Archiv aktualit

Filosof není nutně moudřejší než jiní lidé,

říká prof. Jaroslav Peregrin z Oddělení logiky FLÚ AV ČR v magazínu Leonardo Českého rozhlasu Plus. V pořadu, který se vysílal 26. srpna 2013 a který si můžete poslechnout ZDE, se hovoří mimo jiné o filosofii jako svého druhu "zbytkové záležitosti", o postavení logiky mezi filosofií a matematikou či o tom, zda je možná svoboda bez pravidel.

Ladislav Klíma byl solitér,

ale jako jeden z mála dokázal vybudovat konsistentní filosofický systém, říká dr. Josef Zumr, předseda ediční rady nakladatelství Filosofia, ve vystoupení v pořadu Studio 6 České televize dne 22. srpna 2013. Záznam rozhovoru při příležitosti odhalení busty Ladislava Klímy na budově bývalého hotelu Krása v pražských Vysočanech můžete zhlédnout ZDE.

Odhalení busty Ladislava Klímy

Ve čtvrtek 22. srpna 2013 v 17.00, v den 135. výročí narození Ladislava Klímy, bude na domě bývalého hotelu Krása, Sokolovská 178/247, Praha 9 - Vysočany, slavnostně odhalena busta tohoto českého filosofa a spisovatele, kterou vytvořil sochař Michal Blažek. Odhalení busty se zúčastní znalec a editor Klímova díla dr. Josef Zumr z Filosofického ústavu AV ČR. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Výroční zpráva FLÚ AV ČR 2012

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., za rok 2012 je ke stažení ZDE.

Zemřel PhDr. Jaroslav Kohout

S hlubokou lítostí oznamujeme, že dne 20. června 2013 zemřel ve věku 89 let pan PhDr. Jaroslav Kohout, někdejší vědecký pracovník Filosofického ústavu ČSAV. 

VII. ročník Evropského festivalu filosofie

Od neděle 23. do soboty 29. června se ve Velkém Meziříčí koná již sedmý ročník filosofického festivalu, tento rok na téma Komunikace a (ne)vzdělanost. V rámci programu vystoupí mimo jiné dr. Michael Hauser z Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR s příspěvkem týkajícím se proměn ideálu vzdělanosti nebo Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií na FF UK, s přednáškou Digital humanities. Více o festivalu a jeho programu ZDE

Marxisticko-křesťanský dialog v Československu

Oddělení pro studium moderní české filosofie Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., pořádá ve dnech 23. a 24. října 2013 konferenci „Marxisticko-křesťanský dialog v Československu".
Vítány jsou příspěvky napříč humanitními obory, které pojednají některá z následujících témat:
• osobnosti a historie marxisticko-křesťanského dialogu v Československu (a ve střední Evropě)
• marxistická kritika křesťanství – kritika marxismu z pozic křesťanství
• spojnice mezi marxismem a křesťanstvím
• podoby ateismu, funkce náboženství a církví v moderní společnosti, fenomén sekularizace
• emancipace člověka a problematika odcizení
• teologie, věda, ideologie
Předpokládaný čas na příspěvek je až 30 min. Pořadatelé mohou délku příspěvku upravit podle definitivní koncepce programu, zejména podle konečného počtu přihlášených účastníků.
Přihlášku obsahující název příspěvku spolu s anotací lze zasílat nejpozději do 31. 8. 2013 na mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
Organizace: Ivan Landa (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ), Jan Mervart (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )
PDF

Výstava Kacířská univerzita

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Collegium Europaeum při FF UK a FLÚ AV ČR si Vás dovolují pozvat na zahájení výstavy Kacířská univerzita. Osobnosti pražské utrakvistické univerzity 1417-1622, které proběhne ve čtvrtek 30. května v 16 hod. v přízemí hlavní budovy FF UK, nám Jana Palacha 2, Praha 1.

Máme vlastní filosofickou tradici, říká prof. Erazim Kohák

Český rozhlas Dvojka odvysílal v neděli 19. května v rámci pořadu Dobrá vůle medailon  prof. Erazima Koháka u příležitosti jeho životního jubilea. Pořad si z archivu můžete poslechnout ZDE.

Vystoupení prof. Searla v pořadu Hyde Park Civilizace

Prof. John Searle bude hostem příštího dílu pořadu Hyde Park Civilizace, který vysílá ČT24 tuto sobotu 25. května od 20.00. Prof. Searle navštívil Prahu v rámci svého evropského turné na pozvání Oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR a 13. 5. vystoupil ve vile Lanna s přednáškou Perception, Intentionality and Bad Argument, kterou následoval workshop věnovaný jeho dílu.