underlineallarticles

Projekty 2023

Představujeme projekty s účastí Filosofického ústavu AV ČR, které zahájí činnost v letošním roce. Více.

Představujeme projekty s účastí Filosofického ústavu AV ČR, které zahájí činnost v letošním roce.

CETE-P
Díky prestižnímu evropskému grantu Horizon Europe začíná od ledna 2023 při Filosofickém ústavu AV ČR rozvíjet svoji činnost mezinárodní výzkumné Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P). Posláním centra bude systematický výzkum etických problémů spojených s environmentální krizí, změnou klimatu, vývojem umělé inteligence a nových technologií. Centrum bude usilovat o dlouhodobou spolupráci s podobně zaměřenými institucemi v zahraničí, vysokými školami a výzkumnými pracovišti Akademie věd ČR. Současně se bude orientovat na odborné poradenství orgánům české státní správy a rozvoj veřejných politik ve zmíněných oblastech. Jeho snahou bude též přispět rozmanitými aktivitami k informované veřejné diskusi a více do ní vtáhnout občany. Na rozvoji centra se bude podílet přední světový odborník na danou problematiku Mark Coeckelbergh z Vídeňské univerzity, z našich badatelů pak především etici Petr Urban, Tomáš Hříbek a Juraj Hvorecký z Oddělení aplikované filosofie a etiky.  

Digitální databáze NETLET zmapuje korespondenci významných českých intelektuálů v přelomových dějinných obdobích
S podporou Ministerstva Kultury ČR vznikne velká digitální databáze Network of Letters (NETLET) zahrnující korespondenci intelektuálních elit v přelomových dobách českých dějin. S využitím vyvinutých softwarových nástrojů NETLET se databáze stane východiskem ke komparaci korespondenčních sítí významných intelektuálních osobností, jakými byli např. J. A. Komenský, A. Polan z Polansdorfu, P. J. Sachs z Löwenheimu, J. Marek Marci z Kronlandu, T. G. Masaryk, A. Musil, O. Březina, J. Deml, J. Patočka, R. Kalivoda, J. Neumann, M. Blekastadová-Topičová a další. Jedním z cílů projektu bude vymezení pozice českých zemí a jejich intelektuálních elit v rámci národních, evropských a světových komunikačních sítí. Projekt koordinuje Vladimír Urbánek z Filosofického ústavu AV ČR. Na vytvoření databáze se budou podílet také Knihovna AV ČR, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR a Památník národního písemnictví.


Chování robotických vozidel ve smíšeném provozu
Zjistit optimální skladbu automatizovaných vozidel ve smíšeném provozu, která by zaručila plynulost dopravy a propustnost sledovaného místa, se bude snažit nový projekt podpořený Technologickou agenturou ČR. Testování založené na mikrosimulacích bude sledovat chování vozidel s implementovaným parametrickým modelem etických principů a bude analyzovat charakter jejich interakcí s dalšími auty. Cílem bude zjistit míru vlivu těchto interakcí na charakter provozu z pohledu plynulosti, propustnosti a bezpečnosti dopravního systému. Analýza vhodného rozložení chování vozidel pro různé dopravní situace by se měla stát základem metodiky využitelné např. pro hodnocení automatizovaných systémů při testování a schvalování vozidel. Na projektu Hodnocení chování automatizovaných vozidel z pohledu dodržování etických a právních principů ve smíšeném provozu budou spolupracovat týmy vedené Jiřím Vokřínkem z dopravní fakulty Českého vysokého učení technického v Praze, Jurajem Hvoreckým z Filosofického ústavu AV ČR a Davidem Černým z Ústavu informatiky AV ČR.


Osm nových projektů se od nového roku rozběhne díky podpoře Grantové agentury ČR

Podpořit kromě samotných badatelských aktivit také „občanskou vědu“ plánuje nový projekt z kategorie JUNIOR STAR logika a filosofa vědy Elíase Fuentese Guilléna. Cílem jeho projektu Normalizace a vznik: Přehodnocení dynamiky matematiky. Případ Prahy v první polovině 19. století je lépe porozumět matematické praxi v Praze a v práci matematika Bernarda Bolzana v kontextu evropské matematiky první poloviny 19. století. Pokusí se objasnit motivace a faktory, které vedly jak k novým poznatkům, tak k ustálení některých matematických postupů jako norem. Kromě případové studie věnované pražské univerzitě a Bernardu Bolzanovi autor projektu navrhne metodologický přístup ke studiu dynamiky matematiky. Ten by měl spojovat prvky z nejnovějších trendů v historii matematiky a matematické výuky, z filozofie matematické praxe, studií matematických kultur a „textual studies“. Součástí projektu bude též vytvoření digitálního archivu Bolzanových matematických rukopisů.

Projekt Spor Viklefa a jeho 45 článků v evropské perspektivě se zaměří na toto téma v širokých mezinárodních souvislostech. Badatelským cílem bude propojit dosud velmi tematicky roztříštěné poznatky o Viklefovi a viklefismu na základě studia shromážděných rukopisů a relevantní literatury. Těšit se následně můžeme na monografii, která se bude zabývat genezí artikulů, okolnostmi jejich odsouzení pražskou univerzitou roku 1403 a dalším průběhem souvisejících sporů až do 30. let 15. století. Stranou nezůstanou ani právní, politické, společenské a ideové aspekty kontroverze. Hlavním řešitelem projektu je medievista Dušan Coufal.

Barokní učenec Jan Caramuel z Lobkovic (1606-82) je znám jako matematik, filozof a teolog, který mj. významně rozšířil aristotelskou sylogistiku. Části jeho logiky, která dosud nebyla systematicky odborně zpracována, se bude věnovat projekt Petra Dvořáka Morální argumentace u Jana Caramuela z Lobkovic v kontextu probabilismu. Půjde o logickou analýzu morální argumentace, kterou Jan Caramuel studuje v rámci morálně-teologické teorie zaměřené na správné rozhodování v nejistých situacích. Cílem projektu je zpracovat Caramuelovu logiku morální argumentace a lépe pochopit její kontext – probabilistickou morálně-teologickou teorii. Zatímco se P. Dvořák bude věnovat převážně logice, jeho spolupracovník, Petr Dvorský, se zaměří na probabilistický kontext, jeho zdroje a filozofické předpoklady.

Učenecké publikační strategie a korespondenční sítě pobělohorských českých zemí (1622 - 1667) bude zkoumat Iva Lelková. Projekt se soustředí na projevy sociokulturní proměny v učeneckém prostředí českých zemí v období, v němž došlo k zásadnímu přeformulování rámců intelektuálního života českých zemí. Záměrem badatelky bude sledovat tuto proměnu prostřednictvím analýzy dobové učenecké korespondence, publikačních strategií a vytváření širších celoevropských komunikačních sítí. Zaměří se na dosud málo reflektované či zcela nevyužité prameny a zasadí učeneckou scénu českých zemí do mezinárodního kontextu. Vznikne databáze pobělohorské učenecké korespondence, využitelná k inovativním analýzám a vizualizacím pomocí softwarových nástrojů a webových aplikací.

Problém povahy jazykového významu je v centru zájmu filosofů již po mnoho desetiletí. Přes vzrušující pokrok sémantických teorií během minulého století však stále existuje mnoho kontroverzních věcí týkajících se odpovědí na otázky jejich základů. S novými filosofickými problémy, které tento překotný vývoj přinesl, se chce vypořádat projekt logika Jaroslava Peregrina Význam jako objekt – principy sémantických teorií. Cílem projektu je prohloubit porozumění předpokladů a důsledků chápání jazykových významů jako objektů, zejména v rámci projektů jako je nedávná a současná formální sémantika.

Projekt Miroslava Hankeho Vědění a pochybování: tradice britské epistemické logiky v pozdním středověku zkoumá pozdně-středověké rukopisy britského, italského a středoevropského původu, které rozvíjejí logiku poznání formulovanou britskými autory ve čtrnáctém století. Cílem je mimo jiné přispět ke zmapování trendů v recepci britských logických textů v kontinentálním prostředí a ke zmapování způsobů, jimiž v pozdním středověku probíhala komunikace mezi vzdělanci obecně. Projekt má rozvinout aktuální bádání v oblasti dějin epistemické logiky a úlohy logických sofismat, spojené s ediční činností.

Dospět k jasnému popisu metody zkoumání a důkazu ve vědeckých spisech Galéna z Pergama je cílem projektu Matyáše Havrdy Věrohodné lékařství: Galénova metoda zkoumání a důkazu. Východiskem je výklad pečlivě vybraných textů, které reprezentují hlavní oblasti lékařského výzkumu, zahrnujícího oblasti fyziologie a farmakologie. Zevrubný popis metody zkoumání má posloužit jako vodítko ke Galénově argumentaci v jeho hlavních vědeckých spisech.

Československý stalinismus dovoluje v rámci zemí střední a východní Evropy zachytit genealogii stalinismu v nebývalé šíři a míře. Lze na něm nejen dobře sledovat jeho odolnost a efektivitu, ale též ho vnímat jako laboratoř stalinismu evropského. Projekt Genealogie československého stalinismu 1929–1953: konceptualizace, reprezentace, komunikace Jana Mervarta se pokusí o analýzu efektivnosti a odolnosti československého stalinismu, který výrazným způsobem určil československé dějiny druhé poloviny 20. století. V jeho konceptuálním rámci chce badatelský tým zachytit komplexnost a vnitřní dynamiku dlouhého trvání československého stalinismu a najít odpověď na otázku z jakého důvodu se československým komunistům podařilo bezprecedentně hladce realizovat stalinskou revoluci.

Официальный сайт MEGA m3ga.gl, m3ga.at, мега, Mega, мега площадка, мега сайт, мега ссылка, мега зеркало, сайт мега отзывы, мега рутор, мега шоп, мега рабочая ссылка Зеркала и ссылки на Мега