Archiv aktualit

Prezentace knihy "Fenomén františkánství v interakci s ‚jinakostí‘"

Provincie bratří františkánů a Collegium Europaeum při FF UK a FLÚ AV ČR Vás srdečně zvou na prezentaci knihy Fenomén františkánství v interakci s "jinakostí" autorů Petra Hlaváčka, Vladimíra Liščáka, Ctirada V. Pospíšila et al. Setkání se uskuteční v úterý 21. února od 17.00 v refektáři františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné, Jungmannovo nám. 18, Praha 1. Více ZDE.

Stále věříme, že rychlost znamená pokrok

říká v rozhovoru pro Lidové noviny (3. 2. 2017) dr. Filip Vostal (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR). Rozhovor o sociálním zrychlování v moderních společnostech i obsesi produktivitou v akademické sféře si můžete přečíst ZDE.

Křest knihy Tovární města Baťova koncernu

Nakladatelství Academia Vás srdečně zve na křest knihy dr. Martina Jemelky (VŠB–TUO) a dr. Ondřeje Ševečka (FLÚ AV ČR) Tovární města Baťova koncernu. Evropská kapitola globální expanze, který se koná v pondělí 6. února od 17 hod  v Literární kavárně Academia, Václavské nám. 4, Praha 1. Více informací ZDE.

Stipendia Nadačního fondu Františka Topiče pro rok 2017

Nadační fond Františka Topiče vypisuje jako každoročně tříměsíční stipendia na rok 2017 pro dokončení myšlenkově podnětných projektů se vztahem k českým dějinám a literatuře nebo filosofii pro uchazeče do 35 let. Uzávěrka žádostí o stipendium je 24. dubna 2017. Více informací ZDE.

Diskuse Český rozvod se Západem?

Knihovna Václava Havla si Vás dovoluje pozvat na diskusi nad problematikou české přináležitosti k Západu, která se koná 7. února od 19.00 v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1. Debatu povede historik a filosof Petr Hlaváček (FLÚ AV ČR), politický geograf Michael Romancov a publicistka Kateřina Šafaříková. Moderuje Michael Žantovský. Více informací ZDE.

Medaile AV ČR pro prof. Žemličku

Prof. PhDr. Josef Žemlička (HIÚ AV ČR a FLÚ AV ČR) převzal ve čtvrtek 19. ledna z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách. Více informací ZDE.

Prezentace překladu knihy "Imigranti a právo na pobyt" J. Carense

Centrum globálních studií FLÚ AV ČR Vás zve na prezentaci českého překladu knihy Josepha Carense a kol. Imigranti a právo na pobyt, která se bude konat ve středu 8. února 2017 od 17.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Na semináři se svými příspěvky vystoupí Marek Čaněk, Zuzana Uhde, Marek Hrubec a Martin Brabec. Více informací ZDE.

Diskuse Bělorusko mimo Bělorusko

Knihovna Václava Havla si Vás dovoluje pozvat na diskusi nad problematikou někdejšího i současného běloruského exilu, která se koná 25. ledna od 19.00 v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1. Debatu povedou historikové Petr Hlaváček (FLÚ AV ČR) a Pavel Kotau, publicistka Petruška Šustrová a běloruský básník Max Šcur. Moderuje Jáchym Topol. Více informací ZDE.

PF 2017

PF 17 cz web 2

Strach z uprchlíků je normální, což ale neznamená, že je to dobře

říká prof. Erazim Kohák (Oddělení pro morální a politickou filosofii) v rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV. Rozhovor o migraci, islámu a pozdní náboženské hrdosti můžete zhlédnout ZDE