Aktuality

Rozhovor s dr. Hladíkem

Dr. Radim Hladík (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR), který nyní působí jako postdoktorand v National Institute of Informatics v Japonsku, poskytl rozhovor pro web výzkumné organizace CLARIN (European Research Infrastructure for Language Resources and Technology). Interview si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Reportáž z návštěvy předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové ve FLÚ

Kolik stál ve středověku kůň, s kým vším si dopisoval Jan Amos Komenský i kam studenti po smrti slavného filozofa Jana Patočky ukryli jeho rukopisy. To vše se dozvědělo vedení Akademie věd ČR na návštěvě Filosofického ústavu. Krátkou reportáž z ní si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Mnohé z toho, co Marx popisoval, přece vidíme kolem sebe

říká v rozhovoru s Josefem Chuchmou pro web ČT artzóna dr. Petr Kužel (Oddělení pro studium moderní české filosofie). Obsáhlý rozhovor mimo jiné o odpovědnosti Karla Marxe za komunistické totalitní režimy nebo o vydávání jeho textů v současnosti si můžete přečíst ZDE a ZDE.

Číst dál...

Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2017

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2017 je ke stažení ZDE.

Číst dál...

Absurdní humor byl oblíbený i ve starověku

tvrdí Martin Šorm spolu s Vojtěchem Bažantem (oba Centrum medievistických studií při FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro časopis Týden (24/2018). Rozhovor o humorných ilustracích na okrajích středověkých rukopisů nebo o tom, že křesťanství je založeno na v podstatě komickém příběhu, doprovázený ukázkami antických anekdot, si můžete přečíst ZDE.

Číst dál...

Třetí oblast – komunikační platforma

Rádi bychom Vás informovali o spuštění nové komunikační platformy Třetí oblast, kterou připravil Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti za podpory Strategie AV21. Třetí oblast je moderovaná distribuční síť akademických oznámení pro humanitní a společenské vědy v ČR. Umožňuje komukoli zveřejnit publikační či konferenční výzvu, informovat o konferencích, symposiích a přednáškách, zveřejnit nabídky výzkumné spolupráce atp. Více na https://tretioblast.flu.cas.cz 

Číst dál...

CFP: Experience and reasoning in scientific methodology

Experience and reasoning in scientific methodology: between antiquity and the early modern period
May 9-11, 2019, Prague, Villa Lanna
Conference organized by the Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences. Written proposals should include: name and institution; short description of the applicant’s research interests (including relevant publications); description of the proposed topic; a preliminary list of passages on which the presentation will be based. Please submit your proposal by September 10, 2018. For more information see HERE.

Číst dál...

ResInfra@DR - Open Call Announcement

ResInfra@DR project partners would like to announce an open call for the involvement of research infrastructures and thematic experts in the mutual learning exercise. Applications must be submitted electronically no later than 25 June 2018, 14:00 CET. For more information, please click HERE.

Číst dál...

Dr. Vít Punčochář oceněn Prémií Otto Wichterleho

S potěšením si dovolujeme oznámit, že Mgr. Vítu Punčochářovi, Ph.D. z Oddělení logiky byla 6. června 2018 v pražské vile Lanna udělena Prémie Otto Wichterleho za mimořádný vědecký výkon mladých badatelů do 35 let. Více informací ZDE.

Číst dál...

Pozvání na Veletrh vědy 2018

Filosofický ústav AV ČR se potřetí účastní Veletrhu vědy, popularizační akce pro veřejnost pořádané Akademií věd České republiky v rámci projektu Otevřená věda, která se koná od čtvrtka 7. do soboty 9. června v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. V naší expozici si můžete letos vyzkoušet a s námi diskutovat myšlenkový experiment známý jako "trolley problem", resp. "tramvajové dilema".

Číst dál...