Aktuality

Vernisáž výstavy Profesorská republika

Collegium Europaeum (FF UK & FLÚ AV ČR) Vás srdečně zve na versnisáž výstavy ke 100. výročí obnovení české státnosti Profesorská republika. Osobnosti FF UK v meziválečném Československu, která se koná v úterý 23. října 2018 od 17 hodin ve foyer hlavní budovy Filozofické fakulty UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Viz též pozvánku.

Číst dál...

Cena Akademie věd ČR pro prof. Bažanta

Prof. PhDr. Jan Bažant, CSc. (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) obdržel v úterý 16. října Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Prof. Bažant se věnuje především zkoumání vlivu řecko-římské antiky na českou kulturu a kulturní tradici, prozatimní vrchol jeho práce představuje oceněná publikace Perseus & Medusa. Zobrazení mýtu od počátku do dneška (Praha 2017), která je ojedinělým výsledkem interdisciplinárního výzkumu na pomezí klasických studií, klasické archeologie a dějin umění. Více informací ZDE.

Číst dál...

Křest knihy "Smysl české existence" Miloslava Bednáře

Nakladatelství Academia Vás srdečně zve na křest knihy Miloslava Bednáře  Smysl české existence. Česká státní idea a Masarykova Česká otázka. Kmotrem knihy bude historik Milan Hlavačka. Křest se koná ve čtvrtek 25. října 2018 od 16 hodin v Literární kavárně Academia, Václavské nám. 34, Praha 1. Viz též pozvánku.

Číst dál...

Vzniká Centrum Karla Čapka, platforma pro etiku nových technologií

Tři ústavy Akademie věd a fakulta Univerzity Karlovy spojí své síly v Centru Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice. Slavnostní podpis smlouvy se uskutečnil v pátek 12. října za účasti ředitelů Ústavu informatiky, Filosofického ústavu a Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, které v centru budou spolupracovat s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Novou mezioborovou platformu představila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Více informací ZDE.

Číst dál...

FLÚ pořádal konferenci "Etická kultura ve veřejné a státní správě"

Boj proti korupci a za transparentnost státní správy a samosprávy je poslední dobou tématem, kterým se zabývají i vědci, a to zejména v souvislosti s otázkou, jak zvýšit důvěryhodnost veřejných institucí. Filosofický ústav AV ČR v rámci svého projektu rozvoje etické kultury v české státní správě uspořádal ve dnech 11. a 12. října v Praze na toto téma mezinárodní konferenci, na níž vystoupily světové vědecké osobnosti z oblasti výzkumu korupce a služební etiky. Více v článku ZDE, program konference ZDE.

Číst dál...

Mínění o současnosti bývá založeno na falešné představě o středověku

říká Martin Šorm (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro Akademický bulletin 8–9/2018 při příležitosti udělení Visegrad Group Academies Young Researcher Award. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Rethinking Popper 2007

explanationZáznam z mezinárodní konference Rethinking Popper 2007, September 10th - 14th, 2007, Prague (10 videí) - Program

Číst dál...

Perseovský mýtus v Českém rozhlase Plus

Pořad Perseovský mytologický příběh Perseus a Medúza představuje knihu prof. Jana Bažanta Perseus & Medusa (Academia 2017) jako zdroj poučení o antickém mýtu a proměnách jeho zobrazení. Autor pořadu na vybraných ukázkách demonstruje, že detailní analýza jednotlivých zobrazení mýtu o Perseovi není nudná, jestliže je provázána s aktuálními problémy dnešního člověka. Pořad k poslechu ZDE.

Číst dál...

Joseph Feinberg hostem pořadu ČRo Vltava Reflexe

Dr. Joseph Grim Feinberg (Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR) byl hostem dalšího dílu pořadu Reflexe: Historie / Filozofie! ČRo Vltava s názvem Kdo se bojí Sorose?  Pořad, který se věnuje Sorosovým filosofickým studiím na LSE a jejich vlivu na jeho pozdější aktivity, si můžete poslechnout ZDE.

Číst dál...

Cena Visegrad Group Academies pro Martina Šorma

S potěšením oznamujeme, že Mgr. Martin Šorm (Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) obdržel při setkání Akademií V4 v oboru dějin středověku za Českou republiku cenu Visegrad Group Academies Young Researcher Award. Více informací ZDE.

Číst dál...