Aktuality

ND TALKS: Je současné divadlo nebezpečné?

V pravidelném měsíčním cyklu přednášek a debat, který se tentokrát zaměří na vztah divadla a politiky, vystoupí vedle bývalé ústavní soudkyně a senátorky Elišky Wagnerová a novinářky Sašy Uhlové též vědecký pracovník Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR Ondřej Lánský. Debata se koná ve středu 28. 11. 2018 od 18.00 ve foyer Nové scény Národního divadla. Více ZDE.

Číst dál...

XXII. Slovensko-české symposium o analytické filosofii

explanationZáznam z XXII. SLOVENSKO-ČESKÉHO SYMPOSIA O ANALYTICKÉ FILOSOFII, 5. - 7. 9. 2018, Akademické konferenční centrum, Husova 4/Jilská 1, Praha 1) (26 videí) - Program

Číst dál...

Hranice smíchu aneb komika a vážnost ve středověku

Vojtěch Bažant a Martin Šorm (Centrum medivestických studií při FLÚ AV ČR a FF UK) představí v rámci programu "100 roků satiry: Situace je nadmíru výtečná" připravovanou knihu o funkcích a mezích směšnosti v předmoderní Evropě. Prezentace se koná 6. 11. od 19.00 v Kampusu Hybernská, Hybernská 4, Praha 1.

Číst dál...

Výběrové řízení na pozici personalista/tka – HR specialista

Ředitel Filosofického ústav Akademie věd ČR, v. v. i., vypisuje výběrové řízení na pozici personalista/tka – HR specialista.  Nástup k 1. 12. 2018, případně dle dohody. Přihlášku zasílejte e-mailem nebo doporučeně na adresu Filosofického ústavu nejpozději do 20. 11. 2018. Více informací ZDE.

Číst dál...

Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2018 koná v pondělí 5. a ve čtvrtek 8. listopadu od 10 do 15 hodin na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR) a 5. listopadu na adrese Na Florenci 3, Praha 1 (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR). Programy Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Prvorepublikový ideál nového češství otevřeného světu je stále aktuální

říká Martin Profant (Odděleí morální a politické filosofie FLÚ AV ČR) v komentáři pro ČRo Plus. Komentář o dnešní platnosti ideálů, z nichž se před sto lety zrodil nový stát, si poslechněte ZDE (od 19:55).

Číst dál...

Představení knihy Daniela Kroupy

Knihu Daniely Kroupy Masaryk – Patočka – Havel, kterou vydalo nakladatelství OIKOYMENH ve spolupráci s FLÚ AV ČR, uvedou 1. 11. 2018 od 19 hod Jiří Chotaš (Oddělení pro studium novověké racionality FLÚ AV ČR, UJEP) a Rudolf Kardoš (UJEP). Debatu s autorem povedou Tomáš Halík a Martin C. Putna. Více ZDE.

Číst dál...

Migrovali lidé, pojmy, texty i témata...

tvrdí v rozhovoru pro říjnové číslo časopisu Dějiny a současnost dr. Vladimír Urbánek (Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku). Rozhovor o náboženském exilu a o trvalém pokušení připravil Martin Šorm (Centrum medievistických studií), přečíst si jej můžete ZDE.

Číst dál...

Filosofové radí úřadům v etice

Článek Martina Rychlíka, který shrnuje ojedinělou mezinárodní konferenci Etická kultura ve veřejné a státní správě (11.–12. 10. 2018, Praha), vyšel dnes v Lidových novinách. Přečíst si jej můžete ZDE.

Číst dál...

Vernisáž výstavy Profesorská republika

Collegium Europaeum (FF UK & FLÚ AV ČR) Vás srdečně zve na versnisáž výstavy ke 100. výročí obnovení české státnosti Profesorská republika. Osobnosti FF UK v meziválečném Československu, která se koná v úterý 23. října 2018 od 17 hodin ve foyer hlavní budovy Filozofické fakulty UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Viz též pozvánku.

Číst dál...