About us

Jubileum Josefa Zumra

Dovolujeme si oznámit, že dlouholetý pracovník Filosofického ústavu AV ČR a po jeho obnovení v roce 1990 jeden z jeho prvních ředitelů, znalec českého herbartismu, díla T. G. Masaryka, L. Klímy nebo J. L. Fischera, dr. Josef Zumr, se dnes dožívá devadesáti let. Josefu Zumrovi přejeme do dalších let pevné zdraví a vše dobré. Připomínku jubilea z pera Josefa Tomeše, která vyšla v dnešních Lidových novinách, si můžete přečíst ZDE.

Read more...

Epistemologii čeká podobná formalizace jako logiku v 19. století

říká v rozhovoru pro web AV prof. Ladislav Kvasz, vedoucí Centre for Formal Epistemology při FLÚ AV ČR a držitel prestižní Akademické prémie AV ČR. Rozhovor, který stručně představuje projekt formální epistemologie, si můžete přečíst ZDE.

Read more...

Základní příjem by měl být jedním z lidských práv

tvrdí doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro ČRo Radio Wave. Rozhovor doplněný článkem si můžete poslechnout ZDE.

Read more...

Záznam přednášky doc. Hlaváčka "Karlovo náměstí - mentální topografie"

Záznam přednášky doc. Petra Hlaváčka (Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR), kterou pod názvem Karlovo náměstí – mentální topografie pronesl 8. února 2018 na mezinárodním kolokviu "Revitalizace Karlova náměstí v Praze" pořádané Institutem pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy, můžete zhlédnout ZDE.

Read more...

Daniel Dennett v pořadu Hyde Park Civilizace

Vystoupení jednoho z nejvýznamnějších současných amerických filosofů Daniela Dennetta v pořadu Hyde Park Civilizace odvysílala ČT tuto sobotu (ke zhlédnutí ZDE). Prof. Dennett byl na přelomu října a listopadu minulého roku hostem Filosofického ústavu AV ČR, v Praze proslovil přednášku "From Bacteria to Bach and Back". 

Read more...

Přednáška Euripidés a řecká tragédie

Přednáška dr. Aleny Sarkissian (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) Euripidés a řecká tragédie se koná dnes od 17. 00 hod. ve Studiové scéně Divadla na Vinohradech u příležitosti nastudování Euripidovy Ifigenie v Aulidě vinohradským divadlem. Více informací ZDE.

Read more...

Záznam semináře "Idea československé státnosti"

Videozáznam semináře Idea československé státnosti: Historické konflikty, podstata založení Československa a jeho mezinárodní odkaz, který se konal 19. února 2018 při příležitosti 100. výročí založení Československa jako jedna z prvních letošních akcí podobného druhu. Ústředními řečníky byli dr. Miroslav Pauza a dr. Miloslav Bednář (oba FLÚ AV ČR), úvodní příspěvek proslovil místopředseda AV ČR a zástupce ředitele FLÚ AV ČR dr. Pavel Baran, debatu moderoval doc. Marek Hrubec (FLÚ AV ČR). Více o semináři ZDE.

Read more...

Masarykova filosofická idea Československa je mrtvá

říká v rozhovoru pro ČRo Vltava (pořad Mozaika, 19. 2. 2018) dr. Miroslav Pauza (Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR). Rozhovor poskytnutý při příležitosti konání semináře Idea československé státnosti si můžete poslechnout ZDE (od 8:40 minuty).

Read more...

Diskuze "Národní divadlo a kulturní dědictví dnes"

Dovolujeme si Vás pozvat na  veřejnou diskuzi Národní divadlo a kulturní dědictví dnes z cyklu ND Talks, která se koná v úterý 20. února 2018 od 18.00 v Nové scéně Národního divadla, Národní 4, Praha 1. Debaty o české kulturní identitě, dědictví a o tom, co to znamená pro naši společnosti i politiku, se účastní také Ondřej Lánský (Oddělení pro studium moderní české filosofie), moderuje Alice Koubová (Oddělení současné kontinentální filosofie). Více informací ZDE.

Read more...

Debata v Knihovně Václava Havla

Dovolujeme si Vás pozvat na diskusi Rusové v Praze. O "ruské stopě" v Česku kdysi a dnes, která se koná 30. 1. od 19 hod v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1. Diskuse se zúčastní Alexej Kelin, člen Rady vlády ČR pro národnostní menšiny, novinář Ondřej Soukup a slavista Mychajlo Fesenko, moderuje doc. Petr Hlaváček (Collegium Europaeum při FF UK a FLÚ AV ČR). Více ZDE.

Read more...