Nejbližší akce

Kalendář akcí

«  srpen 2014  »
poútstčtsone
1 2 3
4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aktuality

 • Veřejná zakázka na systém EPS

  25.07.2014

  Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. a Ústav dějin umění v. v. i. zadávají veřejnou zakázku na instalaci systému elektrické požární signalizace (EPS) v celém areálu AV ČR Jilská-Husova, Praha 1,  s termínem dokončení nejpozději do 30. listopadu 2014. Písemné nabídky je třeba doručit poštou nebo osobním podáním do podatelny na adresu Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., Jilská 1, Praha 1, do 8. srpna 2014, 12.00. Zadávací dokumentace včetně příloh je ke stažení ZDE.

 • Veřejná zakázka na přeložku plynovodní přípojky

  22.07.2014

  Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. a Ústav dějin umění v. v. i. zadávají veřejnou zakázku na provedení přeložky plynovodní přípojky v budově Jilská 1 s termínem dokončení nejpozději do 30. listopadu 2014. Písemné nabídky je třeba doručit poštou nebo osobním podáním do podatelny na adresu Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., Jilská 1, Praha 1, do 20. 8. 2014, 12.00. Zadávací dokumentace včetně příloh je ke stažení ZDE.

 • Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2013

  26.06.2014

  Výroční zpráva o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2013 je ke stažení ZDE.

 • Diskuze České vize Evropy

  25.06.2014

  Knihovna Václava Havla srdečně zve na představení knihy a panelovou diskuzi na téma České vize Evropy?, která se koná 26. června 2014 od 19.00 v Knihovně Václava Havla, Řetězová 7, Praha 1. Pro více více informací viz pozvánku.

Právě vychází

  • moralni-odpovednost-a-jeji-aspekty

   Morální odpovědnost a její aspekty

   Vlastimil Hála a kol.

   Komplexnost soudobých společností i komplexnost biosféry, bez­precedentní účinnost technologií a mnohé další faktory sou­dobé globalizace vedou ke znejasnění vztahu mezi lidským jednáním a jeho následky. S tím také souvisí proměna významu odpovědnosti, zejména odpovědnosti morální. Erazim Kohák, Dagmar Smreková, Zuzana Palovičová, Vlastimil Hála a Rudolf Kolářský si v knize kladou následující otázky: V čem dnes spočívá morální odpovědnost? Jak lze stanovit současné hranice mezi odpovědností a neodpovědností? Jak chápat reciprocitu odpovědnosti? Je možné připsat člověku odpovědnost za činy, jichž se sám nedopustil? Jaké jsou praktické důsledky teoretické aktivity člověka? Jsme odpovědni pouze vůči sobě a vůči druhým lidem, nebo také vůči všemu živému a vůči Zemi samé? Jaký je vztah etiky, která vychází z problematiky odpovědnosti, k filosofii životního prostředí?

   Filosofia
  • studie-k-filosofii-bertranda-russella

   Studie k filosofii Bertranda Russella

   Milan Soutor, Tomáš Marvan, Ludmila Dostálová (eds.)

   Kniha obsahuje desítku odborných statí, zaměřujících se na témata z oblasti Russellovy filosofie jazyka, logiky a epistemologie. Diskutována jsou především taková klasická témata, jako je teorie deskripcí, Russellovo pojetí vlastních jmen, jeho obhajoba realismu nebo teorie smyslových dat, kterou svého času přejal od G. E. Moora.

   Filosofia
  • the-bohemian-reformation-and-religious-practice-9

   The Bohemian Reformation and Religious Practice 9

   Zdeněk V. David, David R. Holeton (eds.)

   Publikace přináší osmnáct studií autorů a autorek z České republiky, Norska, USA a Austrálie, zaměřených na teologický, filosofický, intelektuální, církevně-politický, uměnovědný a muzikologický kontext problematiky české reformace čili tzv. husitství. Jak nově interpretovat teologii Matěje z Janova? Jaký byl Wyclifův vliv na Husa? Co nového víme o utrakvistické liturgii? Jak to vlastně bylo se vztahem Jiřího z Poděbrad k české reformaci? Které doklady výtvarné a hudební kultury vzešly z české reformní tradice? Jak bylo „husitství" zneužíváno komunistickým režimem? Publikace je dalším pokusem o dekonstrukci různých klišé, stále se vynořujících též v souvislosti s blížícím s jubilejním rokem Jana Husa (1415-2015).

   V angličtině

   Filosofia
  • numismaticky-sbornik-27-2-2012-2013

   Numismatický sborník 27/2 (2012–2013)

   Jiří Militký (ed.)

   Ve studiích zařazených do druhého dílu tohoto čísla sborníku se můžeme dočíst např. o pozdně římských mincích a denáru Karla Velikého v tismickém hradišti, řezenském obolu Oty Švábského nebo nálezu nového typu hexadrachmy typu Biatec. Zařazeno je rovněž druhé pokračování studie věnující se denárům mečového typu. Obvyklou rubriku o nálezech mincí na území České republiky doplňuje část věnovaná zahraničním nálezům mincí z českých zemí.

   Příspěvky v češtině, jednotlivě též v angličtině

   Filosofia
  • numismaticky-sbornik-27-1-2012-2013

   Numismatický sborník 27/1 (2012–2013)

   Jiří Militký (ed.)

   První díl nového čísla Numismatického sborníku otevírá ohlédnutí za jeho již šedesátiletou historií z pera Eduarda Šimka. Studie zařazené do tohoto svazku se věnují mimo jiné nálezu keltských mincí typu Athéna Alkidemos, novému čtení nápisů na keltských mincích, pokladu pražských grošů Karla IV. a Václava IV., metrologickému porovnání brakteátů či dopadům mincovních reforem na Moravě v letech 1648-1750. V rubrice referující o nálezech mincí na našem území je zařazeno deset příspěvků.

   Texty převážně v češtině, jednotlivě též ve slovenštině, polštině a němčině

   Filosofia
  • ceske-vize-evropy

   České vize Evropy?

   Petr Hlaváček (ed.)

   Projekt evropské integrace Evropská unie prožívá svou krizi, která je zároveň novou šancí k promýšlení budoucnosti. Evropa opět hledá svou politickou a kulturní identitu, své místo ve světě. Editor oslovil takřka pět desítek autorů a autorek, kteří se pokusili o reflexi evropské problematiky z české perspektivy. U příležitosti 10. výročí našeho členství v EU tak čtenáři dostávají do rukou jakýsi manuál, který je nejen rekapitulací, ale též formulací českých vizí evropské budoucnosti, a to v kontextu historickém, filosofickém, religionistickém, kulturním, politickém a politologickém, sociologickém, právním i ekonomickém.

   Academia

AKC