Archiv aktualit

Umění je v agonii

říká v rozhovoru pro Lidové noviny (příloha Česká pozice, 22. 10. 2016) dr. Michael Hauser (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR). Rozhovor o tezích Manifestu radikálního realismu, jehož je spoluatorem, si můžete přečíst ZDE.

Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2016 koná ve dnech 7. a 10. listopadu od 10 do 16 hodin (jeden ze seminářů se koná též 8. 11.) na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR). Program Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

Jak v této zemi lépe umírat?

Příspěvek dr. Tomáše Hříbka (Oddělení analytické filosofie) k tuzemské diskusi o asistované smrti, který vyšel v poslední příloze Orientace Lidových novin, si můžete přečíst ZDE.  

Udělení titulu DSc. prof. Kvaszovi a doc. Novotnému

Prof. RNDr. Ladislav Kvasz, Dr. (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) a doc. Karel Novotný, M.A., Ph.D. (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) převzali spolu s deseti dalšími vědcive středu 12. října z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše diplomy doktora věd. Více informací ZDE.

Čínu nelze posuzovat jen podle západního vzoru

říká v rozhovoru pro přílohu Literárních novin (10/2016) doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie). Rozhovor o čínské úctě ke vzdělání, spojení socialismu s kapitalismem v jednom systému a všeprostupujícím principu meritokracie si můžete přečíst ZDE.

Evropa a evropanství se rodí v každé generaci stále znova

říká v interview pro on-line verzi časopisu Host doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum). Rozhovor o dichotomii Západu a Východu, prvorepublikových československých diskusích o evropské integraci nebo o českém mesianismu vznikl při příležitosti nadcházejícího vydání knihy Západ, nebo Východ? České reflexe Evropy 1918-1948 (nakl. Academia).

Vernisáž výstavy Bělorusko mimo Bělorusko

Collegium Europaeum (FLÚ AV ČR & FF UK) Vás srdečně zve na vernisáž výstavy Bělorusko mimo Bělorusko. Běloruští intelektuálové v meziválečném Československu, která se uskuteční v úterý 18. října 2016 od 18 hod ve vestibulu hlavní budovy FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Více informací ZDE.

Vernisáž výstavy Mramor se jí studený

Filosofický ústav AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Literární archiv a Muzeum literatury v Bruselu si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Mramor se jí studený/Le marbre se mange froid, která se koná v úterý 4. října 2016 od 17.30 v Galerii Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Výstava s doprovodným programem potrvá do 25. 10. 2016. Více informací ZDE a ZDE.

Diskusní setkání s prof. Evou Zažímalovou

Ve středu 7. září ve 13.30 se v hlavní budově AV ČR na Národní 3 v místnostech 205 a 206 uskuteční diskusní setkání pracovníků AV ČR z areálu Jilská-Husova s prof. RNDr. Evou Zažímalovou, CSc., kandidátkou na funkci předsedkyni Akademie věd ČR pro funkční období 2017–2021.

Západ není geografický, ale hodnotový pojem

říká v interview pro Magazín Leonardo ČRo Plus doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK). Rozhovor proměnách evropské identity v čase a prostoru, křesťanském charakteru Evropy nebo o tom, zda jsme či nejsme aktéry dějin, si můžete poslechnout ZDE(začátek v 17:00).