Archiv aktualit

Cyklická zákonitost dějin je vědeckou pověrou

říká v polemice s historikem Adamem Votrubou Václav Němec (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení). Pořad Pro a proti Českého rozhlasu Plus si můžete poslechnout v audioarchivu ZDE.

Patočka považoval setkání s Van der Stoelem za jeden z nejvýznamnějších okamžiků svého života

říká v rozhovoru s Alešem Prázným pro Lidové noviny Ivan Chvatík. Rozhovor o setkání Jana Patočky jako mluvčího Charty 77 s nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem před 40 lety a o odkazu Patočkova díla pro současnou Evropu si můžete přečíst ZDE.

Baťovská města se měla jednou za čtyřicet let postavit znovu

říká v rozhovoru pro časopis Nový prostor (č. 493) ředitel FLÚ AV ČR Ondřej Ševeček, spoluautor nedávno vydané knihy Tovární města Baťova koncernu (Academia 2016). Rozhovor o organizaci práce i volného času v baťovských městech, jejich urbanismu i experimentování s novinkami techniky si můžete přečíst ZDE.

Doc. Hrubec členem European Academy of Sciences and Arts

Doc. Marek Hrubec byl v prosinci 2016 zvolen a 4. března 2017 inaugurován za člena European Academy of Sciences and Arts, která sídlí v Rakousku. Jedná se o prestižní ocenění a členství v evropském networku excelentního výzkumu.

Slavnostní setkání k uctění památky Jana Patočky

Archiv Jana Patočky při CTS a FLÚ AV ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR uspořádaly 1. března 2017 slavnostní setkání ke 40. výročí schůzky mluvčího Charty 77 prof. Jana Patočky s nizozemským ministrem zahraničí Maxem Van der Stoelem. Vedle vedoucího AJP Ivana Chvatíka a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se setkání zúčastnili též spolupracovník M. Van der Stoela a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, nizozemský velvyslanec E. W. V. M. Hoeks a bývalý předseda vlády ČR a signatář Charty 77 Petr Pithart. Více v reportáži ČT24 ZDE.

Radost z logiky I.

Prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR v prvním dílu příležitostného úvodu do logiky.

Rozhovor s prof. Leslie Sklairem

Prof. Leslie Sklair (LSE, London University), jenž tento týden obdržel z rukou předsedy AV ČR Medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách, poskytl při této příležitosti rozhovor pro Českou televizi. Rozhovor o rozporech globalizace, odvysílaný v rámci pořadu Události, komentáře, můžete zhlédnout ZDE. Více o cenách Akademie ZDE.

Interview s Petrem Urbanem pro web Ethics of Care

Interview s dr. Petrem Urbanem (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) pro web Ethics of care si můžete přečíst ZDE.

Komentovaná četba děl Jana Patočky od 23. února 2017

Archiv Jana Patočky ve spolupráci s nakladatelstvím Triáda pořádá pravidelný interpretační seminář – komentovanou četbu děl Jana Patočky a souvisejících textů. Seminář se koná od 23. února každý čtvrtek ve 13.30 v seminární místnosti CTS (Husova 4, 3. patro). Všichni zájemci jsou srdečně zváni! Více informací ZDE.

Prezentace knihy "Fenomén františkánství v interakci s ‚jinakostí‘"

Provincie bratří františkánů a Collegium Europaeum při FF UK a FLÚ AV ČR Vás srdečně zvou na prezentaci knihy Fenomén františkánství v interakci s "jinakostí" autorů Petra Hlaváčka, Vladimíra Liščáka, Ctirada V. Pospíšila et al. Setkání se uskuteční v úterý 21. února od 17.00 v refektáři františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné, Jungmannovo nám. 18, Praha 1. Více ZDE.