Archiv aktualit

Výstava Byli v Čelákovicích upíři?

Centrum medievistických studií si Vás dovoluje pozvat na výstavu Byli v Čelákovicích upíři? Půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu, kterou pořádá Městské muzeum v Čelákovicích ve spolupráci s CMS FLU AV ČR a Katedrou antropologie PřF UK. Výstava trvá do 26. 2. 2017. Ve čtvrtek 24. 11. od 18h se koná komentovaná prohlídka výstavy a v sobotu 26. 11. od 14h první z cyklu doprovodných přednášek (rozvrh ZDE). 

Dr. Ondřej Lánský hostem pořadu Souvislosti Jana Pokorného

O společenských dopadech dalšího rozvoje robotizace a kybernetiky, tzv. 4. průmyslové revoluci, hovořil Ondřej Lánský (Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR) spolu s Josefem Šmajsem, Jaroslavem Šulcem a Radimem Valenčíkem v dalším díle diskuzního týdeníku Souvislosti Jana Pokorného, který odvysílala ČT2 ve středu 26. října 2016. Přístupný je v archivu pořadu ZDE

OSN je třeba transformovat, aby více odpovídala dnešní době

říká v rozhovoru pro Magazín Leonardo ČRo Plus doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR). Rozhovor o rozdílech v politické kultuře různých světových regionů, vlivu globalizace na ni nebo o úloze globálních institucí si můžete poslechnout ZDE (začátek v 15:20), částečný přepis rozhovoru je k dispozici ZDE.

Křest knihy Podzim postmodernismu

Filosofický ústav AV ČR a nakladatelství Filosofia Vás srdečně zvou na veřejný křest knihy Podzim postmodernismu. Teoretické výzvy současnosti (Roman Kanda a kol.), který se koná 2. listopadu 2016 od 18 hod v galerii tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2. Viz též pozvánku.

Umění je v agonii

říká v rozhovoru pro Lidové noviny (příloha Česká pozice, 22. 10. 2016) dr. Michael Hauser (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR). Rozhovor o tezích Manifestu radikálního realismu, jehož je spoluatorem, si můžete přečíst ZDE.

Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2016 koná ve dnech 7. a 10. listopadu od 10 do 16 hodin (jeden ze seminářů se koná též 8. 11.) na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR). Program Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

Jak v této zemi lépe umírat?

Příspěvek dr. Tomáše Hříbka (Oddělení analytické filosofie) k tuzemské diskusi o asistované smrti, který vyšel v poslední příloze Orientace Lidových novin, si můžete přečíst ZDE.  

Udělení titulu DSc. prof. Kvaszovi a doc. Novotnému

Prof. RNDr. Ladislav Kvasz, Dr. (Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR) a doc. Karel Novotný, M.A., Ph.D. (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) převzali spolu s deseti dalšími vědcive středu 12. října z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše diplomy doktora věd. Více informací ZDE.

Čínu nelze posuzovat jen podle západního vzoru

říká v rozhovoru pro přílohu Literárních novin (10/2016) doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie). Rozhovor o čínské úctě ke vzdělání, spojení socialismu s kapitalismem v jednom systému a všeprostupujícím principu meritokracie si můžete přečíst ZDE.