Call for papers

CFP Caring Democracy: Current Topics in the Political Theory of Care

Conference, Prague, Institute of Philosophy, November 23–24, 2017
Keynote Speaker: Joan Tronto (University of Minnesota, USA)
The aim of the conference is to elaborate on Tronto's invitation to rethink the very substance of democracy from the care perspective. Abstract should not exceed 300 words and must be sent by email by July 31, 2017. For more information see HERE.

Číst dál...

CFP Galen’s Epistemology

Conference, Prague, Vila Lanna, October 19-21, 2017
Speakers will be selected on the basis of a written proposal. This should include: short description of the applicant's research interests; description of the proposed topic and an outline of the thesis/query to be discussed; a preliminary list of passages on which the presentation will be based. Please submit your proposal by March 4, 2017. For more information see HERE.

Číst dál...

CFP Slovensko-české sympozium o analytické filosofii

XX. Slovensko-české sympozium o analytické filosofii
Praha, Vila Lanna, 14.-16. září 2016
Oddělení logiky Filosofického ústavu AV ČR vás srdečně zve na jubilejní XX. Slovensko-české sympozium o analytické filosofii. Termín pro přihlašování příspěvků je 15. května 2016. Více informací na http://web.flu.cas.cz/scs/

Číst dál...

CFP Aristotelés a příčiny

Kolokvium
AKC, Husova 4a, Praha 1, 6. května 2016
Česká společnost pro studium Aristotela a jeho myšlenkového odkazu ve spolupráci s Oddělením pro studium antického a středověkého myšlení Filosofického ústavu AV ČR vás zve k účasti na již tradičním kolokviu s diskusním tématem Aristotelés a příčiny. Více informací ZDE.

Číst dál...

CFP Fines – Limes – Termini

Hranice mezi filosofickou kategorií, sociální interakcí a kartografickým zápisem
30. mezinárodní komeniologické kolokvium

Uherský Brod, 12.–13. října 2016
Přihlášky na kolokvium spolu se stručnou anotací příspěvku zasílejte do 15. 4. 2016 na adresu Lucie Urbánková, Muzeum J. A. Komenského, Přemysla Otakara II. č. 37, 688 12 Uh. Brod nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací ZDE, formulář přihlášky ZDE.

Číst dál...

CFP Problematika vnímání mezi středověkou a novověkou filosofií

Konference
Ostrava, 6.–7. října 2016
Název plánovaného příspěvku a jeho abstrakt (v rozsahu cca 1000 znaků) zašlete nejpozději do 15. července 2016 na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací ZDE.

Číst dál...

CFP Transformation, degradation, disappearance of scientific objects

International Conference
Prague, June 14th-15th, 2016
To submit, please e-mail an abstract (1 page) to Jan Maršálek (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) by March 28th, 2016. For more information click HERE.

Číst dál...

CFP Pedro Hurtado de Mendoza: System, Sources and Influence

International Conference Pedro Hurtado de Mendoza (1578–1641): System, Sources and Influence
České Budějovice, November 25th-27th, 2016
To submit, please e-mail an abstract (maximum 600 words) to Daniel Heider (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) by July 20th, 2016. For more information click HERE.

Číst dál...

CFP Medialatinitas 2017

8. Internationaler Mittellateinerkongress Medialatinitas 2017
"Mittellatein vernetzt/Medieval Latin networks"
17.–21. September 2017
Medialatinitas 2017 möchte die Verbindungslinien und das Verbindungspotential des Mittellatein erforschen. Die Einreichfrist für die Abstracts endet am 1. 6. 2016. Weitere Informationen in Deutsch, EnglischAbstract Submission Form.

Číst dál...

CFP The Current Crisis of Europe

From the Point of View of Phenomenology
An International Conference to Celebrate the 25th Anniversary of the Jan Patočka Archives in Prague
Prague, May 15th-16th, 2015
The conference papers are accepted under two broad topics: (1) Patočka's account of the crisis of modern European man, (2) the current crisis from the point of view of phenomenology in a broad sense. The submission deadline for paper proposals is Friday, April 10th 2015. The proposals should be sent to the following e-mail address: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. For more information see conference website.

Číst dál...