosofii

Článek Tomáše Koblížka o proběhlé dubnové konferenci Chaos and Form: Echoes of Beckett in Literature, Theatre and the Arts, kterou v rámci Strategie AV21 organizovalo Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR, si můžete přečíst ZDE.

Fragmentace Evropy by znamenala konec evropské svobody

říká v rozhovoru o právě vyšlé knize Proč jsme Západ? Česko, Evropa a Západ mezi minulostí a budoucností její spoluautor doc. Petr Hlaváček. Rozhovor, který v rámci pořadu Víkend podle... odvysílal ČRo Plus, si můžete poslechnout ZDE (začátek ve 36:05).

Akademický multižánrový hudební festival A-Fest

Akademie věd společně s Botanickým ústavem AV ČR srdečně zvou všechny přátele hudby a přírody do Průhonického parku a zámku dne 3. 9. 2016 na již druhý ročník Akademického multižánrového hudebního festivalu. Uslyšíte 29 kapel a orchestrů v pestré paletě téměř všech hudebních žánrů. Program festivalu si můžete projít ZDE, webové stránky ZDE.

První filozofické ponocování

Krátké shrnutí první pražské Noci filosofie (16. 6. 2016) od Jana Maršálka (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) si můžete přečíst ZDE.

Hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014

Akademie věd ČR ukončila hodnocení výzkumné a odborné činnosti svých 54 pracovišť za léta 2010–2014. Šlo o dosud nejpodrobnější hodnocení nejen v samotné Akademii věd ČR, ale v celé České republice. V těchto dnech vydává AV ČR publikaci, která v české a anglické mutaci přehledně mapuje průběh a výsledky hodnocení akademických pracovišť. Publikace je ke stažení ZDE.

Manifest na obranu demokracie v Brazílii

Manifest byl poprvé prezentován v květnu 2016 na konferenci Philosophy and Social Science, která je každoročně organizována ve Filosofickém ústavu AV ČR v Praze. Mezi signatáři jsou Jürgen Habermas, Charles Taylor, Axel Honneth, Nancy Fraser, Alessandro Ferrara, Rainer Forst, Marek Hrubec a dalších více než sto akademiků. Více informací ZDE.

Znělka jubilejního 10. ročníku Evropského festivalu filozofie

Znělka pro jubilejní 10. ročník Evropského festivalu filozofie. Z pracovníků Filosofického ústavu AV ČR v ní vystupují dr. Ondřej Ševeček (ředitel FLÚ), dr. Juraj Hvorecký (Oddělení analytické filosofie), dr. Michael Hauser (Oddělení současné kontinentální filosofie) a dr. Pavel Baran (zástupce ředitele FLÚ AV ČR, místopředseda AV ČR). Záverečnou zprávu z festivalu si můžete přečíst ZDE.

Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2015

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2015 je ke stažení ZDE.

Akademická prémie 2016 udělena prof. Kvaszovi

Nejvýznamnější vědecký grant v ČR, prestižní Akademickou prémii, udělil ve středu 22. června předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vynikajícím českým vědcům prof. Ladislavu Kvaszovi z Filosofického ústavu AV ČR a dr. Pavlu Jelínkovi z Fyzikálního ústavu AV ČR. Prémie je určena mimořádným vědeckým osobnostem, které v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž AV ČR jako celku. Vůbec poprvé byla udělena vědci z oblasti humanitních věd. Více informací ZDE.