Projekt Urbanita nabídne historickou perspektivu života ve městech pro udržitelnou budoucnost
Významné aspekty městského života s využitím historické perspektivy bude zkoumat čtyřletý mezioborový projekt Urbanita, na němž spolupracují i badatelé Filosofického ústavu Akademie věd. Výzkum se zaměří na tři hlavní oblasti: vliv městského prostředí na nerovnosti mezi obyvateli, na význam veřejných prostranství ve městech a na historické zkušenosti měst s adaptací na rozmanité výzvy a jejich využití do budoucna. Výsledky výzkumu mohou posloužit i samosprávám či státní správě. Více
Významné aspekty městského života s využitím historické perspektivy bude zkoumat čtyřletý mezioborový projekt Urbanita, na němž spolupracují i badatelé Filosofického ústavu Akademie věd. Výzkum se zaměří na tři hlavní oblasti: vliv městského prostředí na nerovnosti mezi obyvateli, na význam veřejných prostranství ve městech a na historické zkušenosti měst s adaptací na rozmanité výzvy a jejich využití do budoucna. Výsledky výzkumu mohou posloužit i samosprávám či státní správě.
Cílem projektu je najít způsoby, jak zlepšit městské prostředí v kontextu současných výzev s ohledem na historické zkušenosti a potenciální budoucí hrozby.
Zaměří se na tři základní oblasti. První bude zkoumat, jak městské prostředí ovlivňuje nerovnosti mezi obyvateli. Kde a jak se tyto nerovnosti projevují, jak jsou vnímány a jaké jsou možnosti jejich redukce. Druhá část bude řešit, jak města čelila různým hrozbám v historii a jak tyto zkušenosti mohou pomoci dnešním městům čelit současným i budoucím výzvám. Výzkum přitom sleduje historické reakce měst z různých kulturních a časových kontextů. Třetí oblast zájmu se zaměří na význam veřejného prostoru ve městech, který slouží jako místo konfliktu a kreativity, dějiště vzniku nových nápadů i demonstrace moci. Snahou badatelů bude mimo jiné navrhnout způsoby, jak tyto prostory a život s nimi spojený lépe spravovat a využívat.
Projekt Urbanita: Nerovnost, adaptace a veřejný prostor měst v historické perspektivě se realizuje s podporou operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Povedou ho vědci z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR ve spolupráci s výzkumníky z Filosofického ústavu Akademie věd ČR a Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Začne letos v lednu a potrvá do roku 2028.
Vedle odborných publikací, jako jsou články v časopisech či monografie, nabídne výsledky i pro širší veřejnost jako jsou výstavy, filmy, populárně naučné publikace nebo geografická aplikace, která by usnadnila pochopení prostorových a topografických vlastností měst. Vědecký tým rovněž zamýšlí poskytnout podněty pro státní správu a samosprávy.
- Zveřejněno: 7. 1. 2025 8:36