Archiv aktualit

Protestem těch nejchudších je jejich každodenní boj o přežití

říká v pořadu ČT24 Fokus Václava Moravce dr. Marek Hrubec z Oddělení morální a politické filosofie a Centra globálních studií FLÚ. Pořad s názvem Chudí versus bohatí je možné zhlédnout ZDE. (Vystoupení dr. Hrubce ve druhé části pořadu začíná po 38. minutě.)

Osudy prof. Petra Sommera

Řediteli Centra medievistických studií prof. Petru Sommerovi bylo věnováno pět dílů pravidelného pořadu ČRo Vltava Osudy, který zachycuje autentické vzpomínky významných a zajímavých osobností. Poslechnout jednotlivé díly si můžete ZDE.

Roland Barthes teoretizuje literárním způsobem

tvrdí doc. Josef Fulka (Oddělení současné kontinentální filosofie) v literárním týdeníku U zavěšené knihy, který odvysílala ČT art 22. dubna. Rozhovor při příležitosti vydání jeho překladu Barthesovy autobiografie Roland Barthes o Rolandu Barthesovi je možné zhlédnout ZDE.

Videozáznam z konference Filosofie pravd

Videozáznamy z konference Filosofie pravd (30-31. 10 2014, Praha), která byla věnována myšlení Alaina Badioua a jeho možným přínosům pro střední Evropu, jsou nyní ke zhlédnutí na Artyčok TV ZDE.

Kolokvium Aesthetic Illusion in Literature and the Arts

Oddělení analytické filosofie pořádalo ve dnech 20.-22. dubna 2015 mezinárodní kolokvium na téma Aesthetic Illusion in Literature and the Arts. Zahajovací recepce se stala příležitostí k oslavě životního jubilea prof. Pavla Materny a prestižního mezinárodního ocenění Wayne C. Booth Award for Lifetime Achievement, které bylo uděleno dlouholetému spolupracovníkovi oddělení prof. Lubomíru Doleželovi. FOTO

Píšu na okraji jiných textů a obrazů

říká dr. Karel Císař (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro dubnové číslo časopisu Art+Antiques. Rozhovor o metodologii psaní o umění, zkušenostech kurátora i postoji k uměleckým cenám vznikl též při příležitosti nedávného vydání jeho knihy Abeceda věcí. Poznámky k modernímu a současnému umění.

Doc. Heider obdržel Cenu rektora JU

Cena rektora JU za prestižní vědeckou publikaci za rok 2014 v oblasti humanitních a jazykovědných oborů byla udělena doc. Danielu Heiderovi (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR, TF JU) za monografii Universals in Second Scholasticism (Amsterdam 2014). Více ZDE

Karel Novotný rytířem řádu Akademických palem

Doc. Karel Novotný (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ) obdržel 31. března 2015 francouzský řád Akademických palem jako ocenění jeho vědeckých zásluh a aktivního podílu na univerzitní a vědecké spolupráci mezi Francíi a Českou republikou. Více informací ZDE.

Vystoupení dr. Hvoreckého v České televizi

Dr. Juraj Hvorecký (Oddělení anaytické filosofie FLÚ) byl ve středu 1. dubna hostem Studia 6 ČT, kde hovořil na téma rozlišování soukromého a veřejného prostoru v české společnosti. Záznam rozhovoru je ke zhlédnutí ZDE.

Prezentace nových knih nakladatelství Filosofia

Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR Vás zve na prezentaci nových knih věnujících se filosofii války, které vydalo nakladatelství Filosofia: Josef Velek, Kapitoly z teorie spravedlivé války a Bernhard Sutor, Od spravedlivé války ke spravedlivému míru? Prezentace knih se koná v úterý 7. dubna od 16.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Více informací ZDE.