Archiv aktualit

Udělení Ceny za popularizaci FLÚ AV ČR za rok 2017

Ředitel FLÚ AV ČR udělil 6. listopadu Cenu za popularizaci Filosofického ústavu AV ČR čtyřem pracovníkům ústavu: dr. Alici Koubové za aktivity spojené s mimořádnou konferencí o performativní filosofii a pokračující spolupráci s českou divadelní obcí, prof. Pavlu Maternovi za dlouhodobou propagaci logiky, teorie pojmů a metod usuzování a dr. Pavlíně Cermanové a dr. Václavu Žůrkovi za přípravu a realizaci dokumentárního cyklu ČT Sedm pečetí Karla IV.

Prof. František Šmahel laureátem Ceny Neuron pro rok 2017

S potěšením si dovolujeme oznámit, že prof. František Šmahel (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR a UK) se stal laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě za rok 2017. Více informací ZDE.

Tomáš Hříbek představuje edici Dnešní svět

Dr. Tomáš Hříbek (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) představuje v pořadu Mozaika ČRo Vltava edici Dnešní svět nakladatelství Filosofia, zvláště pak její třetí svazek Ne pro zisk. Proč demokracie potřebuje humanitní vědy od Marthy Nussbaumové (rozhovor začíná cca v 21 minutě). 

Záznam z konference Fiction, Its Instruments, Its Creatures and Their Friends

stream 230 frameZáznam z konference Fiction, Its Instruments, Its Creatures and Their Friends: workshop on Stacie Friend's account of fiction and fictional discourse, October 9-10, 2017, Prague. (13 videí). Program ZDE.

Daniel Dennett v Praze

Krátkou reportáž z pražské přednášky významného amerického filosofa Daniela Dennetta (30. 10. 2017, sál Novoměstské radnice) včetně fotografií si můžete přečíst ZDE.

Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2017 koná ve dnech 6. a 9. listopadu od 10 do 15 hodin na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR) a na adrese Na Florenci 3, Praha 1 (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR). Programy Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE ZDE.

Kdyby byl zítra konec světa, ještě dnes bych zasadil jabloňku

Doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR) vystoupil 1. 11. 2017 v Českém rozhlase Vltava v pořadu Večer na téma: Martin Luther, odvysílaném při příležitosti 500. výročí zveřejnění Lutherových 95 tezí. Audiozáznam pořadu si můžete poslechnout ZDE.

Jak si filosofové hrají

Stejnojmennou přednášku prof. Jaroslava Peregrina v rámci Science Café (26. 10. v Café Dientzenhofer v Broumově) můžete zhlédnout ZDE.

Česko na cestě

O směřování současného Česka a o potřebě připomínat si uplynulých sto let české státnosti se v předvečer blížících se výročí spojených s českým státem a životem české společnosti ve 20. století diskutovalo ve vile Lanna v pražských Dejvicích. Setkání nazvané Česko na cestě/Vize a milníky se uskutečnilo 30. října 2017 a organizovala je Akademie věd ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Filosofický ústav AV ČR. Více o akci, která završila aktivity platformy Česko na cestě, ZDE.

Vernisáž výstavy "Rusové v Praze. Ruští intelektuálové v meziválečném Československu"

Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR Vás srdečně zve na vernisáž výstavy Rusové v Praze. Ruští intelektuálové v meziválečném Československu, připravené u příležitosti 100. výročí ruské bolševické revoluce. Vernisáž se koná v úterý 7. listopadu 2017 od 17.00 ve druhém patře hlavní budovy FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Viz též pozvánku.