underlineallarticles

archiv aktualit.

Původním smyslem pojmu ubuntu je budování nové společnosti

tvrdí dr. Albert Kasanda (Centrum globálních studií FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro pořad Reflexe: Historie / Filozofie ČRo Vltava, věnovaný africké filosofii. Rozhovor o trojím evropském pohledu na Afriku a o filosofii ubuntu neboli „já jsem, protože my jsme“ si můžete poslechnout ZDE.

Evropa je krajně rozporuplná věc

říká dr. Joseph Grim Feinberg (Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro Žurnál slovenského deníku Pravda. Rozhovor o tom, zda je Střední Evropa jen móda, o rozdílech v hodnocení společenskovědního výzkumu v USA a v Čechách a na Slovensku nebo o výzkumu slovenského folklóru si můžete přečíst ZDE.

Rozhovor s dr. Hladíkem

Dr. Radim Hladík (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR), který nyní působí jako postdoktorand v National Institute of Informatics v Japonsku, poskytl rozhovor pro web výzkumné organizace CLARIN (European Research Infrastructure for Language Resources and Technology). Interview si můžete přečíst ZDE.

Reportáž z návštěvy předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové ve FLÚ

Kolik stál ve středověku kůň, s kým vším si dopisoval Jan Amos Komenský i kam studenti po smrti slavného filozofa Jana Patočky ukryli jeho rukopisy. To vše se dozvědělo vedení Akademie věd ČR na návštěvě Filosofického ústavu. Krátkou reportáž z ní si můžete přečíst ZDE.

Mnohé z toho, co Marx popisoval, přece vidíme kolem sebe

říká v rozhovoru s Josefem Chuchmou pro web ČT artzóna dr. Petr Kužel (Oddělení pro studium moderní české filosofie). Obsáhlý rozhovor mimo jiné o odpovědnosti Karla Marxe za komunistické totalitní režimy nebo o vydávání jeho textů v současnosti si můžete přečíst ZDE a ZDE.

Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2017

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2017 je ke stažení ZDE.

Absurdní humor byl oblíbený i ve starověku

tvrdí Martin Šorm spolu s Vojtěchem Bažantem (oba Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro časopis Týden (24/2018). Rozhovor o humorných ilustracích na okrajích středověkých rukopisů nebo o tom, že křesťanství je založeno na v podstatě komickém příběhu, doprovázený ukázkami antických anekdot, si můžete přečíst ZDE.

Třetí oblast – komunikační platforma

Rádi bychom Vás informovali o spuštění nové komunikační platformy Třetí oblast, kterou připravil Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti za podpory Strategie AV21. Třetí oblast je moderovaná distribuční síť akademických oznámení pro humanitní a společenské vědy v ČR. Umožňuje komukoli zveřejnit publikační či konferenční výzvu, informovat o konferencích, symposiích a přednáškách, zveřejnit nabídky výzkumné spolupráce atp. Více na https://tretioblast.flu.cas.cz 

Dr. Vít Punčochář oceněn Prémií Otto Wichterleho

S potěšením si dovolujeme oznámit, že Mgr. Vítu Punčochářovi, Ph.D. z Oddělení logiky byla 6. června 2018 v pražské vile Lanna udělena Prémie Otto Wichterleho za mimořádný vědecký výkon mladých badatelů do 35 let. Více informací ZDE.

Pozvání na Veletrh vědy 2018

Filosofický ústav AV ČR se potřetí účastní Veletrhu vědy, popularizační akce pro veřejnost pořádané Akademií věd České republiky v rámci projektu Otevřená věda, která se koná od čtvrtka 7. do soboty 9. června v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. V naší expozici si můžete letos vyzkoušet a s námi diskutovat myšlenkový experiment známý jako "trolley problem", resp. "tramvajové dilema".