Archiv aktualit

Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2015

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2015 je ke stažení ZDE.

Akademická prémie 2016 udělena prof. Kvaszovi

Nejvýznamnější vědecký grant v ČR, prestižní Akademickou prémii, udělil ve středu 22. června předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vynikajícím českým vědcům prof. Ladislavu Kvaszovi z Filosofického ústavu AV ČR a dr. Pavlu Jelínkovi z Fyzikálního ústavu AV ČR. Prémie je určena mimořádným vědeckým osobnostem, které v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž AV ČR jako celku. Vůbec poprvé byla udělena vědci z oblasti humanitních věd. Více informací ZDE.

Úspěšné obhajoby uchazečů o titul Doctor Scientiarum v oboru filosofie

Dne 20.5. 2016 se ve Filosofickém ústavu AV ČR konalo zasedání Komise pro udělování titulu Doctor Scientiarum (DSc.) v oboru filosofie. Na programu byla obhajoba disertace Doc. Karla Novotného, Ph.D. na téma La genèse d'une hérésie. Monde, corps et histoire dans la pensée de Jan Patočka (Vznik jedné hereze. Svět, tělo a dějiny v myšlení Jana Patočky) a disertace prof. RNDr. Ladislava Kvasze, Dr. na téma A Theory of Paradigm Change (Teorie změny paradigmatu). Komise jednomyslně doporučila udělit oběma uchazečům (pracovníkům Filosofického ústavu AV ČR) titul DSc. a tento návrh byl schválen Grémiem pro titul DSc. i Vědeckou radou AV ČR. Ladislav Kvasz a Karel Novotný převezmou diplomy z rukou předsedy AV ČR 12. října 2016.

Představení knihy Petera Singera

Nakladatelství Filosofia srdečně zve na představení knihy Petera Singera Darwinovská levice, která je prvním svazekem nové edice Dnešní svět, určené široké veřejnosti. Akce proběhne ve čtvrtek 23. června v 16 hodin v salonku Café Kampus. Více informací ZDE.

5th Colloquium on the Modalities of the Good

Oddělení pro studium novověké racionality Filosofického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK srdečně zve na 5th Colloquium on the Modalities of the Good, které se koná 14. – 16. července 2016 v Praze. Více informací ZDE.

Jan Maršálek a Ondřej Švec hosty ČT24

Dr. Jan Maršálek (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) a dr. Ondřej Švec (Ústav filosofie a religionistiky FF UK) představili ve včerejším pořadu Studio 6 Víkend ČT 24 cíle a program blížící se první Noci Filozofie v Praze (16. 6.). Reportáž můžete zhlédnout ZDE.

1. Noc Filozofie. Obrazy, věda a politika

Filosofický ústav srdečně zve všechny zájemce na první Noc filozofie v Praze, která v noci 16. června 2016 nabídne nepřerušenou řadu 20minutových přednášek a větších panelových diskusí 55 světově významných filozofů z Francie a Visegrádské skupiny na téma „Obrazy, věda a politika". Noc filozofie se koná v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a ve Veletržním paláci Národní galerie. Více informací ZDE a ZDE.

Rozhovor o Evropském festivalu filozofie pro ČT

Prof. Jaroslav Pánek z Historického ústavu AV ČR a ředitel festivalu Milan Dufek přibližují v interview pro Studio 6 programu ČT 1 téma letošního 10. ročníku Evropského festivalu filozofie ve Velkém Meziříčí, který začal dnes a potrvá do 12. června. Rozhovor můžete zhlédnout ZDE

První Čech, který vedl univerzitu v Africe

Rozhovor s doc. Markem Hrubcem (Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR) o globálních konfliktech, pomoci rozvojovým zemím a zakládání africké univerzity v oblasti, která trpí extrémní chudobou a neustálými ozbrojenými střety. A také o výzkumném programu "Globální konflikty a lokální souvislosti" Strategie AV21.  Rozhovor pro tabletový týdeník Dotyk (21/2016) si můžete přečíst ZDE.

Vnímání Karla IV. jako největšího Čecha je trošku pomýlené

soudí dr. Václav Žůrek z Centra medievistických studií v rozhovoru pro přílohu deníku Právo (2. 6. 2016. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.