Archiv aktualit

CFP "Česká otázka" a dnešní doba

3. a 4. 11. 2015 - Zámek Pardubice
Katedra filosofie FF UPCE, Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR, Ústav T. G. Masaryka a Masarykův ústav a Archiv AV ČR pořádají konferenci na téma „Česká otázka" a dnešní doba u příležitosti 120. výročí vydání Masarykovy České otázkyPřihlášky na konferenci s anotací příspěvku (v rozsahu max 2000 znaků), prosíme, posílejte členům organizačního výboru do 31. června 2015. Více informací ZDE.

Nakladatelství Filosofia na Dni vědy FF UK

Nakladatesltví Filosofia Vás srdečně zve k návštěvě knižního veletrhu, který je součástí Dne vědy FF UK a který se koná 25. 3. 2015 od 9 do 17 hodin ve vestibulu a chodbách 1. a 2. patra hlavní budovy FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Více ZDE a ZDE.

Call for Applications: CENDARI Summer School 2015

Prague, 20 – 24 July 2015
The CENDARI project invites applications to its third summer school, to be held 20-24 July in Prague, Czech Republic, on the theme "Researching Medieval Culture in a Digital Environment."
The closing date for applications is 15 April 2015.
For more information see a summer school website.

Vystoupení prof. Sommera v Událostech ČT

Reportáž o práci prof. Petra Sommera (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) a jeho týmu přinesl 13. března 2015 pořad Události České televize. Reportáž můžete zhlédnout v archivu pořadu ZDE (čas 44:14).

Oligarchie proti demokracii

Diskuse dr. Marka Hrubce (Centrum globálních studií při FLÚ AV ČR a UK) s prof. Josefem Šímou (CEVRO Institut) o vztahu oligarchie a demokracie. Moderuje Michael Kroh.

CFP Power, Acceleration and Metrics in Academic Life

Prague, 2 – 4 December 2015
The workshop Power, Acceleration and Metrics in Academic Life will take place from December 2nd to 4th 2015 in Vila Lanna, V Sadech 1, Prague.
Deadline for abstracts will be May 1st 2015. Please send 250 words and short biographical note to Mark Carrigan (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) and Filip Vostal (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) by the deadline.
For mode information see a conference website.

Prof. Petr Sommer v Magazínu Leonardo

Při příležitosti udělení Medaile Františka Palackého za zásluhy v historických vědách poskytl prof. Petr Sommer rozhovor Magazínu Leonardo Civilizace. Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Dr. Petr Hlaváček hostem pořadu Historie.cs

O vzniku, vývoji a současném významu fenoménu střední Evropa hovořil dr. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK) spolu s prof. Václavem Bělohradským a prof. Janem Rychlíkem v dalším dílu pořadu Historie.cs, který odvysílala ČT24 v sobotu 21. února 2015. Díl nazvaný Únos střední Evropy je přístupný v archivu pořadu ZDE.

Existuje bezpočet způsobů, jak dělat filosofi

říká prof. Petr Koťátko (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro letošní únorové číslo literárního časopisu Host. Rozhovor o hranicích mezi filosofickým a literárním textem, vztahu pravdy a fikce a vlastní literární tvorbě vedla s prof. Koťátkem Hana Řehulková. Přečíst si jej můžete ZDE.

Medaile AV ČR pro dr. Filáčka a prof. Sommera

Z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše převzal Pamětní medaili Jana Patočky RNDr. Adolf Filáček, CSc. (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR). Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách pak obdržel prof. PhDr. Petr Sommer, CSc., DSc. (Centrum medievistických studií). Více informací ZDE.