upcoming events

«  May 2022  »
MoTuWeThFrSaSu
1
2 3 4 5 6 7 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

News

 • Setkání česko-německé výzkumné platformy otevře nové možnosti studentům doktorského studia

  11. 5. 2022

  Zástupci Filosofického ústavu AV ČR a Leibnizova ústavu pro dějiny a kulturu východní Evropy (GWZO), koordinující česko-německou platformu výzkumné spolupráce, se koncem dubna setkali v Praze. Více. 

 • We are looking for a head of a scientific team

  10. 5. 2022

  The selected candidate will be responsible for leading a scientific team focused on research in current political and social philosophy with emphasis on systemic issues of globalisation. Applications should be sent by email to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by May, 16, 2022. To see more.

 • We are seeking a postdoc for the Interdisciplinary Research Lab for Bioethics

  10. 5. 2022

  The post-doc is expected to relocate to Prague and to work with the principal investigator, Dr. Geoffrey Dierckxsens, and the IRLaB team. The Lab is based at the Department of Applied Philosophy and Ethics of the Institute of Philosophy. Please submit your application by e-mail before June 1, 2022 to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. To see more.

 • The Management and Board of the Institute of Philosophy CAS support a free and independent Ukraine

  25. 2. 2022

  The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences condemns the acts of aggression of the Russian Federation against the territorial integrity of Ukraine and supports the declaration of the Czech Academy of Sciences on this matter. At the same time, the Institute will look for ways to increase its support for university students and academics from Ukraine. The official Declaration of the Czech Academy of Sciences HERE

 • PF 2022

  22. 12. 2021

   Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022 přeje Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
   The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences wishes you a
   Merry Christmas and a Happy New Year 2022.
   PF 22 b1

Just out

  • bruno-aneb-o-bozskem-a-prirodnim-principu-veci

   Bruno aneb O božském a přírodním principu věcí

   Friedrich W. J. Schelling

   F. W. J. Schelling bývá řazen mezi největší osobnosti tzv. německé klasické filosofie, případně je počítán k představitelům německého „idealismu“. Bruno je jeden ze spisů, které snadnost takových řazení zpochybňují. Autor tohoto spisu je vrcholný romantik a výsostný pokračovatel tradice německé mystiky a spekulace. Za spisovatelský vrchol jeho tvorby lze považovat období přibližně od roku 1798 (kdy mu bylo 23 let a vyšla jeho Duše světa) do druhé poloviny desátých let; v tomto období vznikly mj. Spis o svoboděKlára a různé varianty Věků světaBruno, spis z roku 1802, zvláště ve spojení s traktátovým dopisem Fichtemu, více než jiné texty poskytuje čtenáři možnost pocítit hloubku, a zejména upřímnost vysoké spekulace, kterou Schelling (jakož i Fichte) prožíval jako cestu ke skutečné pravdě. Již jako mladík svědčil o svém poznání a po celý další život se je různými cestami pokoušel formulovat a sdělit.

   Oikoymenh/FLÚ
  • tereny-performance

   Terény performance

   Alice Koubová, Eliška Kubartová (eds.)

   Performance a performativita jako koncept, metoda, téma a otázka v českých humanitních a společenských vědách a umělecké tvorbě. Čím je stále aktuální zkoumání jednání v jeho konkrétní tělesnosti? Jakými trajektoriemi procházejí terénem performance divadelníci, tanečnice, političtí vědci, architektky, filosofové, historičky, performeři, socioložky, novináři, dramaturgyně, teatrologové, teoretičky rituálu? Společná publikace tvůrkyň a tvůrců z akademické i umělecké oblasti, včetně prostoru na pomezí obou, otevírá prostor pro jejich setkání i specifika. A to skrze netradiční materiální i textové formy jako např. akademický fanzin, facebooková diskuze, gamebook, či liturgií vonící záložka. 

   NAMU
  • selbstbewusstsein

   Selbstbewusstsein

   Manfred Frank, Jan Kuneš (eds.)

   Erstes Buch über Dieter Henrichs Theorie des Selbstbewusstseins im deutschsprachigen Raum.

   J. B. Metzler
  • clovek-jako-normativni-tvor

   Člověk jako normativní tvor

   Jaroslav Peregrin

   Kniha je souborem článků, které autor publikoval v průběhu posledních asi deseti let a které se točí kolem tématu, jakou roli hrají normy a pravidla v tom, co dělá člověka člověkem. Autor je přesvědčen, a ve svých textech pro to předkládá důvody, že tato role je zásadní: že schopnost vytvářet a udržovat pravidla a řídit se jimi je jednak specificky lidská a jednak je skrytým zdrojem všech viditelných odlišností nás lidí od ostatních tvorů: našeho jazyka, našeho rozumu či našeho specifického způsobu myšlení.

   Academia
  • rene-descartes-filosofie-a-veda-kriticky-uvod-do-jeho-mysleni

   René Descartes - filosofie a věda. Kritický úvod do jeho myšlení

   Holger Gutschmidt

   René Descartes (1596–1650) je zakladatelem novověké filosofie a jeden z nevlivnějších filosofických a vědeckých autorů. Jeho bádání vděčíme za zásadní vhledy do podstaty lidského ducha a jeho odlišnosti od fyzikálního světa, do podstaty matematické struktury přírody či za základní myšlenky týkající se neeukleidovské geometrie. Descartes je elegantní, ale zároveň též nesnadno pochopitelný filosofický autor. Tento úvod nejen představuje nejdůležitější Descartovy poznatky a teorie, nýbrž ukazuje také filosofické intence určující Descartovo dílo jako celek od jeho raných, za jeho života nikdy nepublikovaných spisů až po jeho poslední díla. A konečně probírá zajímavá a důležitá témata: co znamenal pro Descarta Bůh, co Descarta zajímalo na lidské duši, co byla jeho „etika“ a co byly základní rysy jeho filosofie přírody.

   Oikoymenh/FLÚ
  • the-dissident-six-readings-of-the-power-of-the-powerless-by-vaclav-havel

   The Dissident. Six Readings of ‘The Power of the Powerless’ by Václav Havel

   Ulrika Björk, Niklas Forsberg (eds.)

   V roce 1978 napsal Václav Havel esej pojednávající o moci bezmocných. Havlova analýza moci, ideologie, svobody, odpovědnosti, technologické civilizace a pojmu „disidenta“ zůstává dodnes inspirativní, a to jak pro pochopení povahy východního bloku ovládaného SSSR, tak pro porozumění politickému útlaku vůbec. V mimořádném čísle Filosofického časopisu promýšlíme klíčová témata Moci bezmocných v kontextu současné kultury a aktuálních etických a politických debat.

   V angličtině.

   Filosofia
  • objekt-soud-a-sebevedomi-v-kantove-kritice-cisteho-rozumu

   Objekt, soud a sebevědomí v Kantově Kritice čistého rozumu

   Konrad Cramer

   Konrad Cramer (1933–2013) byl významným členem tzv. Heidelberské školy. Po vzoru jejího zakladatele Dietera Henricha (*1927) se zabýval filosofickým problémem subjektivity a spojoval současné diskuse k tomuto tématu s tématy novověké filosofie. Byl vynikajícím interpretem novověké filosofie, výrazně přispěl zvláště k výkladu děl Immanuela Kanta. Cramerovy studie shromážděné v této knize se týkají Kantovy Kritiky čistého rozumu. Probírají Kantův pojem objektu, soudu a sebevědomí, interpretují však i další podstatné elementy Kantovy teoretické filosofie. Poslední studie se věnuje vztahu Kantovy a Fichtovy koncepce sebevědomí a dokumentuje vztah Kantovy filosofie a rozvíjející se filosofi e tzv. německého idealismu.

   Oikoymenh/FLÚ
  • lepsi-nez-clovek-prislib-a-rizika-biomedicinskeho-vylepsovani

   Lepší než člověk. Příslib a rizika biomedicínského vylepšování

   Allen Buchanan

   Je morálně oprávněné, aby medicína nejen léčila nemoci, ale i vylepšovala člověka? Věda by mohla v dohledné době zvýšit lidskou inteligenci, zlepšit paměť, prodloužit život a zpomalit stárnutí, a dokonce i zdokonalit náš charakter. V současné diskusi naneštěstí převládají extrémní pozice -- na jedné straně konzervatismus, varující před nástupem zdokonalených nadlidí, kteří si podmaní zbytek lidstva, na straně druhé nekritický optimismus, věřící v technologické řešení všech lidských problémů. Americký bioetik Allen Buchanan ve své čtivé knize odmítá jak konzervatismus, neboť lidský genom se stále vyvíjí a zásah do něj není přestupkem ani proti bohu, ani proti přírodě, tak přehnaný optimismus, který podceňuje nezamýšlené důsledky vylepšování.

   Filosofia