Archiv aktualit

Pozvánka na představení a divadelní procházku prostorami DAMU

Letošní Pražské interpretační kolokvium (na téma Fiction and Pretense) zakončí ve středu 25.4. divadelní odpoledne: tentokrát v podobě sledu scén na motivy známé hry Martina Crimpa, které se postupně odehrají na různých místech DAMU a budou završeny přípitkem s herečkami a herci. Pokud se k nám rozhodnete připojit, budete velmi vítáni: začínáme v 16.30 střídmým pohoštěním v AKC (Jilská 1 – Husova 4a), odkud zhruba v 16.45 přejdeme v doprovodu herců do budovy DAMU (samostatný přístup do vnitřních prostor DAMU nebude možný). Plakát

Publikace "Perseus & Medusa" a "Žiji se svou minulostí" získaly Cenu nakladatelství Academia

Kniha prof. Jana Bažanta Perseus a Medusa. Zobrazení mýtu od počátku do dneška, vydaná nakladatelstvím Academia, se stala vítězem v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce jubilejního 10. ročníku Cen nakladatelství Academia, které byly vzhlášeny 9. dubna. Cenu poroty obdržela publikace Žiji se svou minulostí, kterou vydalo nakladatelstvím OIKOYMENH ve spolupráci s FLÚ AV ČR. Překlad knihy Marthy Nussbaumové Ne pro zisk. Proč demokracie potřebuje humanitní vědy od Otokara Vochoče, kterou vydalo nakladatelství Filosofia, byl nominován v kategorii překlad vědecké nebo populárně-naučné práce. Více informací ZDE, medailonek vítězné publikace prof. Bažanta můžete zhlédnout ZDE, nominovaného překladu dr. Vochoče ZDE.

Stipendia Nadačního fondu Františka Topiče pro rok 2018

Nadační fond Františka Topiče vypisuje jako každoročně tříměsíční stipendia na rok 2018 pro dokončení myšlenkově podnětných projektů se vztahem k českým dějinám a literatuře nebo filosofii pro uchazeče do 35 let. Žádost včetně dokumentace musí být zaslána ve vytištěné podobě na adresu: Nadační fond Františka Topiče, Jilská 1, Praha 1 a rovněž v elektronické podobě na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Uzávěrka žádostí je 23. dubna 2018. Více informací ZDE.

Jubileum Josefa Zumra

Dovolujeme si oznámit, že dlouholetý pracovník Filosofického ústavu AV ČR a po jeho obnovení v roce 1990 jeden z jeho prvních ředitelů, znalec českého herbartismu, díla T. G. Masaryka, L. Klímy nebo J. L. Fischera a v současnosti předseda ediční rady nakladatelství Filosofia, dr. Josef Zumr, se dnes dožívá devadesáti let. Josefu Zumrovi přejeme do dalších let pevné zdraví a vše dobré. Připomínku jubilea z pera Josefa Tomeše, která vyšla v dnešních Lidových novinách, si můžete přečíst ZDE.

Rozhovor s Petrem Kuželem v pořadu Reflexe ČRo Vltava

Dr. Petr Kužel (Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro ČRo Vltava o oligarchizaci demokracie a textu Egona Bondyho Pracovní analýza, který nedávno vydalo nakladatelství Filosofia. Rozhovor si můžete poslechnout ZDE (cca od 1:10 min)

Epistemologii čeká podobná formalizace jako logiku v 19. století

říká v rozhovoru pro web AV prof. Ladislav Kvasz, vedoucí Centre for Formal Epistemology při FLÚ AV ČR a držitel prestižní Akademické prémie AV ČR. Rozhovor, který stručně představuje projekt formální epistemologie, si můžete přečíst ZDE.

Základní příjem by měl být jedním z lidských práv

tvrdí doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro ČRo Radio Wave. Rozhovor doplněný článkem si můžete poslechnout ZDE.

Záznam přednášky doc. Hlaváčka "Karlovo náměstí - mentální topografie"

Záznam přednášky doc. Petra Hlaváčka (Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR), kterou pod názvem Karlovo náměstí – mentální topografie pronesl 8. února 2018 na mezinárodním kolokviu "Revitalizace Karlova náměstí v Praze" pořádané Institutem pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy, můžete zhlédnout ZDE.

Daniel Dennett v pořadu Hyde Park Civilizace

Vystoupení jednoho z nejvýznamnějších současných amerických filosofů Daniela Dennetta v pořadu Hyde Park Civilizace odvysílala ČT tuto sobotu (ke zhlédnutí ZDE). Prof. Dennett byl na přelomu října a listopadu minulého roku hostem Filosofického ústavu AV ČR, v Praze proslovil přednášku "From Bacteria to Bach and Back". 

Přednáška Euripidés a řecká tragédie

Přednáška dr. Aleny Sarkissian (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) Euripidés a řecká tragédie se koná dnes od 17. 00 hod. ve Studiové scéně Divadla na Vinohradech u příležitosti nastudování Euripidovy Ifigenie v Aulidě vinohradským divadlem. Více informací ZDE.