Aktuality

Černá skříňka o nepodmíněném základním příjmu

V dalším díle pořadu ČRo Vltava Černá skříňka (8. 12. 2008) představují Johana Chylíková (SOÚ AV ČR) a Filip Vostal (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR) vývoj konceptu základního příjmu. Druhá polovina pořadu přináší rozhovor s Markem Hrubcem (Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR) o aktuálních teoretických i praktických perspektivách této myšlenky. Pořad si můžete poslechnout ZDE.

Číst dál...

Prostě se zjevil velikán. Patočka neměl v českých dějinách obdoby

říká v rozhovoru při příležitosti vernisáže výstavy Filosofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd (Galerie Věda a umění, AV ČR, Národní 3, do 18. 1. 2019) ředitel Archivu Jana Patočky Ivan Chvatík. Rozhovor si můžete přečíst ZDE

Číst dál...

Filosofie a umění ve veřejném zájmu

rozhovor s Alicí Koubovou (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) o přínosu netradičních formátů debat a prezentací pro rozvoj veřejného prostoru, vztazích filosofie a umění nebo o rozbíhajícím se projektu Etika ve státní správě vyšel v Akademickém bulletinu 10/2018. Přečíst si jej můžete ZDE.

Číst dál...

Výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice doktorandky/doktoranda v oddělení analytické filosofie (s částečným úvazkem). Nástup 1. 2. 2019. Přihlášku prosím zašlete doporučeně na adresu Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1 do 20. 12. 2018. Více informací ZDE.

Číst dál...

Ocenění stážistek KKS v programu AV ČR Otevřená věda

Ve dnech 22.-23. 11. se konala dvoudenní konference, jež představovala výsledky ročních stáží studentů na pracovištích AV ČR v programu Otevřená věda. Cenu poroty ve 3. vědní oblasti získaly Klára Metge a Marie Pavlíčková za stáž Oidipús, Médeia, nebo radši Paflagón? Řecké drama na českých jevištích stále nové, kterou absolvovaly u dr. Aleny Sarkissian z Odd. antické kultury a její recepce. Více informací ZDE.

Číst dál...

Filmový večer 2018

explanationVIDEOZÁZNAM SPOLEČENSKÉHO PROGRAMU SLOVENSKO-ČESKÉHO SYMPOSIA O ANALYTICKÉ FILOSOFII

Pořadatelé symposia z oddělení analytické filosofie zveřejnili záznam filmového večera a světelné show, které proběhly v AKC a na nádvoří v Jilské 5. 9. 2018.

Záznam je možno shlédnout ZDE, záznamy přednášek ZDE.

Číst dál...

Promítání filmu The Socrates of Prague. Jan Patočka & Charta 77

Archiv Jana Patočky uvádí pražskou premiéru filmu The Socrates of Prague. Jan Patočka & Charta 77, který v roce 2017 natočili v Praze Sam Willems, Jeroen Buntinx, Jo Mannaerts, Nicolas de Warren, Caterina di Fazio a Francesco Tava. Následnou diskusi povede Caterina di Fazio. Promítání se koná  ve středu 28. 11. od 15.30 Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Viz též pozvánku a web.

Číst dál...

Přednáška dr. Svobody "T. G. Masaryk – mezi vědou a vírou

Masarykova společnost Vás srdečně zve na přednášku dr. Jana Svobody (Oddělení pro studium moderní české filosofie) Masaryk – mezi vědou a vírou, která se koná ve čtvrtek 13. prosince 2018 od 17.30 v budově ÚČL AV ČR, Praha 1, Na Florenci 3. Více informací ZDE.

Číst dál...

Vernisáž výstavy Filosofovo bytí – a čas

Akademie věd České republiky, Středisko společných činností AV ČR a Archiv Jana Patočky při Centru pro teoretická studia a Filosofickém ústavu AV ČR si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Filosofovo bytí - a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd., která se koná ve středu 28. 11. od 17.30 v Galerii Vědy a umění, foyer budovy Akademie věd, Národní 3, Praha 1.

Číst dál...

Společnost je dnes otevřená, ale také velmi zřetelně stratifikovaná,

říká Martin Profant (Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR) v besedě Názory a argumenty ČRo Plus.  Zvláštního vydání pravidelného pořadu k výročí 17. listopadu se zúčastnili též Václav Bělohradský, Jefim Fištejn a Pavel Žáček, moderoval Petr Schwarz. K poslechu ZDE.

Číst dál...