Archiv aktualit

Výstava "Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300"

Národní galerie v Praze, Filosofický ústav AV ČR, Centrum medievistických studií a Katolická teologická fakulta FF UK Vás zvou na výstavu Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300, která je otevřena ve Valdštejnské jízdárně v Praze od 7. listopadu 2014 do 15. března 2015, denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00. Více na www.vystava-benediktini.cz. Viz též plakát.

Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na Den otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR, který se jako součást vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2014 koná v pondělí 10. a ve čtvrtek 13. listopadu od 10 do 17 hodin na adrese Jilská 1, Praha 1 (Filosofický ústav AV ČR). Program Dne otevřených dveří si můžete přečíst ZDE.

Laureátem Státní ceny za překlad je Jiří Pechar

Doc. PhDr. Jiří Pechar, vědecký pracovník Oddělení současné kontinentální filosofie, obdrží dnes Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2014. Cena mu bude udělena za celoživotní dílo. Slavnostní udílení Státní ceny za literaturu, Státní ceny za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury se koná 23. 10. 2014 od 20.00 ve Veletržním paláci. Přímý přenos vysílá Česká televize na programu ČTart. Medailon Jiřího Pechara čtěte níže.

Obhajoba disertace prof. Peregrina

Řízení k udělení vědeckého titulu „doktor věd" (DSc.) a veřejná obhajoba disertační práce prof. RNDr. Jaroslava Peregrina, CSc. se koná 20. listopadu 2014 od 11 hod. v zasedací místnosti Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1. Oponenty disertační práce Inferentialism jsou prof. Leila Haaparanta (University of Tampere), prof. Mgr. Marián Zouhar, Ph.D. (Filosofický ústav SAV) a prof. PhDr. RNDr. Jan Štěpán, CSc. Viz též ZDE.

Seriál o benediktinském řádu s prof. Sommerem a mgr. Foltýnem

Nový rozhlasový seriál o řádu benediktinů a jeho vlivu na české země a kulturu s prof. Petrem Sommerem a mgr. Dušanem Foltýnem z Centra medievistických studií vysílá každý říjnový pátek ve 21.40 Magazín Leonardo Civilizace. Více ZDE.

Doc. Karel Novotný obdržel Cenu Akademie věd

Cenu Akademie věd ČR za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu převzal 1. října 2014 z rukou předsedy AV ČR Jiřího Drahoše doc. Karel Novotný. Doc. Novotný, který je členem Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a působí též na Fakultě humanitních studií UK, je mezinárodně respektovaným odborníkem v oblasti německé a francouzské fenomenologické filosofie a předním světovým znalcem a interpretem myšlení Jana Patočky. Cenu Akademie věd obdržel za významné monografie vydané u prestižních zahraničních nakladatelů. Více informací ZDE.

Vernisáž výstavy "EVROPA!!? Fragmenty české reflexe Evropy 1918-1989"

Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK Vás srdečně zve na vernisáž výstavy EVROPA!!? Fragmenty české reflexe Evropy 1918-1989, která se uskuteční ve středu 1. 10. 2014 od 18hod v Evropském domě, Jungmannova ulice 24, Praha 1. Viz též pozvánku.

Prof. Noam Chomsky, What Can We Understand?

Přednáška prof. Chomského při příležitosti udělení čestné medaile De scientia et humanitate optime meritis 2. června 2014 v sídle Akademie věd ČR, Národní 3, Praha. Editovaný videozáznam včetně laudatia a diskuse.

Služební shromáždění výzkumných pracovníků

Služební shromáždění výzkumných pracovníků se uskuteční ve čtvrtek 9. října 2014 od 10.30 hodin v Akademickém konferenčním centru FLÚ (areál Jilská–Husova). Více informací ZDE.

Přednášky Mihhaila Lotmana a Marie-Kristiiny Lotmanové v ÚČL

Ústav pro českou literaturu AV ČR srdečně zve na přednášku Marie-Kristiiny Lotmanové Estonian translations of Czech poetry a přednášku Mihhaila Lotmana Current trends in literary semiotics, které se konají 23. 9. 2014 od 13.00 v přednáškovém sále ÚČL, Na Florenci 3/1420, Praha 1. Více informací ZDE.