upcoming events

«  December 2022  »
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4
5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728293031

News

 • Open position for a research assistant for the ERC-ACADEMIA project

  22. 9. 2022

  We are looking for a research assistant to join the research team in the European Research Council (ERC) funded ACADEMIA project. Please submit your applications by October 8, 2022 to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Further information.

 • Střední Evropa a rizika totalitarismu

  1. 9. 2022

  O fenoménu střední Evropy v nynějším kontextu rizik totalitarismu se nad monografií autorky Otilie Dhand Idea střední Evropy – geopolitika, kultura a regionální identita zamýšlí filosof Miloslav Bednář v Nové orientaci deníku Forum24.

 • International Research Center Focused on Environmental and Technology Ethics will be Established in the Czech Republic

  2. 8. 2022

  In the Czech Republic, there is lack of systematic research on ethical problems related to climate change and the so-called emerging technologies. The situation is about to change thanks to the newly forming international research Center for Environmental and Technology Ethics – Prague (CETE-P) at the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences. Thanks to a prestigious European grant awarded to the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences, Mark Coeckelbergh from the University of Vienna will participate in its establishment and development.

 • Science project reviving ancient perfumes

  28. 7. 2022

  A team of historians and scientists led by Sean Coughlin from the Institute of Philosophy of the Academy of Sciences in Prague are working to rediscover the art and science of perfume-making of Ancient Egypt and Ancient Greece. The project, called Alchemies of Scent, was launched in 2021, and one of its aims is to recreate five different perfumes used in the ancient Mediterranean world. Listen to the Radio Prague International 

 • PhD Studentship for the Jahn and Coughlin groups

  18. 7. 2022

  The Jahn and Coughlin groups at the Institute of Organic Chemistry and Biochemistry and the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences in Prague offer a PhD studentship starting in September 2022. The project is a unique cooperation between chemists, archaeologists, and historians to perform analysis and total synthesis of compounds used in ancient Egyptian and Greek perfumery. Further information.


Milada
111
+420 775 190 268
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
Mgr.
Pozice:Position:
asistentka assistant

Just out

  • duse-telo-a-smrt-od-homera-po-platona-i

   Duše, tělo a smrt od Homéra po Platóna I

   Tomáš Vítek

   První díl dvoudílné studie zachycuje především proces vnitřní strukturace lidského nitra a sebepojetí v antickém Řecku mezi 8. až 4. stoletím př. n. l. Kniha sleduje mj. ustavení a prosazování konceptu „duše“ (psýché), která postupně nahrazovala pluralitu psychických funkcí dominujících za Homéra. Zkoumá také proměňující se pojetí těla, které v dřívějších dobách neslo určité psychické funkce (zejména v podobě různých „sil“ a „energií“), ale později v důsledku posilování hodnoty rozumu a profilace psýché nabývalo stále více povahu jejich méně hodnotného protivníka. Dále je analyzováno utváření vnitřního jádra člověka, které zprvu nebylo spojováno s duší a na něž začínaly být i upínány eschatologické naděje, jejichž rozbor bude náplní druhého dílu. Četbu usnadňuje detailní shrnutí všech kapitol, která jsou koncipována jako samostatná knížečka a která by měla být dobře přístupná i těm, kteří se na antiku nespecializují.

   Hermann a synové
  • zivot-ducha-ii-chteni

   Život ducha II. Chtění

   Hannah Arendtová

   HANNAH ARENDTOVÁ (1906-1975) se ve svém posledním díle, jehož knižní podoba vyšla až z pozůstalosti, věnuje základním, na sebe nepřevoditelným dimenzím lidské mysli či ducha: myšlení, chtění a souzení. Druhý svazek se zabývá mohutností vůle, tedy i závažným problémem svobody. Schopnost vůle byla objevena až s příchodem křesťanské éry, křesťanský konflikt mezi vírou ve všemohoucího Boha a svobodnou vůlí však v moderní době přetrvává i po konci tradiční metafyziky jako rozpor svobody se zákonem kauzality nebo později se zákony dějin. Svoboda tak byla filosofy často zpochybňována jako iluze vědomí. Jaká je však reálná zkušenost? Arendtová sleduje dějiny chtění od objevu vůle u Aristotela, Pavla a Augustina, pokračuje přes Tomáše a Dunse Scota až po moderní zavržení vůle u Nietzscheho a Heideggera. Na závěr konstatuje, že větší smysl pro vůli měli muži činu, kterým se stává zdrojem jednání, nikoli filosofové.

   Oikoymenh ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR
  • rozprava-o-nerovnosti-o-spolecenske-smlouve

   Rozprava o nerovnosti. O společenské smlouvě

   Jean-Jacques Rousseau (přel. Hana Fořtová)

   Rozprava o původu a základech nerovnosti mezi lidmi (1755) tvoří spolu se Společenskou smlouvou (1762) jádro Rousseauovy politické teorie, která zásadním způsobem ovlivnila novověké politické myšlení a revoluce 18. století. Toto vydání přináší první úplný překlad Rozpravy o nerovnosti (včetně dosud česky neotištěných doprovodných textů) a po více než sedmdesáti letech i nový překlad Společenské smlouvy. Oba texty doplňuje bohatý komentář, který spisy zasazuje jak do kontextu autorova života a díla, tak do soudobého historického a politického kontextu, čímž umožňuje lépe pochopit originalitu Rousseauova myšlení a jeho význam pro současnost.

   Karolinum
  • autonomous-vehicle-ethics-the-trolley-problem-and-beyond

   Autonomous Vehicle Ethics, The Trolley Problem and Beyond

   Ryan Jenkins, David Cerny, Tomas Hribek (eds.)

   "A runaway trolley is speeding down a track" So begins what is perhaps the most fecund thought experiment of the past several decades since its invention by Philippa Foot. Since then, moral philosophers have applied the "trolley problem" as a thought experiment to study many different ethical conflicts - and chief among them is the programming of autonomous vehicles. Nowadays, however, very few philosophers accept that the trolley problem is a perfect analogy for driverless cars or that the situations autonomous vehicles face will resemble the forced choice of the unlucky bystander in the original thought experiment.

   This book represents a substantial and purposeful effort to move the academic discussion beyond the trolley problem to the broader ethical, legal, and social implications that autonomous vehicles present. There are still urgent questions waiting to be addressed, for example: how AVs might interact with human drivers in mixed or "hybrid" traffic environments; how AVs might reshape our urban landscapes; what unique security or privacy concerns are raised by AVs as connected devices in the "Internet of Things"; how the benefits and burdens of this new technology, including mobility, traffic congestion, and pollution, will be distributed throughout society; and more.

   An attempt to map the landscape of these next-generation questions and to suggest preliminary answers, this volume draws on the disciplines of philosophy, sociology, economics, urban planning and transportation engineering, business ethics and more, and represents a global range of perspectives.

   Oxford University Press
  • strukturalni-premena-verejnosti-zkoumani-jedne-kategorie-obcanske-spolecnosti

   Strukturální přeměna veřejnosti. Zkoumání jedné kategorie občanské společnosti

   Jürgen Habermas

   Jedna z mála klasických knih z oblasti sociální filosofie 20. století, v níž autor zkoumá vznik, přeměnu a rozklad měšťanské veřejnosti v souvislostech vývoje moderní společnosti.

   Publikace vychází v novém vydání v lehce upraveném překladu Aleny Bakešové a Josefa Velka.

   Filosofia
  • festivities-ceremonies-and-rituals-in-the-lands-of-the-bohemian-crown-in-the-late-middle-ages

   Festivities, Ceremonies, and Rituals in the Lands of the Bohemian Crown in the Late Middle Ages

   F. Šmahel, M. Nodl, V. Žůrek (eds.)

   Rituals and ceremonies played a significant role in medieval society by both establishing continuity with previous generations and their legacy, and temporarily allowing individuals to step out of their everyday routine. This is true for local communities, villages, convents, castles and cities, but also, for kingdoms and empires. Despite its importance, ritual in medieval Central Europe has not yet been studied to a great extent.

   In this volume, seven contributions deal with various examples and aspects of rituals in the late medieval Bohemian lands. The individual contributions explore particular rituals (coronation, wedding, funeral) or environments (cities, nobility, court, church). They share innovative interpretations and newly elaborated sources.

   Brill