Aktuality

Prostě se zjevil velikán. Patočka neměl v českých dějinách obdoby

říká v rozhovoru při příležitosti vernisáže výstavy Filosofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd (Galerie Věda a umění, AV ČR, Národní 3, do 18. 1. 2019) ředitel Archivu Jana Patočky Ivan Chvatík. Rozhovor si můžete přečíst ZDE

Číst dál...

Filosofie a umění ve veřejném zájmu

rozhovor s Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) o přínosu netradičních formátů debat a prezentací pro rozvoj veřejného prostoru, vztazích filosofie a umění nebo o rozbíhajícím se projektu Etika ve státní správě vyšel v Akademickém bulletinu 10/2018. Přečíst si jej můžete ZDE.

Číst dál...

Výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda v oddělení analytické filosofie (s částečným úvazkem). Nástup 1. 2. 2019. Přihlášku prosím zašlete doporučeně na adresu Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1 do 20. 12. 2018. Více informací ZDE.

Číst dál...

Ocenění stážistek KKS v programu AV ČR Otevřená věda

Ve dnech 22.-23. 11. se konala dvoudenní konference, jež představovala výsledky ročních stáží studentů na pracovištích AV ČR v programu Otevřená věda. Cenu poroty ve 3. vědní oblasti získaly Klára Metge a Marie Pavlíčková za stáž Oidipús, Médeia, nebo radši Paflagón? Řecké drama na českých jevištích stále nové, kterou absolvovaly u dr. Aleny Sarkissian z Odd. antické kultury a její recepce. Více informací ZDE.

Číst dál...

Filmový večer 2018

explanationVIDEOZÁZNAM SPOLEČENSKÉHO PROGRAMU SLOVENSKO-ČESKÉHO SYMPOSIA O ANALYTICKÉ FILOSOFII

Pořadatelé symposia z oddělení analytické filosofie zveřejnili záznam filmového večera a světelné show, které proběhly v AKC a na nádvoří v Jilské 5. 9. 2018.

Záznam je možno shlédnout ZDE, záznamy přednášek ZDE.

Číst dál...

Promítání filmu The Socrates of Prague. Jan Patočka & Charta 77

Archiv Jana Patočky uvádí pražskou premiéru filmu The Socrates of Prague. Jan Patočka & Charta 77, který v roce 2017 natočili v Praze Sam Willems, Jeroen Buntinx, Jo Mannaerts, Nicolas de Warren, Caterina di Fazio a Francesco Tava. Následnou diskusi povede Caterina di Fazio. Promítání se koná  ve středu 28. 11. od 15.30 Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Viz též pozvánku a web.

Číst dál...

Přednáška dr. Svobody "T. G. Masaryk – mezi vědou a vírou

Masarykova společnost Vás srdečně zve na přednášku dr. Jana Svobody (Oddělení pro studium moderní české filosofie) Masaryk – mezi vědou a vírou, která se koná ve čtvrtek 13. prosince 2018 od 17.30 v budově ÚČL AV ČR, Praha 1, Na Florenci 3. Více informací ZDE.

Číst dál...

Vernisáž výstavy Filosofovo bytí – a čas

Akademie věd České republiky, Středisko společných činností AV ČR a Archiv Jana Patočky při Centru pro teoretická studia a Filosofickém ústavu AV ČR si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Filosofovo bytí - a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd., která se koná ve středu 28. 11. od 17.30 v Galerii Vědy a umění, foyer budovy Akademie věd, Národní 3, Praha 1.

Číst dál...

Společnost je dnes otevřená, ale také velmi zřetelně stratifikovaná,

říká Martin Profant (Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR) v besedě Názory a argumenty ČRo Plus.  Zvláštního vydání pravidelného pořadu k výročí 17. listopadu se zúčastnili též Václav Bělohradský, Jefim Fištejn a Pavel Žáček, moderoval Petr Schwarz. K poslechu ZDE.

Číst dál...

ND TALKS: Je současné divadlo nebezpečné?

V pravidelném měsíčním cyklu přednášek a debat, který se tentokrát zaměří na vztah divadla a politiky, vystoupí vedle bývalé ústavní soudkyně a senátorky Elišky Wagnerová a novinářky Sašy Uhlové též vědecký pracovník Oddělení pro studium moderní české filosofie FLÚ AV ČR Ondřej Lánský. Debata se koná ve středu 28. 11. 2018 od 18.00 ve foyer Nové scény Národního divadla. Více ZDE.

Číst dál...