upcoming events

 • 30. 11. 2015
  15.50
  Seminář

  Logic for Inferentialist Expressivists

  Ulf Hlobil
  Ulf Hlobil
  FF UK, nám. Jana Palacha 2, m. č. 217

  Logicko-filosofický seminář

 • 30. 11. 2015
  8.50
  Kolokvium

  Jazyk a fyzika

  AKC, Husova 4a, Praha 1

  Pořádá oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR při příležitosti ukončení Fellowshipu Jana Evangelisty Purkyně prof. Ladislava Kvasze.

 • 1. 12. 2015
  13.15
  Přednáška

  The Ludic Logic of Tragedy

  Freddie Rokem
  prof. Freddie Rokem, Tel Aviv University
  DAMU, Karlova 26, KTK, K225

  Pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Katedra teorie a kritiky DAMU

«  November 2015  »
MoTuWeThFrSaSu
1
2 3 4 5 6 7 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

News

 • Cena Josefa Hlávky pro Víta Punčocháře

  2015-11-20 11:19:42

  S potěšením oznamujeme, že Mgr. Vítu Punčochářovi (Oddělení logiky FLÚ AV ČR) byla udělena Cena Josefa Hlávky pro rok 2015. Více ZDE a ZDE.

 • Středověk jako krutý a temný vykreslili italští humanisté

  2015-11-09 14:49:55

  říká dr. Martin Nodl z Centra medievistických studií v Magazínu Leonardo, který odvysílal ČRo Plus 6. listopadu. Rozhovor o tom, proč se středověk stále netěší dobré pověsti a nakolik se středověká společnost podobá naší, si můžete poslechnout ZDE.

 • Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

  2015-10-27 17:19:16

  Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2015 koná v pondělí 9. listopadu od 10 do 17 hodin (jednotlivé přednášky se konají též 2. a 5. 11.) na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR). Program Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

 • Výstava (Ne)šťastná Ukrajina

  2015-10-23 12:54:14

  Collegium Europaeum při FF UK a FLÚ AV ČR si Vás dovoluje pozvat na vernisáž výstavy (Ne)šťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921-1945", která se uskuteční 2. 11. od 16 hod ve vestibulu hlavní budovy FF UK, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Více ZDE.

 • Výstava Věda - národ - dějiny v Národním muzeu

  2015-10-20 10:02:21

  Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na výstavu Věda - národ - dějiny, která veřejnosti představuje historii Akademie věd i současnou práci jejích humanitních a společenskovědních ústavů. Akci, která je součástí celoročních oslav 125 let od založení Akademie, lze navštívit od 16. října 2015 do 10. ledna 2016 v Nové budově Národního muzea (...)

Just out

  • uden-in-der-mittelalterlichen-stadt-jews-in-the-medieval-town-en

   Juden in der mittelalterlichen Stadt/Jews in the medieval town

   Eva Doležalová et al.

   Der städtische Raum im Mittelalter – Ort des Zusammenlebens und des Konflikts/Urban space in the Middle Ages – a place of coexistence and conflicts

   The present volume shows the Jewish communities in Central European towns from multiple points of view. We learn about the progress of their settlement, their relations to the sovereign, how they resettled in the places from where they had been expelled and about their financial business, but also about their culture, rabbinic literature, everyday life, language, burials and their relations to the Christian majority population. Each chapter presents results of original research based on extant written and material sources.

   Texts in English and German

   Filosofia
  • rozpory-a-alternativy-globalniho-kapitalismu

   Rozpory a alternativy globálního kapitalismu

   Martin Solík (ed.)

   Kniha se zabývá tématem sociálních, ekonomických a politických rozporů globálního kapitalismu. Věnuje se zneuznání různých sociálních skupin, analyzuje jejich úsilí o spravedlnost a odkrývá nové společenské alternativy. Obsahuje polemiku s liberálním a neoliberálním stanoviskem. Diskuse navazuje na kritickou teorii globální společnosti a politiky, kterou formuloval Marek Hrubec. Kniha je určena jak čtenářům zajímajícím se o filosofii, politologii, sociologii a globální studia, tak i dalším zájemcům o současné společenské konflikty.

   Filosofia ve spolupráci s nakladatelstvím VEDA
  • prameny-k-dejinam-zidu-v-cechach-a-na-morave-ve-stredoveku

   Prameny k dějinám Židů v Čechách a na Moravě ve středověku

   Lenka Blechová et al.

   Ve spolupráci s Danielem Polakovičem a Tamásem Visi

   Židé se trvale usazovali v Českých zemích od 11. století, ale jako obchodníci přicházeli už mnohem dříve. 41. svazek Archivu českého je první úplnou sbírkou zpráv o Židech od nejstarších dob do nástupu Karla IV. na český trůn (1347). Regesta jsou v češtině, dokumenty jsou citovány v původních jazycích a doplněny českými kritickými poznámkami. Z těchto střípků, které se kupodivu dobře čtou, musí historici skládat živý obraz doby.

   Filosofia ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR
  • intencionalita-a-apriorita

   Intencionalita a apriorita

   Hynek Janoušek

   Kniha Intencionalita a apriorita. Studie ke vztahu Brentanovy a Husserlovy filosofie představuje základní pojmy Brentanovy deskriptivní, apriorně orientované psychologie s důrazem na tu část Brentanovy nauky, na kterou navázala fenomenologie Edmunda Husserla, přičemž rozebírá i některá aristotelská východiska Brentanova projektu. Diskutován je také přínos Twardowského nauky o obsahu a předmětu představ. V druhé části je podán stručný nástin rozvoje Husserlovy rané koncepce intencionality a myšlenky jejího apriorního popisu v období před publikováním Logických zkoumání, a to zejména rozlišení reprezentace a názoru, obsahu a předmětu, transformace Husserlova pojetí soudu, přijetí Bolzanových představ a vět o sobě, názoru obecnin a Husserlův pokus o řešení problému intencí neexistujících předmětů. Kromě analýzy usnadňující pochopení rané fenomenologie Edmunda Husserla chce kniha upozornit na Brentanovu filosofii, která byla významnou součástí německy psané filosofie v Čechách před druhou světovou válkou.

   Togga
  • cesko-za-sto-let

   Česko za sto let

   Miroslav Bárta, Václav Cílek, Stanislav Komárek et al.

   Záznam čtveřice rozprav z konference Evropa a Česko 2113, kterou Knihovna Václava Havla uspořádala spolu s Ace Academy v prostorách Amerického kulturního centra v Praze v květnu 2013: I. Historie (Miroslav Bárta / Ivo Budil / Václav Cílek / Václav Drška / Martin Kovář / Michal Stehlík), II. Sociologie (Jeroným Klimeš / Stanislav Komárek / Jaroslav Petr / Jitka Rychtaříková / Jan Sokol), III. Ekonomika, vize, katastrofismus i výtvarné umění (Petr Hlaváček / Petr Koubský / Zdeněk Kudrna / Jan Macháček / Daniel Münich / Zbyněk Petráček / Tomáš Pospiszyl), IV. Příroda (Václav Cílek / Lukáš Čížek / Vladimír Kokolia / Vojen Ložek / Jan Zrzavý).

   Knihovna Václava Havla
  • justice-and-recognition-en

   Justice and Recognition

   Nythamar de Oliveira, Marek Hrubec, Emil Sobottka, Giovani Saavedra (eds.)

   Critical theorists have been aware of both injustice in practice and the serious deficits in social research of injustice which have been made by various traditional and contemporary studies. Critical theory also makes it possible to develop an alternative description of the society and a normative articulation of the required state of society. However, it can be done in various ways. This book offers essays focusing on a connection between injustice and misrecognition, respectively justice and recognition (Anerkennung). The formulation of the issue of justice and recognition is closely linked with Axel Honneth as a Critical theorist who mostly contributed to philosophical and social scientific research on recognition.

   The book shows and evaluates what the contributions of Honneth's theory of social recognition and its relation to justice are. The book as the whole contributes to the current theoretical discussions on justice at domestic and global levels, and presents the significant role of recognition in them.

   Filosofia in cooperation with PUCRS, Porto Alegre
  • filosoficky-casopis-2-2015

   Filosofický časopis

   2/2015
   Filosofický ústav AV ČR
  • jan-hus3

   Jan Hus

   Pavel Soukup

   Život a smrt kazatele

   Když se Janu Husovi blížila čtyřicítka, zdál se být na vrcholu slávy a vlivu. Známý kazatel v Betlémské kapli a bakalář svaté teologie se těšil podpoře královského dvora i přátelství pražského arcibiskupa.
   Brzy ale přišly potíže: udání, procesy, klatba, vyhnanství a po něm odchod do Kostnice. Tam byl Hus nakonec uvězněn a upálen jako kacíř. Po celý život se přitom zabýval stejnými myšlenkami jako otcové kostnického koncilu – jak napravit zlořády v církvi, sužované papežským schizmatem a nedůstojným životním stylem kleriků. Co tedy otcové koncilu shledali na Janu Husovi tak nebezpečným, že jej poslali na smrt v plamenech? Kniha se zabývá genezí rozsudku a hledá jeho příčiny v osobitých rysech Husovy životní dráhy a veřejného působení. Líčí jeho úspěch a pád: jakými cestami se mu podařilo získat si proslulost a vytvořit okruh stoupenců a proč to přilákalo pozornost strážců dogmatu. Jan Hus je tu chápán jako příklad veřejně angažovaného učence, který se kvůli své popularitě dostane do vážných potíží. Zachytit život a smrt kazatele znamená zároveň dozvědět se něco o pozdně středověké společnosti, jejím chápání světa, jejím vnitřním napětí a předsudcích.

   Nakladatelství Lidové noviny